Featured image for “Kamperem na Islandię”

Kamperem na Islandię

09.01.2017
7 min.
motorhome.pl
Podróże


Islandia – wyjątkowe miejsce na wymarzony urlop – szacujemy koszty wyprawy

Istotną kwestią dla wypożyczalni kamperów jest ustalenia jakie samochody kempingowe powinny znajdować się we flocie. Komfort i jakość są poza wszelką dyskusją. Punktem startowym do dalszych rozważań powinny być kierunki potencjalnych wypraw kamperowych.

Południowa i zachodnia Europa, najchętniej odwiedzane wiosną i latem, aż się proszą o klimatyzowane kampery. Natomiast wyprawy na północ, do jednych z najdroższych krajów europejskich, wymagają pojazdów, które pozwolą nam dotrzeć do celu podróży po najniższym, możliwym koszcie. O tyle o ile gabaryty samochodu kempingowego nie mają najmniejszego znaczenia, jeśli chodzi o wysokość opłat na kempingach, to już w przypadku kosztów promu, każdy dodatkowy metr długości jest wart nawet kilkaset euro.

Komu marzy się Islandia? Magiczna wyspa lodowa pełna wulkanów i naturalnych gorących źródeł. Mało kto wie, że to tam misja kosmiczna Apollo 11 przeprowadziła symulację lądowania i poruszania się po nieznanym gruncie. A gdyby Wasze dzieci dowiedziały się, że na Islandii Święty Mikołaj przychodzi aż 13 razy w roku, codziennie od 12 do 24 grudnia, byli byście bez szans, przyznajcie sami.

Świadomi, że Islandia jest najdroższym kierunkiem w Europie przyjrzeliśmy się kosztom potencjalnej wyprawy na tę bajkową wyspę, gdzie wiara we wróżki i trolle jest ciągle żywa. Kalkulacja oparta jest o założenie, że wakacje spędzamy rodzinnie, czyli podróżują 2 osoby dorosłe i 2 dzieci w wieku między 2 a 14 rokiem życia.

Mając na uwadze, że na tak odległe wakacje wybieramy się niezwykle rzadko, jeśli nie raz w życiu, przyjęliśmy, że z tej okazji możemy sobie pozwolić na nieco ponad trzytygodniowy urlop. Uwzględniając najkorzystniejsze taryfy oraz rozkłady lotów i rejsów promów, poniżej zestawiliśmy koszty podróży i noclegów bez wyżywienia. Dobra wiadomość jest taka, że większość, jeśli nie wszystkie atrakcje na miejscu możemy zobaczyć bezpłatnie.

Wizzair Warszawa Reykjavik

Lecimy samolotem

Pierwszy rzut oka na mapę i mamy wrażenie, że Islandia jest na tyle daleko, że jedyny sposób, aby się tam dostać to polecieć samolotem.

Zapomnijmy na chwilę, że jesteśmy na stronie wypożyczalni kamperów. Spróbujmy oszacować, ile kosztować będzie wyprawa, jeśli tanimi liniami lotniczymi polecimy z Warszawy, bezpośrednio do Rejkiaviku, a na miejscu wynajmiemy samochód osobowy. Noclegów poszukamy zarówno w hotelach, jak i na prywatnych kwaterach.

Samolot

Biletów lotniczych szukamy w aktualnej ofercie Wizz Air. Wylot 01.07, powrót 25.07. Na miejscu zatem będziemy pełne 23 dni. Łączny koszt biletów wynosi: 9 256 zł w przypadku odprawy online, bez możliwości wyboru miejsc, z bagażem 23 kg na osobę.

Samochód

Zgodnie z powyższymi założeniami poszukajmy zatem samochodu dla czteroosobowej rodziny. Korzystamy z popularnej wyszukiwarki wypożyczalni aut: www.rentalcars.com

Pierwszy i najtańszy samochód, który pomieści wszystkich pasażerów wraz bagażem to Ford Focus.

Istalndia wypozyczalnia ford focus

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy to aby nie za małe auto, już za niecałe 1 000 zł więcej może mieć Citroena Berlingo, w którym z całą pewnością nie zabraknie miejsca.

Islandia wypozyczalnia citroen berlingo

Hotel

Hotele – zaglądamy na booking.com. Kto choć raz przymierzał się do wyprawy na Islandię, czy chociażby czytał o niej, doskonale wie, że baza noclegowa jest tam niewspółmiernie mała w stosunku do liczby chętnych turystów. A zatem nie dziwi mapa z miejscami noclegowymi w terminie 01-25.07, gdzie większość z nich, na początku stycznia, odznaczona jest już jako zarezerwowane (czerwone pola wewnątrz pinów).

Mapka booking com

A komunikat głosi:

komunikat booking com

Rozpiętość cenowa też wzbudza mieszane uczucia. Najtaniej można przenocować w hostelu – 13 189 zł – 2 łóżka piętrowe w koedukacyjnym pokoju, co daje 550 zł na dobę. W B&B lub Guesthousie trzeba już zapłacić około 750 zł na dobę. Zaś koszt 3 gwiazdkowego hotelu, z przyzwoitymi ocenami na poziomie 7/10 i 8/10 kształtuje się średnio na poziomie 1 000 zł na dobę. Hotele o wyższym standardzie pomijamy. Ich ceny potrafią przekroczyć 100 000 zł za cały pobyt.

Pozostałe koszty

W tej opcji, jedynym kosztem dodatkowym będzie paliwo do wynajętego samochodu. W związku z tym, że trudno oszacować, ile kilometrów pokonamy przemierzając tę piękną wyspę, pominiemy ten koszt we wszystkich przedstawianych opcjach. Oczywiście pamiętamy, że kamper spala nieco więcej niż samochód osobowy, ale różnica ta nie będzie większa niż 300 zł na cały czas pobytu na Islandii.

Podsumowanie

Samolot 9 300 zł, samochód na miejscu 7 500 zł, hotel 24 000 zł – razem: 40 800 zł.

Prom na Islandie kabina

Wynajmujemy kampera i płyniemy promem

Sprawdźmy teraz, jak kształtować się będą koszty, jeśli na wynajem kampera zdecydujemy się w Polsce, popłyniemy promem, a po drodze zajrzymy na Wyspy Owcze.

Prom

Norröna prom, obsługiwany przesz armatora Smyril Line, to jedyna opcja, aby dostać się na Islandię drogą morską. Punkt startowy to duński port Hirtshals, postój w Tórshavn na Wyspach Owczych, a na Islandii wpływamy do Seyðisfjørður, które leży dokładnie po przeciwnej stronie wyspy niż Reykjavik.

Wybraliśmy trasę z prawie trzydniowym pobytem na Wyspach Owczych w drodze na Islandię. W cenie uwzględniliśmy nocleg na promie w kabinie 4 osobowej z oknem, w obie strony.

Cena zawiera dostęp do wszystkich atrakcji na promie. Są to: wanna z hydromasażem, basen, sauna, siłownia, boisko do piłki nożnej, kino, pokój dla nastolatków z playstation i grami planszowymi oraz plac zabaw dla dzieci.
Łączny koszt przeprawy to 4 070 EUR, co po kursie 4,38 daje kwotę 17 827 zł. Na promie można również nocować w pokojach 6 osobowych – 47 EUR/osobę. Przy wyborze takiej opcji koszty zmniejszą się o 684 EUR, czyli o 2 996 zł. Niemało.

Prom na Islandie koszty

UWAGA – kalkulacja kosztów promu oparta jest na samochodach kempingowych, których długość nie przekracza 6 metrów. Nasza wypożyczalnia posiada 2 kampery o długości 599 cm. W przypadku dłuższych samochodów, za każdy rozpoczęty metr, do kosztów przeprawy należy doliczyć 300 Euro (łączny koszt w obie strony). Dodatkowo, ze względu na fakt, że nasze samochody zbudowane są na nadwoziach samochodów dostawczych i są nieco węższe od standardowych kamperów, istnieje możliwość wykupienia biletu w kategorii Van. Nie ma to wpływu na cenę biletu, jednak ilość miejsc na promie, zarezerwowanych dla kamperów jest ograniczona!

Kamper

Koszty kampera w motorhome pl

Aby zdążyć na prom, kampera musimy wynająć na minimum dwie doby przed planowanym rejsem. Przyjęliśmy również, że na powrót do kraju potrzeba minimum dwa dni. Dlatego kampera oddawać będziemy 24 lipca, rano.

Po uwzględnieniu wyposażenia dodatkowego, możemy przyjąć, że całkowity koszt wynajmu wyniesie 16 000 zł.

Z Warszawy do Hirtshals w Danii jest 1 350 km. Zatem aby dotrzeć na prom będziemy potrzebowali ok 135 litrów oleju napędowego, 270 w obie strony. Licząc średnio po 5,50 zł za litr, na paliwo potrzebujemy ok 1 500 zł. W przypadku tradycyjnych, dużych kamperów, ze względu na wyższe spalanie należy doliczyć dodatkowo około 350 zł (oraz zarezerwować minimum 2 dodatkowe godziny, w każdą stronę na pokonanie tej trasy).

Kempingi

Ceny kempingów na Islandii kształtują się w granicach 150 zł za noc. Podobnie zresztą jak w Niemczech, gdzie prawdopodobnie przyjdzie nam się zatrzymać w drodze do i z Hirtshals. Pamiętajmy, że przy wybranych przeprawach, łącznie 7 noclegów spędzamy na promie. Założyliśmy zatem, że kemping potrzebny będzie 18 razy, chociaż oczywiście nawet co drugą noc możemy spędzić parkując „na dziko”. Maksymalny koszt kempingów przyjęty do kalkulacji to 2 700 zł.

Podsumowanie

Prom 17 827 zł, kamper 16 000 zł, paliwo na dojazd do promu 1 500 zł, kempingi 2 700 zł – razem nieco ponad 38 000 zł.

Inne opcje

Na Islandii działa wiele wypożyczalni samochodów kempingowych, a zarezerwowanie kampera na miejscu pozwala połączyć możliwość szybkiego dostania się na wyspę z zaletami karawaningu. Pamiętajmy jednak, że ceny wynajmu w sezonie zaczynają się od 320 Euro za dobę i że w takiej sytuacji nie będziemy w stanie zabrać z kraju wszystkiego, co może nam się przydać, w szczególności zapasów jedzenia, która na wyspie nie należy do najtańszych.

wynajem kampera na Islandii

Koszty

Samolot: 9 300 zł, kamper około 33 600 zł, kempingi 3 000 zł – razem 45 900 zł.

Reasumując

Oczywiście we wszystkich wypadkach możemy skrócić czas wyprawy. Należy jednak pamiętać, że ani koszty promu, ani koszty biletów lotniczych się nie zmienią.
Podróż kamperem, choć wciąż bardzo kosztowna, będzie z pewnością dużo ciekawsza. Prawie trzy dni spędzimy na Wyspach Owczych, a i po drodze w Niemczech lub w Danii mamy możliwość zatrzymania się w interesujących miejscach i nocowania na atrakcyjnych kempingach. Wyprawa samochodem kempingowym na Islandię pozwoli nam też zabrać trochę żywności i co ważne – przygotowywać posiłki we własnym zakresie.

Zdjęcia wykorzystane we wpisie pochodzą z wyszukiwarki Bing.com – licencja z prawem użycia komercyjnego

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły