Featured image for “Wyspy Owcze”

Wyspy OwczeWycieczka kamperem po Wyspach Owczych?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 (fot.: Alessio Mesiano, źródło: www.visitfaroeislands.com)

Dzisiejszy artykuł powstał z myślą o tych, którzy caravaning uprawiają już chwilę i szukają inspiracji i nietuzinkowych miejsc. To także wpis dla marzycieli, romantyków, osób pragnących bliskości z surową naturą, stroniących od zgiełku i wielkich miast.

Kiedy analizowaliśmy możliwe opcje wyprawy na Islandię, wybrany przez nas prom zawierał wariant trzydniowego zwiedzania Wysp Owczych. Z uwagi na wysokie koszty przede wszystkim samej przeprawy promowej, drążyliśmy temat jak się tam dostać, bo że kamper będzie naturalnym wyborem sposobu podróżowania, to rzecz oczywista.

Nie ulega wątpliwości, że zwiedzanie Wysp Owczych kamperem to najlepsza opcja, aby móc podziwiać uroki tego zakątku świata. Każdy, kto uprawia caravaning ten wie, jak cenne są swoboda i niezależność, które tutaj nabierają kompletnie innego wymiaru. Wyspy Owcze to zbiór 18 wulkanicznych wysp, kraina zielonych dolin, wysokich klifów i pięknych wodospadów. Jedno z nielicznych miejsc na ziemi, gdzie tego samego dnia można doświadczyć wszystkich pór roku. Nie da się tego poczuć, zobaczyć i w pełni przeżyć z hotelowego pokoju.

Wyspy Owcze

Wulkaniczny archipelag (o powierzchni 1399 km²) na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Stanowią terytorium zależne Danii.

Ośrodkiem administracyjnym jest Thorshavn (farer. Tórshavn). Głównymi miastami Wysp Owczych są: Klaksvík, Hoyvík, Argir. Żyje tam prawie 48,2 tys. mieszkańców, a gęstość zaludnienia wynosi 34,5 osób/km². Językami urzędowymi są farerski i duński. Większość mieszkańców wyznaje luteranizm.
(źródło: Wikipedia).

Wyspy Owcze – loty

Na Wyspy Owcze można dostać się dwiema liniami lotniczymi: Atlantic Airways i Scandinavian Airlines. Co prawda nie ma bezpośrednich połączeń z Warszawy, ale podróż z przesiadką w Kopenhadze to średnio 5 – 7 godzin, w zależności od dnia czy godzin wylotu. Z jakim kosztem biletów lotniczych należy się liczyć? W przypadku zakupu biletu, z dużym wyprzedzeniem, cena na trasie Warszawa – Vágar wynosi około 900 zł od osoby. Kupując bilet teraz (na dzień publikacji artykułu), lot w czerwcu lub lipcu, to koszt rzędu 2.000  zł od osoby. Można też tanimi liniami lotniczymi polecieć do Billund (bilet na trasie Warszawa – Billund kosztuje poniżej 100 zł) i stamtąd na Wyspy Owcze. Cena za cały przelot jest jednak porównywalna do tej z przesiadką w Kopenhadze (źródło: skyscanner.com).

Wynajem kampera

Zebraliśmy poniżej wszystkie niezbędne informacje dotyczące wynajmu kampera na Wyspach Owczych, które mamy nadzieję, odpowiedzą na większość pytań oraz rozwieją większość wątpliwości. O rzetelności i wiarygodności niech świadczy fakt, iż pochodzą one z pierwszej ręki, czyli od właścicieli lokalnej wypożyczalni kamperów www.faroecamper.com.

Rezerwacji kampera można dokonać za pośrednictwem airbnb. Cena wynajmu pojazdu dla 4 osób, w szczycie sezonu to w przeliczeniu około 920 zł za dobę, jednak do całkowitego kosztu wynajmu doliczyć należy opłatę serwisową i opłatę za sprzątanie – razem około 950 zł. Do prowadzenia kampera wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B, na Wyspach Owczych nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy.
Wyposażenia kampera – jak zapewnia właścicielka, klient nie musi zabierać nic poza odzieżą. Wszystkie niezbędne rzeczy znajdują się na pokładzie samochodu. A są to: pościele, śpiwory, poduszki, ręczniki, garnki, patelnia, sztućce, płyn do mycia naczyń. Znajdują się tam też (wszystko to wliczone jest w cenę wynajmu):

  • podstawowe przybory toaletowe: ręczniki małe i duże, żel pod prysznic, szampon
  • środki do toalety chemicznej
  • ręczniki papierowe i papier toaletowy

Odbiór kampera – samochód wydawany jest w miejscu, które jest 7 minut jazdy taksówką od lotniska, a 30 minut od stolicy Wysp Owczych - Tórshavn. Można również umówić się na przekazanie samochodu na lotnisku, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem w szczególności w momencie zwrotu. Wydaniu towarzyszy szczegółowe szkolenie z użytkowania pojazdu.

Wyspy Owcze
Fot. Ólavur Frederiksen www.visitfaroeislands.com
Wyspy Owcze - Kamper

Fot. www.faroecamper.com


Widoki na wyspach

Fot. Renee Hahnel www.visitfaroeislands.com


Podróżowanie po Wyspach Owczych

Na Wyspach Owczych nie ma publicznych terenów ani obszarów wspólnych, dlatego też biwakowanie jest dozwolone tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Ponadto nie wolno spędzać nocy w samochodach kempingowych wzdłuż dróg, na postojach, w miejscach odpoczynku lub punktach widokowych. Warto też wiedzieć, że wiele kempingów przeznaczonych jest tylko dla osób podróżujących z namiotami. Pozwolimy sobie też wspomnieć o etykiecie kempingowej, choć już o niej pisaliśmy. Należy dbać o środowisko, utrzymywać porządek na kempingach i dokładnie sprzątać przed wyjazdem.

Jak i gdzie szukać kempingów?

Wszystkie informacje dotyczące lokalizacji kempingów, terminów otwarcia oraz dostępnej na nich infrastruktury, znajdują się na stronie https://camping.fo/locations. Jest ich obecnie łącznie 21.

Źródło: YouTube - Visit Faroe Islands

Wyspy Owcze - pogoda

Pośrodku Północnego Atlantyku, gdzie ciepłe wody Prądu Zatokowego spotykają się z zimnymi wodami Arktyki, leżą Wyspy Owcze. To dlatego pogoda na wyspach ma nieprzewidywalny charakter. Turystom zaleca się zabrać ze sobą wodoodporną i wiatroszczelną odzież.
Latem średnie temperatury tu to 12 stopni Celsjusza, zimą zaś 3. Niektóre kempingi czy atrakcje działają tylko w okresie maj – wrzesień. I to, bardziej niż pogoda, powinno być wyznacznikiem do planowania podróży.


Źródło: YouTube - Visit Faroe Islands

Wyspy Owcze – główne atrakcje

To zawsze jest rzecz bardzo indywidualna. Centrum Informacji Turystycznej na wyspach, dzięki uprzejmości którego publikujemy zdjęcia i filmy, ma na swojej stronie internetowej www.visitfaroeislands.com wszystkie informacje, które nie tylko pozwolą wybrać i zaplanować zwiedzanie tych magicznych wsyp, ale przybliżą kulturę i zwyczaje tam panujące. Zachęcamy do lektury. 5 – 7 dni powinny wystarczyć na zwiedzenie wysp. Warto też nadmienić, że ceny są tu zbliżone do cen w Norwegii.


5 ciekawostek o Wyspach Owczych

  • Wyspy Owcze są jednym z niewielu krajów w Europie, które nie mają McDonalda
  • Na Wyspach Owczych znajdują się tylko trzy skrzyżowania, z sygnalizacją świetlną. Wszystkie zlokalizowane są w stolicy Tórshavn i to bardzo blisko siebie.
  • Na Wyspach Owczych nie ma więzienia i wszyscy więźniowie trafiają do Danii.
  • Pogoda na wyspach zmienia się tak szybko i często, że jedno z lokalnych powiedzeń brzmi: „Jeśli nie lubisz tej pogody, poczekaj pięć minut”.
  • Wyspiarze alkohol spożywają najczęściej w klubach zwanych sheebeens. Zakładane one były w tajemnicy, kiedy na Wyspach Owczych obowiązywała prohibicja. Były tak popularne, że pozostały otwarte po zakończeniu zakazu.

Nieskażone, niezbadane, niewiarygodne

Wyprawa na Wyspy Owcze to na pewno propozycja wyjątkowa, ale takie też jest i to miejsce. Tak bardzo inne od tego, które mamy w zasięgu na co dzień. Z roku na rok zainteresowanie wyspami rośnie, a turystów przybywa. Warto rozważyć ten kierunek na caravaningową wyprawę nim skomercjalizuje się za bardzo, nim mieszkańcy wprowadzą ograniczenia w trosce o dziewiczą naturę.
Przyroda - Wyspy Owcze
Fot. Valentin & Roman www.visitfaroeislands.com

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły

guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments