
Fotografia kamperów - wprowadzenie
Profesjonalne zdjęcia kamperów, podobnie jak w przypadku niemal wszystkich rodzajów fotografii produktowej, najczęściej zlecane i robione są przez producentów lub firmy sprzedające tego typu pojazdy. Ładne zdjęcia, szczególnie w dzisiejszych czasach, są nieodzowne. To one mają skutecznie przyciągnąć uwagę i zainteresowanie klientów. W połączeniu z innymi formami prezentacji, jak filmy i wizualizacje 360°, zdjęcia odgrywają kluczową rolę w kreowaniu wizerunku marki i postrzegania oferowanych przez nią produktów.
Fotografowanie kamperów stawia przed fotografującym szereg wyzwań. Z jednej strony podobne jest do fotografii motoryzacyjnej, szczególnie jeśli pokazane ma być nadwozie pojazdu. Z drugiej mamy do czynienia ze specyficznym rodzajem fotografii wnętrz. Specyficznym, bo wnętrza są stosunkowo małe i nie zawsze można umieścić aparat w optymalnym miejscu. Jeśli dodamy do tego konieczność pokazania kampera w jego naturalnym środowisku, na kempingu lub w plenerze oraz konieczność wyeksponowania detali, które zazwyczaj wyróżniają daną markę lub model, to okaże się, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej wymagających rodzajów fotografii produktowej.
Jak zatem podejść do tematu fotografowania kamperów? Co jest najtrudniejsze i jak poradzić sobie z największymi wyzwaniami? Komu, oprócz producentów, mogą się przydać profesjonalne fotografie?

Profesjonalne zdjęcia kamperów
Komu i do czego mogą być potrzebne?
Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, profesjonalne zdjęcia kamperów robione są przede wszystkim na zlecenie producentów. Większość udostępnia je na swoich stronach internetowych. Bywa, że zdjęcia takie mogą pobrać wszyscy, ale częściej dostęp do nich mają tylko zarejestrowani użytkownicy — dystrybutorzy danej marki oraz przedstawiciele mediów. Zgodnie z zasadami licencjonowania, fotografie można wykorzystać do celów promowania marki i poszczególnych produktów.
Zazwyczaj dealerzy zadowalają się pakietami zdjęć dostarczanymi przez producenta. Umieszczają je na swoich stronach internetowych i wykorzystują, przygotowując materiały drukowane — katalogi, foldery reklamowe i ulotki. Bywa jednak, że chcąc się wyróżnić, dystrybutorzy danej marki zlecają wykonanie własnych zdjęć. Dzięki temu ich reklamy i strony internetowe wyglądają inaczej niż pozostałych dealerów. Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy dystrybutorów na terenie kraju jest kilku lub kilkunastu, a konkurencja między nimi zacięta.


Własne zdjęcia mogą być również potrzebne wypożyczalniom i komisom kamperów. Wiadomo, że możliwości konfiguracji samochodów kempingowych jest bardzo wiele i różne może być ich wyposażenie. Chcąc pokazać w szczegółach oferowane pojazdy, wraz ze wszystkimi elementami wyposażenia konkretnych egzemplarzy, nie ma innego wyjścia niż wykonanie własnych fotografii. Ich jakość musi korespondować z jakością oferowanego sprzętu, wizerunkiem i pozycją rynkową firmy.
W końcu ładne zdjęcia mogą się również przydać każdemu, kto zamierza wystawić swój pojazd na sprzedaż. W serwisach ogłoszeniowych są setki ofert i trudno się tam wyróżnić. Niewątpliwie przyzwoite fotografie pomogą w przyciągnięciu uwagi potencjalnych zainteresowanych.
Wyjątkowy temat, wyjątkowe wyzwania
Mix fotografii motoryzacyjnej z fotografią wnętrz
Kamper to samochód specjalny, który służy do podróżowania, oferując możliwość mieszkania w nim. Nawet tak uproszczona definicja pojazdu kempingowego wyraźnie wskazuje na dwie jego zasadnicze funkcje. Jako temat fotografii, dom na kołach jest połączeniem sporych rozmiarów samochodu z mieszkaniem o bardzo małej powierzchni. Oba elementy, już same w sobie, należą do bardzo wymagających, jeśli chodzi o wyzwania, jakie stawiają fotografowi.
Zdjęcia kamperów
Fotografowanie z zewnątrz
Atrakcyjne przedstawienie samochodu na zdjęciach jest nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli ma być on fotografowany na drodze albo tak, jak w przypadku kamperów, na kempingu lub parkingu, w ładnym otoczeniu. Sam wybór miejsca do sesji przysparza niejednokrotnie sporych problemów. Najlepiej pojazdy kempingowe prezentują się w górach lub na jakimś atrakcyjnym wybrzeżu, w miejscach, w które ich użytkownicy podróżują najchętniej. Rzadko jednak budżet i czas pozwalają na zrealizowanie zdjęć w takim otoczeniu. Dodatkowym utrudnieniem jest pogoda, bo rzadko słońce, mgła i chmury na niebie tworzą optymalną scenerię. Czasem potrzeba kilku dni, wstawania przed świtem i wielu prób, aby osiągnąć zamierzony cel.
Aby uzyskać przyzwoite efekty, minimum tego, co jest potrzebne to telefon z dobrym aparatem i postępowanie zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami. Dotyczą one zresztą fotografowania każdego samochodu, nie tylko kampera. Przede wszystkim należy poszukać miejsca, w którym pojazd będzie prezentował się naturalnie, a w tle nie będzie rozpraszaczy typu reklamy, słupy i brzydkie budynki. Samochód kempingowy najlepiej ustawić na trawiastym placu lub poboczu, ale warto pamiętać o jego wadze i uważać, żeby nie wjechać na zbyt grząski grunt. Zdjęcia najlepiej zaplanować wcześnie rano, tuż po wschodzie słońca albo pod wieczór, tuż przed jego zachodem. Auto należy zaparkować tak, aby prezentowało się w korzystny sposób. Warto lekko skręcić koła, zapalić światła i wykorzystać grę świateł i cieni naturalnego otoczenia. Można też eksperymentować i trzymać aparat na różnych wysokościach. Zmiana miejsca nawet o kilka, kilkanaście centymetrów może sprawić, że kadr będzie o wiele bardziej interesujący. Nie wolno zapominać o podstawowych zasadach dobrej kompozycji.

Osoby zawodowo zajmujące się fotografią motoryzacyjną często wspomagają się odpowiednim sprzętem i z pomocą sztucznych źródeł światła uzyskują oczekiwane rezultaty. Wymaga to sporej wiedzy i doświadczenia, ale pozwala pokazać samochód w nietuzinkowy sposób. Ostatnio dość często do zdjęć w ruchu wykorzystuje się też drony. Fotografie robione z powietrza wyglądają oryginalnie i niezwykle atrakcyjnie.


W wyjątkowych sytuacjach sięga się po inne zdobycze współczesnej technologii jak wizualizacje i łączenie zdjęć studyjnych samochodu ze zdjęciami odpowiednich krajobrazów. Osiągnięcie naturalnych efektów jest w takim wypadku bardzo trudne i jesteśmy zdania, że rzeczywiste zdjęcia, zrobione bez zbędnego wspierania się technikami cyfrowymi, będą zawsze dużo lepsze niż obrazy powstałe w komputerze.
Fotografie zabudowy mieszkalnej
Wnętrze kampera na zdjęciach
Fotografia architektury, a w szczególności fotografia wnętrz, to równie złożona i trudna dziedzina tej sztuki. Wysoka rozpiętość tonalna, czyli bardzo duża różnica w poziomie oświetlenia jasnych i ciemnych fragmentów sceny sprawia, że bardzo trudno jest uzyskać prawidłową ekspozycję. Niewiele pomagają nawet współczesne zdobycze techniki jak na przykład tryb HDR (High Dynamic Range), dostępne w większości aparatów fotograficznych.
W przypadku wnętrz małych pojawia się dodatkowy problem wynikający z ograniczenia możliwości odpowiedniego ustawienia aparatu. Wybór kadru i kompozycja są absolutnie kluczowe. Sposób, w jaki odbierane będzie zdjęcie, zależy przecież nie tylko od technicznej poprawności jego wykonania. Zastosowanie obiektywów szerokokątnych jest oczywiście koniecznością, ale ma swoje granice. Zniekształcenia obrazu przy bardzo krótkich ogniskowych, zaburzają prawidłowy odbiór. Nie jest sztuką zrobienie zdjęcia, na którym wnętrze wygląda na większe, niż jest w rzeczywistości. Sztuką jest takie pokazanie pomieszczenia, aby oglądający mógł sobie wyrobić właściwą opinię o nim i nie był negatywnie zaskoczony, kiedy po raz pierwszy wejdzie do wnętrza kampera.


To właśnie dlatego dobre fotografie wnętrz wymagają nie tylko sprzętu wysokiej klasy, opanowania warsztatu i umiejętności zastosowania odpowiednich technik pracy z oświetleniem, ale przede wszystkim poczucia estetyki i wyczucia w pokazaniu tematu zdjęcia.
Obróbka zdjęć
Kamper na profesjonalnej fotografii
Retusz zdjęć to pojęcie tak stare, jak sama fotografia. Konieczność korekty wynikająca nie tyle z chęci poprawiania rzeczywistości, a niwelowania konsekwencji ograniczeń technicznych, towarzyszy fotografom od początków sztuki obrazowania światłem. Zmieniają się tylko narzędzia, które dziś dzięki technikom cyfrowym, dają niespotykane wcześniej możliwości. I chociaż sami dążymy do tego, aby zdjęcie było bliskie oczekiwanym przez nas efektom już w momencie jego zrobienia, zazwyczaj nie obywa się bez mniejszych lub większych korekt w procesie obróbki.


Oprócz korekt ekspozycji, odzyskiwania szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentach sceny oraz zmiany nasycenia barw, w fotografii kamperów często sięga się po techniki wielokrotnej ekspozycji. Zarówno w przypadku aspektu motoryzacyjnego, jak i wnętrzarskiego, nałożenie na siebie kilku zdjęć, wykonanych z tego samego miejsca, pozwala połączyć obraz w optymalną całość. Stosowanie lamp błyskowych i źródeł światła ciągłego (lamp LED) umożliwia odpowiednie doświetlenie fragmentów sceny. Aby jednak lamp nie było widać na zdjęciu, konieczne jest łączenie kilku, a czasem nawet kilkunastu klatek w jedną. Opanowanie technik i narzędzi, dzięki którym można to zrobić szybko i dobrze, jest kluczem do sukcesu na końcowym etapie tworzenia tego typu fotografii.


Podsumowanie
Niewątpliwie ogromny postęp w jakości aparatów fotograficznych wbudowanych w nasze smartfony sprawia, że niemal każdy może obecnie wykonać przyzwoitej jakości, poprawne technicznie zdjęcia. Jeśli do tego osoba trzymająca smartfona ma dobre poczucie estetyki i zna podstawowe zasady poprawnej kompozycji, efekty mogą być bardziej niż zadowalające. Sami większość zdjęć robimy właśnie w ten sposób — smartfonem. Fotografie zrobione w ten sposób wykorzystujemy do ilustrowania prawie wszystkich naszych artykułów. Jednak w przypadku, gdy musimy zapewnić najwyższą jakość, sięgamy po pomoc profesjonalisty. Umiejętności warsztatowe, jakość sprzętu, doświadczenie i zrozumienie tematu są niezastąpione i konieczne, w przypadku gdy zdjęcia mają się wyróżnić spośród innych, a przedmiotem fotografii jest tak trudny temat, jak samochód kempingowy.
Od kilku lat współpracujemy z Radosławem Gałczyńskim, właścicielem T3Studio i zrealizowaliśmy wspólnie kilkadziesiąt sesji fotograficznych, w tym dla producentów kamperów (więcej na ten temat na stronie “O nas”).
Nieoczekiwanym rezultatem naszego podejścia do tematu zdjęć kamperów jest to, że czasami spotykamy się z zarzutami, że zdjęcia ilustrujące naszą ofertę — kampery dostępne do wynajmu, są zbyt dobre. Osoby je przeglądające są przekonane, że to reklamowe materiały producentów i nie przedstawiają oferowanych kamperów. I choć zdarza się to dość często, jesteśmy przekonani, że tylko dzięki dobrej jakości fotografiom możemy właściwie pokazać te pojazdy. Właściwie, to znaczy tak, jak one prezentują się w rzeczywistości i wyglądają na drodze czy na kempingu.
W artykule wykorzystano zdjęcia kamperów, udostępnione dzięki uprzejmości Maćka Strausa oraz firmy Globe-Traveller.
To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!
Udostępnij!