Featured image for “Japonia”

JaponiaKamperem dookoła Japonii?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021

Pisaliśmy już o podróżowaniu kamperem po Wyspach Owczych. Było o tym, jak pojechać kamperem na Islandię. Pora na niemniej interesujący i nietuzinkowy kierunek — Japonię. W poniższym artykule, na podstawie informacji uzyskanych z jednej z lokalnych wypożyczalni kamperów - 3seven77 (Kyushu Rental), podpowiemy, jak wybrać się na wyjątkową wyprawę po Japonii kamperem.

Jak mówi właściciel wypożyczalni Yap Mulder, rokrocznie ten kraj odwiedzają tysiące turystów, ale tylko nieliczni decydują się na wynajęcie kampera i zwiedzanie tego kraju w ten sposób. Szkoda, bo to naprawdę raj dla każdego, kto lubi taką formę wypoczynku i chce dotrzeć do miejsc, do których turyści z reguły nie zaglądają. Nie ma lepszego sposobu, by poznać prawdziwą japońską kulturę i podziwiać naturalne środowisko.

Japonia kamperem

Wynajem kampera w Japonii, czyli jak się za to zabrać.

Jak w niemal każdym cywilizowanym kraju na świecie, również w Japonii znajdziemy wypożyczalnie samochodów kempingowych. Oferta jest bardzo zróżnicowana i adresowana zarówno dla par, jak i większych grup (do 7 osób). Jest jedna zasadnicza różnica. Czego nie ma w 93% kamperów oferowanych do wynajmu w Japonii? Nie ma w nich ani łazienki, ani nawet toalety. A to dlatego, że w całym kraju powszechnie dostępne są publiczne sanitariaty. Niemal na każdym rogu jest tam pachnąca, czysta toaleta z łazienką, z której można skorzystać. Podobno trzeba to zobaczyć na własne oczy, żeby uwierzyć. A co więcej, przed użyciem lepiej zapoznać się z jej pełną funkcjonalnością.

Za to wszystkie kampery oferowane w https://rvrentaljapan.com/ wyposażone są w darmowe wifi. W tym kraju zwyczajnie trudno sobie wyobrazić życie bez dostępu do internetu.

Dokumenty niezbędne do wynajmu kampera w Japonii.

Do wynajęcia samochodu potrzebne będzie nam międzynarodowe prawo jazdy, wydane wg zasad Konwecji Genewskiej. Jak je uzyskać? Nie jest to żadnym problemem dla każdego, kto ma polskie prawo jazdy. Wniosek składa się w dowolnym starostwie i po opłaceniu 35,50 zł (wysokość opłaty na moment pisania artykułu, tj. listopad 2019 r.) w ciągu kilku dni otrzymuje się międzynarodowe prawo jazdy, które ważne jest 3 lata od daty wydania. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/.
Przy okazji, pamiętajmy, że w Japonii obowiązuje ruch lewostronny. Warto to wziąć pod uwagę, bo nie każdy z ma doświadczenie i czuje się na siłach prowadzić samochód po drugiej stronie drogi. Koniecznie trzeba też zapoznać się ze znakami drogowymi i przepisami obowiązującymi w tym kraju, bo różnią się nieco o tych spotykanych w Europie.

Znaki drogowe w Japonii
Źródło: Wikipedia.

Ile kosztuje wynajęcie kampera w Japonii?

Jak łatwo przewidzieć, ceny różnią się w zależności od terminu najmu i jego długości. Mieszczą się w widełkach od 22.000 JPY do 28.000 JPY, czyli od 800 zł do 1.025 zł za dobę.

Jak wynająć kampera w Japonii, krok po kroku.

  1. Wybieramy kampera i sprawdzamy jego dostępność.
  2. Decydujemy o sprzęcie, który chcemy, aby znalazł się na pokładzie kampera (meble kempingowe, przewód, śpiwory itp.). Wszystko wliczone jest w cenę.
  3. Rezerwacji dokonujemy przez wspomnianą stronę internetową, lub jeśli mamy jeszcze dodatkowe pytania, wysyłamy je na adres mailowy: hikefukuoka@gmail.com.
  4. Aby rezerwacja została potwierdzona należy wpłacić depozyt w wysokości 10.000 japońskich jenów (JPY), czyli równowartość około 365 zł. Oprócz tradycyjnego przelewu, płatności można dokonać za pośrednictwem PayPal’a oraz kartami kredytowymi: Master Card, VISA, Amex, JCB, Discover, UnionPay.
  5. Na dwa tygodnie przed wynajmem należy wpłacić całą należną kwotę.

Kiedy najlepiej pojechać i czy można stawać “na dziko”?

Termin wyprawy pozostawiamy do decyzji indywidualnej, jako że w tej konkretnej wypożyczalni kampery dostępne są przez cały rok. Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym okresem jest czas, kiedy kwitną wiśnie. Ma to miejsce wczesną wiosną, w zależności od regionu od marca nawet do początku maja. Wtedy przyroda wygląda najpiękniej i na własne oczy można się przekonać, jak wygląda kraj kwitnącej wiśni. Natomiast, jeśli chodzi o miejsca noclegowe, zdecydowana większość kempingów w Japonii czynna jest tylko w wysokim sezonie letnim.
Japonia

W okolicach Tokio można zatrzymać się na wybrzeżu, na kempingu Kujukurihama lub Wakasu.
Ceny są różne. Na mniejszych kempingach zwykle zaczynają się już od 400 jenów za osobę do 3.000 jenów za parcelę (od 15 do 106 zł). Średnio, kemping z udogodnieniami, powinien kosztować około 1.000 jenów za osobę za noc (35 zł). Na tych z basenami i kortami tenisowymi ceny mogą sięgnąć nawet 7000 jenów za osobę za noc (250 zł).
Co ważne dla osób, którym marzy się zwiedzanie Japonii z plecakiem, a niekoniecznie kamperem, wiele kempingów wynajmuje bungalow, jurty, loże i kabiny. Ceny wahają się od 4. 000 do 30.000 jenów za noc, czyli od 150 do nawet 1.100 zł.

Nocowanie na dziko w Japonii jest legalne i bezpieczne. Należy tylko unikać miejsc, gdzie obowiązuje zakaz postoju kamperami. Pod tym względem Japonia przypomina nieco Norwegię.

kamperem do Japonii
Japonia

O czym warto, należy wiedzieć wybierając się do Japonii?

Japonia postrzegana jest jako drogi kraj. To nie do końca prawda. W bocznych uliczkach za kilka sztuk sushi zapłacimy mniej niż 10 zł. Sporo jest też niedrogich restauracji serwujących makarony. Całodniowy bilet na metro w Tokio to wydatek rzędu 22 zł. Dla porównania, w Warszawie kosztuje on 15 zł (a mamy tylko dwie linie, z czego jedną wciąż w budowie).

Japonia jedzenie
Japonia jedzenie
Japonia jedzenie

Podczas zwiedzania warto mieć na sobie obuwie, które łatwo i szybko można zdejmować i wkładać. W Japonii wciąż jest wiele miejsc, gdzie przed wejściem należy zdjąć buty. I nie dotyczy to tylko muzeów czy świątyń, ale również niektórych restauracji czy sklepów.
Napiwki nie są tutaj mile widziane. I choć Japonia wszystkim kojarzy się z technologią na najwyższym poziomie, to w większości miejsc płacić można tylko gotówką. Sieć sklepów 7-Eleven, otwarta 24 godziny na dobę, posiada bankomaty, które akceptują zagraniczne karty debetowe i kredytowe.

Automaty ze wszystkim są wszędzie. Czasem nawet może się wydawać, że jest ich więcej niż ludzi. Kupić można w nich tradycyjnie napoje, ale również ramen, gorące potrawy, lody, piwo czy parasolkę. Warto jednak wiedzieć, że jedzenie i picie podczas spacerowania po ulicach, nie jest może jak kiedyś postrzegane jako zupełny brak kultury, ale jako nieprzyzwoite i prostackie. A zatem najeść się i napić najlepiej przy automacie lub zabrać jedzenie ze sobą i urządzić sobie ucztę w kamperze.

Za to do woli można siorbać! W szczególności w lokalach gastronomicznych, gdzie odbiera się to jako komplement dla kucharza i oznakę tego, że jedzenie bardzo nam smakuje.
Japonia ma podobno najlepszą obsługę klienta. Nie trzeba być klientem 5* hotelu i wystarczy zamówić “noodles” w małej restauracji, aby poczuć się jak członek rodziny królewskiej.

Jak dolecieć do Japonii?

Podróżując z Polski mamy do wyboru kilka opcji, z czego najwygodniejszą jest bezpośrednie połączenie LOT-em z Warszawy do Tokio. Czas lotu to nieco ponad 10 godzin.
Inne opcje to połączenia z przesiadką, oferowane między innymi przez Finnair (z przesiadką w Helsinkach), Qatar Airways (z przesiadką w Dausze) i Emirates (z przesiadką w Dubaju). Cena tych połączeń kształtuje się w granicach od 2 000 zł do 2 500 zł za osobę dorosłą.

I na koniec jedna z wielu ciekawostek dotyczących tego wyjątkowego raju. Zapewne niewiele osób wie, że pierwszymi gejszami byli mężczyźni!

Artykuł powstał dzięki uprzejmości wypożyczalni kamperów 3seven77 (https://rvrentaljapan.com/), która oprócz bezcennych informacji udostępniła również fotografie wykorzystane jako ilustracje. Bardzo dziękujemy!  

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły