Featured image for “Jeśli kamperem, to do Norwegii”

Jeśli kamperem, to do Norwegii

11.12.2016
4 min.
motorhome.pl
Podróże


Norwegia kamperem, czyli co warto wiedzieć przed podróżą.

Nie można mieć złudzeń, Norwegia jest stosunkowo droga na wakacyjne wojaże. Skorzystanie z bogatej infrastruktury kempingowej, jest najtańszą formą odwiedzenia tego pięknego kraju. W sierpniu 2016 r., na kempingach dostępnych było 1.435.000 miejsc noclegowych (źródło: https://www.ssb.no/).

Poniżej podajemy kilka przydatnych informacji jak przygotować się do wyjazdu:

Drogi, autostrady, tunele.

W Norwegii niektóre drogi, wjazdy do miast czy tunele są płatne. Dla komfortu podróży polecamy przed wyjazdem rejestrację na stronie: https://www.epcplc.com/pl.
Dzięki temu ominą nas wszelkie formalności na miejscu, a faktura za przejazdy, przyjdzie pocztą elektroniczną po około miesiącu od powrotu z wakacji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: http://www.autopass.no/en/visitors-payment.

Promy.

Do Norwegii można się dostać na kilka sposobów, podróżując przez Szwecję, Niemcy lub Danię. Bilety na prom morski warto kupić z odpowiednim wyprzedzeniem. Obowiązuje tutaj taka sama zasada, jak przy kupowaniu biletów lotniczych. Im bliżej terminu, tym drożej. Przygotowaliśmy także zestawienie dostępnych połączeń promowych w drodze z Polski do Norwegii. Poza promem do/z Norwegii nie musimy rezerwować i kupować biletów na przeprawy śródlądowe. Kursują one kilka razy na godzinę, a opłatę uiszcza się kartą lub gotówką, u kasjera, jeszcze przed, lub zaraz po wjechaniu na prom.

 
Przeprawy promowe to nie tylko sposób na przemieszczenie się do czy z Norwegii. W środkowo-zachodniej części tego kraju, to codzienność. Oprócz krótkich, kilkunastominutowych tras, które trafiają się podczas podróżowania można również wybrać się na kilkugodzinne podziwianie fiordów i to wjeżdżając na prom kamperem.
Jedną z najbardziej znanych przepraw jest 48 kilometrowy rejs po Nærøyfjord, Aurlandsfjord i Sognefjord. Odbywa się ona na trasie pomiędzy Kaupanger-Gudvange. W obie strony. W czerwcu, kiedy śnieg już stopnieje można pod drodze zobaczyć łącznie 25 wodospadów, w tym Kjelfossen – dwudziesty ósmy najwyższy wodospad na świecie. Wszystkie informacje dotyczące rozkładu jazdy, ceny promów znajdują się na stronie: https://www.visitflam.com/

Planowanie podróży. Noclegi.

Kamper to wolność, swoboda i nieprzewidywalność. Jeśli ktoś nie zamierza spędzić tygodnia w jednym miejscu nie powinien w ogóle zawracać sobie głowy rezerwacjami. Zresztą znaczna część kempingów zwyczajowo nie przyjmuje rezerwacji na miejsce pod kampera. Tutaj należy wiedzieć tylko o jednej rzeczy – w wysokim sezonie, na kemping najlepiej dojechać około godziny 15-16tej. Wtedy możemy być prawie pewni, że znajdziemy dla siebie bardzo dobre miejsce, np. nad brzegiem fiordu. Im późniejsza godzina, tym trudniej o miejsca. Może się nawet zdarzyć, że odjedziemy z kwitkiem z powodu braku miejsc i będziemy zmuszeni poszukać innego kempingu lub nocować „na dziko”. Powyższa zasada nie dotyczy kempingów w miastach, które zawsze cieszą się dużą popularnością i w których o miejsca znacznie trudniej. Tu warto zadzwonić wcześniej i upewnić się, czy mamy po co przyjeżdżać.

Planowanie podróży. Co zwiedzić.

Mając na uwadze powyższe proponujemy, aby korzystając na przykład ze strony: https://www.visitnorway.pl/, na wirtualną mapę nanieść lokalne atrakcje, co pozwoli stworzyć wstępny zarys trasy. Nie da się zobaczyć wszystkiego za pierwszym razem. Co ważne, należy mieć świadomość, że po Norwegii jeździ się wolniej. Co to oznacza? Przede wszystkim tutaj przestrzega się przepisów o ruchu drogowym. Same drogi są często wąskie i bardzo kręte. Jeśli dołożyć do tego liczne przeprawy promowe, to aby przejechać na przykład 120 km potrzeba w najlepszym wypadku około 2, a czasami nawet do 3 godzin.

10 najpiękniejszych tras w zachodniej Norwegii

W Norwegii jest w sumie 18 narodowych tras turystycznych. Aż 10 z nich zlokalizowanych jest w zachodniej części tego kraju. Cechą wspólną wszystkich, jest to, że prowadzą przez najbardziej dzikie i najpiękniejsze tereny, jakie turystom oferuje Norwegia. Tutaj przedstawiamy opisy najładniejszych tras turystycznych w zachodniej Norwegii...

Planowanie podróży. Jaki kamper?

Zanim zdecydujemy się na wynajem kampera, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim wymiary. Im dłuższy i wyższy jest kamper, tym więcej zapłacimy za promy. Jeśli podróżujemy w nie więcej niż cztery osoby, najlepiej wynająć auto o długości do 6 metrów. Limit wagi to drugie z ważnych kryteriów wyboru. Pamiętać należy, że ładowność dotyczy wszystkich pasażerów i całego bagażu, jaki zabieramy ze sobą. Mniejszy pojazd jest nie tylko lżejszy (sam w sobie), ale również wymusza nieco bardziej optymalne spakowanie się. Zabieramy mniej rzeczy zbędnych, koncentrując się na tym, co najpotrzebniejsze w podróży. Dodatkowo mniejszym kamperem łatwiej i szybciej pokonamy odcinki autostradowe, a sprawdzi się on również na wąskich i krętych drogach, których w Norwegii nie brakuje.

Szereg porad dotyczących wyboru kampera na wakacje zawarliśmy w artykule poświęconym temu zagadnieniu (Czytaj więcej…).

Więcej o tym dlaczego nasze kampery idealnie nadają się na wyjazd do Norwegii i pozostałych krajów skandynawskich przeczytacie na stronie opisującej zalety naszej oferty.

Oszacowaliśmy również koszty wyprawy kamperem do Norwegii i porównaliśmy je z kosztami przelotu samolotem, wynajmu samochodu oraz noclegów na miejscu.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły