Featured image for “Fulltimers – kamper zamiast domu”

Fulltimers – kamper zamiast domuKamper na „full time”, czyli o tym czy da się żyć w kamperze

Pod naszymi artykułami na blogu a także na naszym facebookowym fanpage’u pojawiają się czasem pytania dotyczące miejsca wewnątrz kampera, jego wyposażenia czy maksymalnego czasu jaki można spędzić podróżując nim. Krótko mówiąc, pytania o to jak się żyje podróżując kamperem. Ciężko nam się odnieść do nich i to z wielu powodów. Każdy ma inne potrzeby, gusta (a o tych się nie dyskutuje) czy upodobania. Co może okazać się sprawą nie do przeskoczenia w podróży samochodem kempingowym?

Metraż – życie w kamperze jest jak żeglowanie na łódce. Decydując się na wyjazd musimy pamiętać, że przebywać będziemy w towarzystwie podróżujących na małych powierzchniach. Nie będzie można odesłać dzieci do swojego pokoju. I nie ma tu też miejsca na arogancję czy zbyt emocjonalne, mówiąc kolokwialnie, fochy. Trzeba przymykać oko na drażniące zachowania innych i na czas wyjazdu zawiesić swoje humory. Ważne jest zatem, aby wszyscy, którzy decydują się, na taką formę wypoczynku mieli tego świadomość zarówno dorośli jak i dzieci (nastolatki w szczególności;)).

Pakowanie – jeśli nie zmieniamy strefy klimatycznej, jak to ma czasem miejsce w przypadku zimowych podróży samochodem kempingowym, to ilość odzieży, którą zabiera się ze sobą jest praktycznie taka sama, jak w przypadku wakacji, na które udajemy się samolotem czy samochodem osobowym. Czas jaki spędzimy na wakacjach nie ma tu znaczenia. Na każdym kempingu są pralki, a na niektórych suszarnie. Różnicą w tym wypadku jest to, że dodatkowo pakujemy rzeczy, których z reguły nie zabieramy ze sobą przy innej formie spędzania wolnego czasu, takie jak artykuły spożywcze czy chemia gospodarcza (np. płyn do mycia naczyń, ręczniki papierowe itp.).

Telefon/Internet – w dzisiejszych czasach są nieodłącznym elementem naszego życia. Oczywiście, zarówno z jednego i z drugiego można korzystać podróżując kamperem. Ale trzeba mieć świadomość ograniczeń. Wyprawy zagraniczne najczęściej wiążą się z wysokimi kosztami połączeń telefonicznych czy transmisji danych, a do tego, w najpiękniejszych zakątkach, bywa, że nie ma zasięgu.
Najlepszym, bo najpewniejszym rozwiązaniem jest Internet na kartę lub w telefonie. Lista operatorów i ofert dostępnych w poszczególnych krajach jest publikowana i na bieżąco aktualizowana na tej stronie: https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/. Zatem warto mieć ze sobą choćby mały modem przenośny, a kartę SIM kupić w kraju, którym się aktualnie znajdujemy. Przed zakupem dobrze jest również zapytać o aktualne promocje, które mogą nie być uwzględnione w spisie na wspomnianej wyżej stronie internetowej.
Alternatywą dla Internetu w sieciach komórkowych jest WiFi na kempingach. Jednak z jakością połączenia bywa różnie, szczególnie gdy zaparkujemy stosunkowo daleko od routera lub gdy na kempingu jest dużo osób. Łącza internetowe mają ograniczoną przepustowość i jeśli zbyt wiele osób korzysta w z sieci w tym samym czasie, to prędkość transferu danych może mocno spowolnić.

Telewizja – w naszych samochodach kempingowych nie uświadczycie tego wynalazku. Podjęliśmy taką decyzję, nie z uwagi na koszty. Ta forma wypoczynku jakoby na stałe związana jest z aktywnością, ruchem na świeżym powietrzu czy integracją z naturą. To ma być czas wspólnie spędzony na zabawie i podziwianiu okoliczności przyrody. Taka jest nasza filozofia 😉 Oczywiście w wielu wypożyczalniach znajdziecie pojazdy wyposażone w telewizory i anteny satelitarne. Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie telewizja lokalna jest dostępna, a lokalizacja niektórych kempingów (np. liczne drzewa) skutecznie uniemożliwia odbiór sygnału z satelity.

Łazienka – długie, gorące kąpiele to rzecz nieosiągalna w przypadku stacjonowania na dziko (to ze względu na ograniczoną pojemność zbiorników na czysta i szarą wodę). Również na większości kempingów, gdzie pod prysznicami zamontowane są ograniczniki czasowe, a płaci się za każde 3 lub 5 minut (różne normy czasowe na różnych kempingach) trudno o taki luksus.

Kamper zamiast domu?

Teraz, mając na uwadze powyższe aspekty warto, żebyście wiedzieli, że na całym świecie, ponad milion ludzi mieszka na stałe w samochodach i przyczepach kempingowych. To tak zwani rv fulltimers. Wydawać by się mogło, że grupę tę tworzą wyłącznie ludzie na emeryturze. Nic bardziej mylnego. Wśród fulltimer’ów są single, młode małżeństwa, a nawet rodziny z dziećmi! Te ostatnie zapewniają nawet swoim dzieciom domową (lub zdalną) edukację.

Jeśli zaintrygowało Was jak i z czego żyją poczytajcie o Airstream Family z Australii – ludziach, którzy od 2012 roku żyją w Ambassadorze z 1968 r. Również Marlene i Dan z dziećmi (malimish.com) są ciągle w drodze, podobnie jak Heath i Alyssa Padghett, którzy w 2014 roku rzucili pracę, wzięli ślub i od tego czasu żyją w swoim Winnebago Brave 31C. W Europie najbardziej znanym człowiekiem, żyjącym w ten sposób jest Alan Heath. Na facebooku znajdziecie go tutaj: www.facebook.com/pg/motorhomefulltime. A poniżej TheStewyCrew, jeszcze jedna rodzina, która zamieniła dom na kamper.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły