Featured image for “Podróżowanie ze zwierzętami”

Podróżowanie ze zwierzętami



Zwierzęta w kamperze

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021

Każdy, kto posiada psa, kota lub inne domowe zwierzę, lub kto kiedykolwiek je miał dobrze wie, że to ważni członkowie rodziny, jeśli czasem nie najważniejsi. To najwierniejsi przyjaciele i powiernicy, którzy w smutku czy w radości, zawsze są przy nas. Kiedy zatem przychodzi czas wakacji, nierzadko pojawia się dylemat, komu zaufać i powierzyć opiekę nad naszym pupilem. Wakacje kamperem mają jedną ogromną zaletę — możemy zabrać zwierzęta ze sobą. Choć z pozoru może wydać się to trudne i wręcz niemożliwe, to zapewniamy, że to łatwiejsze niż się wydaje.

Podróżowanie kamperem ze zwierzętami, pod względem wymogów formalnych, jakie trzeba spełnić, nie różni się od podróżowania zwykłym samochodem. Zasady, co do wymaganych dokumentów, koniecznych szczepień czy sposobu identyfikacji zwierząt są takie same. To, co wyróżnia ten sposób podróżowania to kwestie związane z pobytem na kempingu oraz fakt, że zwierzęta towarzyszą nam na co dzień w czasie wakacji w domu na kołach.

Na kempingach spotkaliśmy już, oprócz najbardziej popularnych psów czy kotów, papugi, świnki morskie, chomiki i króliki. Sami podróżujemy z dwoma kotami i psem. Aby wyjazd przebiegał bez niepotrzebnych niespodzianek i problemów, wystarczy tylko wiedzieć, jak przygotować się do podróży, o czym pamiętać w jej trakcie, co ze sobą zabrać i z wyprzedzeniem zaplanować wszystko krok po kroku.

Podróżowanie kamperem ze zwierzętami

Podróżowanie ze zwierzętami

Przepisy i wymagane dokumenty

Nim przejdziemy do praktycznej strony, zacznijmy jednak od obowiązujących przepisów. Jakie dokumenty musi posiadać czworonożny przyjaciel i jak przygotować go do podróży od strony formalnej?

Podróżować po Unii Europejskiej i poza nią, pod kilkoma warunkami, mogą właściwie wszystkie zwierzęta od psów, kotów począwszy a na świnkach morskich, królikach, ptakach czy gadach skończywszy, poza gatunkami zagrożonymi. Ogranicza się też liczbę zwierząt, z którymi można podróżować. Maksymalnie można zabrać ze sobą 5 zwierząt jednocześnie. Jeśli zamierzamy podróżować z większą liczbą, to jest to możliwe tylko, o ile uczestniczą one w konkursie, wystawie lub wydarzeniu sportowym oraz mają więcej niż 6 miesięcy. W przeciwnym razie zastosowanie mają przepisy o komercyjnym przewozie zwierząt w UE.

W naszym artykule skupimy się na tych zwierzętach, które najczęściej spotykane są na kempingach, czyli na psach i kotach. Oto wymogi, których spełnienie jest konieczne, aby mogły one towarzyszyć nam w kamperowych wyprawach.

  • Od 3 lipca 2011 roku psy i koty muszą posiadać wszczepiony mikrochip. Wcześniej do identyfikacji stosowane były tatuaże, które wciąż są honorowane, w przypadku zwierząt urodzonych przed tą datą.
  • Psy muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a samo szczepienie musi się odbyć z odpowiednim wyprzedzeniem (najczęściej nie później niż na trzy tygodnie przed planowaną datą wyjazdu).
  • Zarówno psy, jak i koty muszą posiadać paszport dla zwierząt - dokument jest ważny przez całe życie zwierzęcia pod warunkiem, że jest ono regularnie szczepione przeciwko wściekliźnie. Ponieważ w paszporcie można odnotować wszystkie szczepienia i badania, w większość krajów europejskich jest on jedynym wymaganym dokumentem. Wystawia go weterynarz.
  • Przed wyjazdem psy, w uzasadnionych przypadkach, muszą zostać poddane leczeniu przeciwko tasiemcowi Echinococcus multilocularis. Nie jest ono wymagane w przypadku psów podróżujących bezpośrednio między Finlandią a Norwegią oraz Irlandią i Maltą. W praktyce, najczęściej leczenie i zapobieganie sprowadza się do regularnego odrobaczania. Odrobaczenie powinno być też przeprowadzone na nie więcej niż 48 godzin przed wyjazdem.
  • Należy mieć też przy sobie świadectwo zdrowia zwierzęcia. Jest ono szczególnie ważne w przypadku podróżowania poza granice UE, ale nie dotyczy to wszystkich krajów. Świadectwo nie jest wymagane, jeśli kierunkiem podróży są: Andora, Szwajcaria, Gibraltar, Grenlandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino oraz Watykan.
  • W niektórych krajach, obowiązkowe jest również ubezpieczenie OC dla psa. Naszym zdaniem warto je mieć. To niewielki wydatek, ale gdy zdarzy się, że pies zniszczy coś na kempingu, lub odpukać, ugryzie kogoś, szkody można pokryć z polisy. Obecne ubezpieczenia mieszkań lub domów najczęściej mają już uwzględnioną tę opcję. Warto to sprawdzić.

Więcej szczegółowych informacji znajduje się na unijnej stronie: europa.eu

Należy wiedzieć, że w niektórych krajach występują dodatkowe wymogi sanitarne. W przypadku Szwecji i Norwegii, przy przekraczaniu granicy, o fakcie podróżowania ze zwierzętami obowiązkowo należy powiadomić służby celne. Jeśli podróżuje się pomiędzy tymi krajami, nie ma konieczności zgłaszania przewozu zwierząt dwa razy. Wystarczy poinformować celników w pierwszym kraju, do którego się wjeżdża. Więcej informacji w linkach:

Szwecja - www.norden.org
Norwegia - www.toll.no

Złą wiadomość mamy jednak dla wszystkich, którzy chcieliby zabrać swojego pupila na Islandię. Zwierzęta przybywające na tę wyspę muszą zostać poddane 14-dniowej kwarantannie. Na wakacje nie można też zabrać zwierząt na Wyspy Owcze.

Jeśli wybieramy się do krajów basenu Morza Śródziemnego lub do Portugalii warto rozważyć szczepienie psa przeciwko Leiszmaniozie. Leiszmanioza to choroba pasożytnicza, przenoszona przez muchy piaskowe, występujące we wszystkich krajach tego regionu. Ryzyko jest szczególnie duże w Hiszpanii oraz wspomnianej Portugalii. Kwestię szczepienia należy skonsultować z lekarzem weterynarii i zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, do których zamierzamy podróżować lub przez które będziemy przejeżdżać. Ponownie z pomocą przychodzi portal europa.eu, gdzie znajdziemy linki do stron krajowych: ec.europa.eu.

Pies w kamperze
Kamperem z psem

Podróżowanie z psami ras uznawanych za niebezpieczne

Szczególne regulacje dotyczą podróżowania z psami należącymi do ras, uznawanych za niebezpieczne.

Nie ma jednej wspólnej, europejskiej listy takich ras. Każdy kraj ma swoją własną, a w niektórych państwach obowiązują przepisy na poziomie regionów lub samorządów. I tak dla przykładu:

  • W Szwajcarii do Zurychu nie wolno wjeżdżać z psami ras: American Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, a do Genewy z: American Staffordshire Terrier, Boerboel, Bullmastiff, Cane Corso, Dogo Argentino, Dogue de Bordeaux, Fila Braziliero, Mastiff, Matin, Matin de Naples, Pitt Bull, Presa Canario, Rottweiler, Thai Ridgeback oraz Tosa Inu.
  • We Włoszech po Wenecji nie pospacerujemy z psami rasy Rottweiler i Doberman.
  • Do Danii nie wjedziemy z psami następujących ras: Pitt Bull Terrier, Tosa Inu, American Staffordshire Terrier, Fila Brasileiro, Dogo Argentino, American Bulldog, Boerboel, Kangal, Central Asian, Shepherd Dog, Caucasian Shepherd Dog, South Russian, Shepherd Dog, Tornjak, Sarplaninac.

Podobne, mniej lub bardziej uciążliwe ograniczenia obowiązują w niemal wszystkich krajach europejskich. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie petrtravel.com.

Zwierzęta na kempingu

Co ze sobą zabrać?

Co zabrać dla psa, kota na kemping oprócz obowiązkowych dokumentów? Nie wymyślimy niczego niezwykłego i wyjątkowego. Poniższą listę prosimy traktować jako kontrolną. Jeśli pominęliśmy coś ważnego — prosimy uprzejmie o mail, telefon lub komentarz — uzupełnimy.

  • karma
  • smycz
  • kaganiec
  • taśma do przypięcia psa - 5 lub/i 10 metrów
  • miska do karmy
  • miska na wodę
  • przysmaki dla psów, przysmaki dla kotów
  • leki na receptę, jeśli takowe zwierzę przyjmuje
  • tabletki przeciw biegunce dla psów (w nowym miejscu, którego nie znamy, mogą wziąć do pyska coś co im zaszkodzi)
  • dodatkowe ręczniki, koce
  • zabawki
  • worki na psie odchody
  • kocią kuwetę
  • szczotkę do wyczesywania sierści
  • cążki do przycinania pazurów

Zachęcamy, aby przed wyjazdem porozmawiać z weterynarzem, który opiekuje się naszymi zwierzętami. Mając wgląd do historii chorób podpowie i zaopatrzy nas w środki “na wszelki wypadek”.

Podróżowanie kamperem ze zwierzętami koty
Kot w kamperze

Zwierzęta w kamperze

Jak je przewozić?

Jeśli zwierzęta nigdy wcześniej nie jeździły samochodem, warto je stopniowo przyzwyczaić, zaczynając od przebywania w nim na postoju i krótkich przejażdżek.
Z reguły przepisy nie regulują szczegółowo, jak powinien podróżować pies czy kot. Obowiązuje zdrowy rozsądek nakazujący zadbać o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących.

Dostępnych jest wiele produktów, które zapewniają komfort przewożonemu zwierzęciu i dbają o ty, by podróż była bezpieczna. Są to między innymi:

  • specjalne szelki dla kotów i mniejszych psów, które wpina się w zapięcia pasów bezpieczeństwa w samochodzie,
  • kojce na siedzisko, które zawiesza się na oparciu fotela,
  • klatki do transportu o różnych rozmiarach,
  • przyczepy do transportu dużych psów.

W kamperze łatwiej niż w samochodzie osobowym o znalezienie miejsca, w którym można położyć kojec lub legowisko, a które zapewni stabilizację w czasie jazdy.
Dobór właściwego zabezpieczenia zależy od wielkości zwierzęcia, jego charakteru, a także zasobności portfela.

Kamperem z kotem, kamperem z psem

Nasze koty podróżują we wnętrzu kampera, jednak bez dodatkowych zabezpieczeń. Kotka znalazła sobie miejsce na głównym łóżku i w czasie jazdy śpi wtulona w koce, w narożniku za ścianą łazienki. Kot najczęściej śpi na podłodze za fotelem kierowcy albo na siedzisku kanapy, między naszymi dwiema córkami. Co ważne, żadne z nich, w czasie jazdy, nawet nie zbliża się do kabiny. Jesteśmy dzięki temu spokojni, bo nie przeszkadzają kierowcy. Co innego na kempingu.

Pies natomiast podróżuje w swoim rydwanie, tj. w specjalistycznej przyczepie transportowej, firmy Metbox. To rozwiązanie najwygodniejsze dla wszystkich. Nasz pies, dzięki przyzwyczajeniu go do jazdy w przyczepce, od pierwszych tygodni życia, nie ma z tym najmniejszego problemu. Ważne jest również to, że na kempingach i parkingach dla kamperów, przyczepa spełnia funkcję kojca. Pozwala nam również zabrać wszystko, co jest nam potrzebne, bez obawy o przekroczenie limitu wagi.

Podróżowanie kamperem ze zwierzętami transport
Pies w kamperze - przyczepka transportowa

Oprócz kwestii związanych z samym przewożeniem zwierząt i bezpieczeństwem w czasie jazdy warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
W dniu wyjazdu, szczególnie jeśli planujemy dłuższą trasę, zwierzętom należy podać mniejszą porcję jedzenia i to z odpowiednim wyprzedzeniem. W przypadku dużych psów ten posiłek można też pominąć. Nie powinno się też karmić zwierząt na postojach. Należy im za to zapewnić dostęp do świeżej wody.
Postoje trzeba koniecznie zaplanować w odstępach 2-3-godzinnych i przewidzieć odpowiednio dużo czasu na spacer z psem. Koty są pod tym względem znacznie mniej wymagające.
Jeśli to pierwszy wyjazd kamperem dla naszych czworonożnych podopiecznych, to warto użyć zapachowych środków redukujących stres. Naprawdę działają!

Jeśli czas podróży miałby się jakoś szczególnie wydłużyć, najlepiej zaplanować dodatkowy nocleg i zjechać na kemping lub parking dla kamperów. Nigdy nie polecaliśmy nocowania na MOPach i na parkingach przy stacjach benzynowych, a ze zwierzętami, ze względu na panujący na nich hałas, najlepiej udać się w jakieś spokojniejsze miejsce.

Zwierzęta na promie

Ze zwierzętami można również pływać promami. Objęte są obowiązkową rezerwacją. Wielu armatorów ma w swojej ofercie kabiny dedykowane dla osób podróżujących ze zwierzętami. Liczba takich kabin, jak i liczba czworonogów, które mogą przebywać, w jednej kabinie jest ograniczona.
Zwierzęta można też przewozić w przeznaczonych do tego klatkach, dostępnych na pokładzie. Mają one różne wymiary i również muszą zostać zarezerwowane z wyprzedzeniem.

W przypadku kotów chyba najlepszą opcją jest pozostawienie ich w kamperze. Można też tam zostawić psa. Zwierzętom należy zapewnić dostęp do wody i świeżego powietrza, np. pozostawiając uchylone lekko okna dachowe. Na niektórych promach, podczas podróży można, w towarzystwie obsługi promu, zajrzeć do zwierzęcia pozostawionego w pojeździe lub wyprowadzić go na chwilę na zewnątrz. Choć zdarzają się też armatorzy, którzy nie zezwalają na przewóz zwierząt w pojazdach na pokładzie samochodowym.

Na promach obowiązują zasady zbliżone do tych, które z reguły spotykamy w miejscach publicznych i w środkach komunikacji. Psy muszą być na smyczy i mieć założony kaganiec. Ograniczone są też miejsca na promie, w których mogą one przebywać. Za wszelkie szkody odpowiada właściciel.

Podróżowanie kamperem ze zwierzętami

Czy na każdy kemping można wjechać z psem?

Koty z reguły budzą na kempingach zdziwienie i zainteresowanie. Podróżują z nami od zawsze i jeszcze nie spotkaliśmy się z odmową wjazdu. Z psami już nie jest to takie proste. Jest wiele kempingów, na które nie są one wpuszczane. Czasem zakaz wstępu dotyczy tylko określonych ras. Na niektórych niemieckich kempingach parcele dla osób podróżujących ze zwierzętami są zlokalizowane w jednej części kempingu. Do pozostałych wstęp mają tylko podróżujący bez zwierząt. Tak jest na przykład na kempingu Widmann Peter E-Werk w Niemczech.
Podsumowując, zawsze należy upewnić się przed przyjazdem, że wybrany przez nas kemping przyjmuje gości ze zwierzętami. Warto też zapytać o obowiązujące na nim zasady.

Opłaty na kempingach

I tu znowu koty mają fory. Nie spotkaliśmy jeszcze żadnego kempingu, na którym należało uiścić opłatę za nie. Natomiast dla psa pozycja w cenniku prawie zawsze się znajdzie. Warto też wiedzieć, że w niektórych miejscach obowiązują dodatkowe ograniczenia. Psom nie wolno wchodzić na przykład do Jeziora Bodeńskiego i do niektórych jezior w Szwajcarii.

Wśród krajów najbardziej przyjaznych psom ich właściciele wymieniają: Niemcy, Włochy, Szwajcarię, Danię, Norwegię, Słowenię, Estonię, Czechy, Niderlandy, Francję i Wielką Brytanię.

Podróżowanie kamperem z kotami
Podróżowanie kamperem z kotami

Pies i kot na kempingu

Na co zwrócić uwagę?

Oto kilka podpowiedzi, zaleceń jak postępować ze zwierzętami na kempingu.

Pies na kempingu

Psy są bardzo aktywnymi uczestnikami i najczęściej są ciekawe tego, co się wokół dzieje. O czym należy zatem pamiętać?
Trzymaj psa na smyczy. Jest to nie tylko ważne podczas wyprowadzania psa na pierwszy spacer po kempingu. Pies może czuć się nieco przytłoczony lub podekscytowany nowym miejscem, dźwiękami i innymi zwierzętami, a smycz to najlepszy sposób, aby trzymać go przy sobie i mieć nad nim kontrolę.
Nigdy nie zostawiaj psa bez opieki. Dotyczy to również podróży. Nawet jeśli Twój pies dobrze się zachowuje, kiedy w pobliżu są inne osoby lub psy, to nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, jak postąpią i zareagują inni ludzie i ich pupile. Aby zapewnić swojemu psu bezpieczeństwo i pozytywne wrażenia, miej go wciąż na oku.
Nikt lepiej od właściciela nie zna swojego psa, ale nowe zapachy i otoczenie mogą stymulować różne zachowania. Miejmy na uwadze fakt, że każdy, kto przyjeżdża na kemping, chce odpocząć. Jeśli nasz pies ujada i jest niespokojny, dla komfortu własnego i naszych sąsiadów, warto rozważyć zmianę miejsca pobytu.

Pies na kempingu
Kot na kempingu

Kot w kamperze i na kempingu

Koty wymagają większej troski i uwagi w obcym miejscu. Byliśmy raz świadkami, kiedy na kempingu, spłoszony kot uciekł i już się nie odnalazł. Dlatego trzeba bardzo na nie uważać. My podróżujemy z kojcem dla kotów, w którym siedzą przed kamperem, obserwując co dzieje się wokół. Kiedy przebywają wewnątrz kampera, nie zostawiamy otwartych drzwi i okien, jeśli nie możemy zapewnić im właściwej opieki. Jeden z naszych kotów lubi czasem pochodzić też na smyczy lub pozwiedzać okolicę bez niej. Na szczęście nie ucieka i daje się wziąć na ręce, a odkąd mamy psa, sprowadzanie “zaginionego” kota do kampera przebiega znacznie sprawniej.
Należy pamiętać i regularnie wyczesywać sierść i obcinać kocie pazury. Każdy, kto ma kota, ten wie, że nie da się całkowicie uniknąć fruwającej kociej sierści, ale warto przynajmniej próbować zmniejszyć jej ilość, czesząc koty regularnie. Obcięte pazury to mniejsze ryzyko, że kot zarysuje plastikowe elementy wyposażenia pojazdu. Oczywiście nieodzowny jest także drapak. W naszym przypadku świetnie sprawdzają się tanie i lekkie drapaki z tektury.

Pozostaje jeszcze kwestia kociej toalety. Jeszcze przed wyjazdem warto zastanowić się, gdzie w kamperze umieścimy kuwetę. Zazwyczaj nie jest to proste zadanie, bo wolnej przestrzeni na podłodze kampera zazwyczaj nie ma zbyt wiele. My poradziliśmy sobie, adaptując szafę na ubrania, która znajduje się pod głównym łóżkiem. Zdemontowaliśmy drzwiczki i kupiliśmy kuwetę, niemal idealnie pasującą do wnętrza szafki. Straciliśmy wprawdzie nieco przestrzeni na przechowywanie rzeczy, ale kuweta w tym miejscu nikomu nie przeszkadza, a koty mają do niej łatwy dostęp.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. W upalne dni, o ile to możliwe, parkujmy kampera w cieniu, a kiedy koty zostają same w środku, zadbajmy, aby miały dopływ świeżego powietrza oraz duże ilości wody do picia.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej wskazówki, co do wymagań formalnych, zasad przewożenia zwierząt i bezpieczeństwa w podróży oraz zachowania się na kempingach, będą pomocne w podjęciu decyzji o pierwszym wspólnym wyjeździe oraz w przygotowaniach do niego.
Decyzję o tym, czy zabrać na wakacje swoje zwierzęta, każdy powinien podjąć sam. Zapewniamy, że podróżowanie kamperem z psem czy kotem nie jest trudne. I chociaż w naszym przypadku wymaga to, za każdym razem, sporo zachodu, przygotowań i pakowania się, to nie wyobrażamy sobie wyjazdów bez naszych zwierząt. Gdyby nie podróżowały z nami, sen z powiek spędzałoby nam myślenie o nich, a tęsknota nie pozwoliłaby dobrze wypocząć.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły