Featured image for “Kamperem do Włoch”

Kamperem do WłochWłochy – kamperem nad jezioro Trasimeno

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023

Nie ma drugiego takiego kraju jak Włochy. Jest w nich coś, co przyciąga i nie da się tego określić jednym słowem. Italia to fascynująca mieszanka wielu rzeczy, które zachwycają i sprawiają, że jeśli pojedzie się tam raz, chce się wracać. Historia i związane z nią zabytki, jedzenie i wino, kawa i lody, a przede wszystkim otwarci i gościnni mieszkańcy. Nic zatem dziwnego, że jest to jeden z najpopularniejszych kierunków podróży kamperem. Do Włoch pojechało też wielu naszych klientów.

Jesteśmy skłonni postawić tezę, że w żadnym innym państwie europejskim nie ma kempingów, tak dobrze skomunikowanych z największymi atrakcjami turystycznymi, jak we Włoszech. Przykładowo, można zatrzymać się na kempingu w odległości 50 km od Rzymu i w niecałą godzinę dojechać spod jego bramy pod Colosseum. No może jeszcze Hiszpania tak ma.

Wybierając się do Włoch kamperem warto pamiętać, że to duży i zróżnicowany kraj a poszczególne regiony mają bardzo bogatą ofertę turystyczną. Dlatego warto możliwie zawęzić kierunek wyprawy, aby więcej pozwiedzać i odpocząć, niż się najeździć.

Kamperem do Włoch

Kamperem W Dolomity

Wszystkich, którzy kochają wysokie góry i chcą się tam wybrać kamperem, zapraszamy do lektury wpisu o wyprawie w Dolomity...

Czytaj...

Na granicy Umbrii i Toskanii

Na hasło Włochy kamperem, wyszukiwarki internetowe podpowiadają: Wenecję, jezioro Garda, Rzym... A my mamy nietuzinkową propozycję – jezioro Trasimeno. Z dala od zatłoczonych miast i głośnych kurortów, doskonale skomunikowane z okolicznymi atrakcjami, z kilometrami ścieżek rowerowych i pieszych szlaków, jest świetną propozycją dla tych, którzy lubią podróżować gdzieindziej niż wszyscy.
Spod bram kempingów zlokalizowanych wokół jeziora kursują autobusy, które dowożą na najbliższą stację kolejową. Stamtąd dojechać można do Asyżu czy Florencji. A wokół samego jeziora znajdziemy liczne, piękne miasteczka, które urzekają klimatem, ciszą i spokojem.

Najpiękniejsze miasteczka wokół jeziora Trasimeno

Passignano sul Trasimeno

Miasteczko ma swoją twierdzę, której początki sięgają V/VI wieku n.e. W XIII wieku przekształcono ją w prawdziwy zamek obronny. Do ruin, pod górę prowadzą wąskie uliczki. Bez problemu wdrapią się po nich nawet dzieci, a widok na jezioro jest wart tego spaceru.
Włochy - Jezioro Trasimeno

San Feliciano

Spokojna miejscowość nawiązuje do korzeni i kultury rybackiej jeziora. Jest jednym z niewielu miejsc, gdzie odwiedzający mogą zobaczyć rybaków wypływających w tradycyjnych, drewnianych łódkach płaskodennych lub ręcznie naprawiających sieci. Muzeum rybołówstwa poświęcone lokalnej tradycji i technikom połowowym na jeziorze Trasimeno, zaciekawi nie tylko zapalonych wędkarzy.

Isola Polvese

Tu, z San Feliciano, można popłynąć na największą wyspę na jeziorze. Isola Polvese to propozycja na spędzenie jednego dnia w wyjątkowym miejscu. Są tam zamek, klasztor, park roślin wodnych i drzewa, które w upalny dzień zapewniają bezcenny cień. Najlepiej wybrać się tam na cały dzień i urządzić sobie piknik.

Włochy - Jezioro Trasimeno

Będąc w tej okolicy nie sposób nie zajrzeć do Maurizio, na najlepszą kuchnię w okolicy! Ristorante da Massimo, prowadzona przez braci Maurizio i Massimo nie ma sobie równych nad całym jeziorem. Ceny, jak na Włochy są naprawdę przystępne. Uprzedzamy tylko, że wielkość serwowanych tam porcji zawsze przerasta przynajmniej nasze możliwości. Konieczna jest rezerwacja, ale zapewniamy, że po stokroć warto!

Przy okazji cenna informacja dla osób, które trafiły na ten artykuł a nie pojadą do Włoch kamperem – na tyłach restauracji znajdują się apartamenty, przeznaczone do wynajmu.

Castiglione del Lago

Jedno z urokliwszych miejsc wokół jeziora. Miasto – zamek wysunięte daleko w głąb jeziora, otoczone gajami oliwnymi. Historyczne, średniowieczne centrum z niezliczoną ilością restauracji i sklepików, dostępne jest tylko dla pieszych. Bez wątpienia warto tam zajrzeć.

Jezioro Trasimeno - atrakcje dla dzieci

Pomijając kulinarne dziecięce miłości, czyli pizzę, spaghetti czy gelato (najlepsze na świecie, włoskie lody), w okolicach jeziora znajdują się:
- park wodny http://www.azzurrapiscine.it/aquapark-tavernelle/
- autodrom https://www.autodromomagione.com

Włochy – kempingi wokół jeziora Trasimeno

Zaczniemy od zaprzyjaźnionego kempingu La Spiaggia w Passiganno sul Trassimeno. W odległości 2 kilometrów znajduje się stacja kolejowa. Na miejscu jest wypożyczalnia rowerów, a w miasteczku również rowerów elektrycznych.
Dalej, na południe wokół jeziora znajdują się kempingi:

- Trasimeno - https://www.camping-trasimeno.it/
- Eden Park - http://campingedenpark.com 
- Village Cerquestra - http://www.campingcerquestra.it/
- Riva Verde - https://www.facebook.com/Rivaverdecamping/
- Villaggio Italgest - https://italgest.com/
- Camping & Village Polvese - https://www.polvese.com/
- Listro - http://www.listro.it/
- Badiaccia Camping Village - https://www.badiaccia.com/
- Village Punta Navaccia - http://www.puntanavaccia.it/

Dokąd kamperem

Dokąd kamperem?

Jeśli nie do Włoch, to dokąd warto wybrać się na wyjazd kamperem? Przedstawiamy subiektywny ranking 10 najciekawszych kierunków na kamperową wyprawę...


Czytaj...
Camping La Spiaggia
fot. Camping La Spiaggia
Camping La Spiaggia
fot. Camping La Spiaggia
Camping La Spiaggia
fot. Camping La Spiaggia

Skoro Włochy to oczywiście wino

Tuż za granicą Umbrii i zaledwie 20 km od Castigliano zaczynają się toskańskie winnice. Region Montepulciano znany jest przede wszystkim z czerwonych win zwanych potocznie „pizza-friendly” (przyjazne pizzy), w przystępnej cenie. Oczywiście jest też kilku producentów, którzy produkują wina z najwyższej półki, które najlepiej smakują po 4 lub więcej latach starzenia. Winnica Poliziano jest jednym z nich.
Oczywiście, wizyta w samym Montepulciano, średniowiecznym miasteczku na wzgórzu, jest wręcz obowiązkowa.
Włochy - Wino

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że zwiedzanie Włoch samochodem kempingowym jest przyjemnością. W przypadku wszystkich miejscowości wspomnianych w artykule należy raczej zapomnieć o wjeździe do nich kamperem. Liczne kempingi w okolicy i dostępna infrastruktura bez problemu umożliwiają zwiedzanie lokalnych atrakcji, bez konieczności przemieszczania się naszym domem na kółkach. A z drugiej strony, kto w upalny dzień, będąc w tym kraju, chciałby delektować się włoskim klimatem, bez możliwości degustacji aperol’a, lampki prosseco czy dobrze schłodzonego białego wina?
Trzeba także uczciwie zaznaczyć, że najlepiej, jeśli wybierzemy się kamperem do Włoch poza sezonem. Warto pamiętać, że szczególnie trudno jest w sierpniu. To miesiąc, gdy prawie wszyscy Włosi, Francuzi i Hiszpanie są na urlopach. Tłok jest niewiarygodny, na kempingach obowiązują minimalne okresy pobytu (od 3 do 7 dni), a o cenach nie wspomnimy przez grzeczność.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły