Featured image for “Nowy kamper Globe-Traveller”

Nowy kamper Globe-TravellerGlobe-Traveller Falcon - nowy model na bazie Volkswagena

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023

Nowy model Globe-Traveller’a - Falcon debiutuje 14 stycznia 2023 roku podczas targów CMT w Stuttgarcie. To kolejna nowość polskiego producenta w ostatnim czasie. Dokładnie rok wcześniej swoją premierę miał, opisywany przez nas Globe-Traveller Explorer 2XS. Podczas targów Caravan Salon 2022 w Dusseldorfie firma pokazano nieco dłuższą wersję tego pojazdu o nazwie Explorer 2X.

Podczas gdy poprzednie premiery były rozwinięciem istniejącej linii modelowej, Falcon jest zupełnie nowym kamperem i to pod każdym względem. Nowa jest baza - Volkswagen Crafter, również w wersji z napędem na wszystkie koła (4x4 - 4Motion). Zupełnie nowy jest układ wnętrza oraz szereg rozwiązań technicznych.

Najważniejsze cechy w skrócie:

 • Kamper dla dwóch osób
 • Volkswagen Crafter - kompaktowe nadwozie o długości 599 cm
 • Opcjonalny napęd na cztery koła
 • Komfortowe wnętrze
 • Podwójna podłoga i możliwość użytkowania zimą
 • Panele fotowoltaiczne o łącznej mocy do 320 Watt
 • Akumulatory LiFePO4 o pojemności do 400 Ah
 • Sucha toaleta Clesana w standardzie
 • Opcjonalna klimatyzacja stacjonarna montowana wewnątrz
 • Ogrzewanie Truma z systemem iNET w standardzie
 • Możliwość zamówienia pojazdu w wersji bez gazu

Geneza projektu

Skąd się wziął Falcon?

Pandemia i powstałe w jej następstwie problemy z dostępnością podwozi z grupy Stellantis zmusiły wielu producentów kamperów do poszukiwania alternatywnych nadwozi. Innych opcji nie ma jednak zbyt wiele: Mercedes Sprinter, Volkswagen Crafter, MAN TGE, Renault Master i w ostateczności Ford Transit.  Każde z tych aut ma swoje zalety i wady. W przypadku Falcona, wybór padł na VW Craftera. 

Volkswagen, jako baza kampera, to duże wyzwanie. Konstrukcja ta mocno różni się od Fiata Ducato czy Peugeota Boxera. Przestrzeni do zabudowy jest znacząco mniej, ze względu na gorszy stosunek długości części ładunkowej do długości całkowitej pojazdu (przy tych samych wymiarach zewnętrznych, część bagażowa jest krótsza). Ściany boczne znacznie szybciej zwężają się ku górze. To wszystko sprawia, że nie da się 1:1 przełożyć układu wnętrza. Projektanci muszą wykazać się znacznie większą kreatywnością i muszą poszukiwać niestandardowych rozwiązań.
O tym, że nie zawsze im to dobrze wychodzi, pisaliśmy przy okazji omawiania Volkswagena Grand California.

Prace nad Falconem do ostatniej chwili utrzymywane były w tajemnicy. Efekt można uznać za co najmniej zaskakujący. Jaki pisze sam producent w komunikacie prasowym: “Dla doświadczonych specjalistów zaprojektowanie i zbudowanie nowego modelu kampera z podstawowym wyposażeniem nie jest wielkim wyzwaniem. Dużo trudniej jest zamontować wszystko czego oczekują klienci. Znaleźć na to miejsce, zostawić podróżującym przestrzeń dla nich i na bagaże i jeszcze zmieścić się w limicie wagi. Ale właśnie to postawiliśmy sobie za cel. Podzieliliśmy się zadaniami i każdy, współpracując z pozostałymi, przygotowywał propozycje. Praca nad projektem była sporym wyzwaniem, ale lubimy tego typu wyzwania. Nie brakowało nam też motywacji i determinacji, które pozwalały iść do przodu.”

Featured image for “Kamper dla dwóch osób”

Kamper dla dwóch osób

Czytaj Dalej...

Globe-Traveller Falcon

Założenia

Założenia do projektu powstały w oparciu o wyniki ankiety. Zapytano osoby, które podróżują kamperem więcej niż 3 miesiące w roku oraz osoby, które pracują podróżując kamperem o 5 rzeczy, które muszą mieć w swoich kamperach. Ponadto wypowiedzieli się także dealerzy marki na temat tego, jakich zmian kamperach Globe-Traveller dokonują klienci po pewnym czasie ich użytkowania i co jest najchętniej montowane jako dodatkowe wyposażenie. W rezultacie powstała lista najczęściej pojawiających się odpowiedzi, która znalazła się u podstaw założeń projektowych:

 • panele fotowoltaiczne o dużej mocy
 • dwa akumulatory części mieszkalnej
 • przetwornica o dużej mocy
 • router wifi
 • ogrzewanie zasilane olejem napędowy
 • klimatyzacja postojowa
 • toaleta przyjazna środowisku (sucha toaleta)

Ponadto w odpowiedziach przewijały się także:

 • przytulne wnętrze
 • komfort podróżowania (właściwości jezdne)
Featured image for “Internet w kamperze”

Internet w kamperze - poradnik

Czytaj Dalej...
Globe-Traveller Falcon - wnętrze
Globe-Traveller Falcon - wnętrze
Globe-Traveller Falcon - układ dzienny
Globe-Traveller Falcon - układ nocny

Falcon w dniu premiery

Kamper wyposażony “po korek”

Zaprezentowany w Stuttgarcie Falcon, nowy model, to przede wszystkim i pod każdym względem Globe-Traveller. Posiada wszystkie najważniejsze cechy pojazdów tej marki. Ma podwójną podłogę i doskonałą izolację dzięki czemu przystosowany jest do podróżowania w warunkach zimowych. Wysokość we wnętrzu kampera w najniższym punkcie to 191 cm. Zabudowa wykonana jest z materiałów najwyższej jakości i równie starannie, jak w pozostałych modelach.

A lista wyposażenia opcjonalnego obejmuje:

 • panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 320 W (160 W w standardzie)
 • dwie baterie LiFePO4 o łącznej pojemności 400 Ah (w standardzie jedna 200 Ah)
 • przetwornicę (do wyboru dwie różne moce, 1800 W lub 2300 W)
 • router na dwie karty SIM - WiFi BR1 Pro 5G od firmy Peplink
 • bezwodną, wolną od chemii toaletę Clesana
 • klimatyzację stacjonarną montowaną wewnątrz
 • gazową płytę ceramiczną (gaz pod szkłem) DYNACOOK
 • ogrzewanie Truma Diesel 6D z systemem iNET

Pojazd oferowany jest również w opcji "bez gazu", dzięki czemu jest atrakcyjny dla tych, którzy nie chcą mieć instalacji gazowej w kamperze.
Zadbano o najmniejsze szczegóły, robiąc duży ukłon również w kierunku pań, które podróżują kamperami i dla których przytulne wnętrze ma znaczenie. Stąd wiele drobiazgów, takich jak: łazienka w nowym wystroju, podświetlane lustro czy czarna armatura. W bagażniku jest miejsce na sprzęt kempingowy i sprzęt sportowy. Są nawet uchwyty na narty i deskę snowboardową.

Globe-Traveller Falcon - kuchnia
Falcon - płyta Dynacook
Globe-Traveller Falcon - kuchnia
Falcon - Panel sterowania
Globe-Traveller Falcon sucha toaleta
Falcon - toaleta
Globe-Traveller Falcon prysznic zewnętrzny
Falcon - bagażanik

Globe-Traveller Falcon - podsumowanie

Nowy rozdział w historii firmy

Cena zeprezentowanego podczas targów CMT egzemplarza, zawierająca niemal wszystkie dostępne opcje to 142 500 Euro brutto (z 19% podatku VAT w Niemczech). To niewątpliwie bardzo dużo, ale w tej klasie i przy takim poziomie wyposażenia, cena ta wydaje się atrakcyjna, szczególnie w porównaniu do konkurencji. Konkurencji, która zresztą nie jest duża, bo niewiele jest camper vanów w pełni przystosowanych do eksploatacji w warunkach zimowych. Volkswagena o długości 6 metrów, z napędem na wszystkie koła i z podwójną podłogą nie znaleźliśmy ani jednego.

Niewątpliwie nowy Globe-Traveller to kamper wyjątkowy i nowatorski. Łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy Globe-Travellerów, z zaletami Craftera. Jesteśmy przekonani, że to kamper, na który wiele osób czekało. Świetnie zaprojektowany, wykonany i pełen praktycznych rozwiązań. Pojazd, podróżując którym można wreszcie zapomnieć o kompromisach co do właściwości jezdnych. Doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy cenią sobie wysoką jakości i komfort, ale podróżują w dwie osoby i nie potrzebują bardzo dużo przestrzeni.

Featured image for “Ogrzewanie w kamperze”

Ogrzewanie w kamperze

Czytaj Dalej...
Globe-Traveller Falcon
Globe-Traveller Falcon
Globe-Traveller Falcon
Globe-Traveller Falcon
Akumulatory w falconie
Globe-Traveller modem router wifi
Globe-Traveller 4x4

 

Fotografie: Globe-Traveller
Więcej informacji: Globe-Traveller Falcon

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły