gdzie nocować w kamperze

Gdzie nocować kamperem?

motorhome.pl Porady 5 Comments

Nocowanie w kamperze?

Gdzie nocować kamperem? Jak szukać kempingów i innych miejsc postojowych? Czy zawsze trzeba stawać kamperem na kempingu? Jeśli nie kemping, to co? Czy i gdzie nocowanie na dziko jest legalne? Te i podobne pytania zadają sobie, nie tylko początkujący, miłośnicy podróżowania kamperami. Podpowiadamy jak i gdzie można, zgodnie z przepisami, nocować w Europie.

gdzie nocować w kamperze

Parking dla kamperów. Wyspa Rugia – Niemcy.

Parkowanie kampera a kempingowanie

W większości europejskich krajów, w przypadku postoju kamperem, rozróżnia się parkowanie i kempingowanie. W pierwszym przypadku, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, samochód kempingowy traktowany jest tak samo jak osobowy i wolno nim parkować na miejscach parkingowych, z wyjątkiem tych, na których jest to wyraźnie zabronione. Ale ściśle zdefiniowano słowo parkowanie (ang. parking).

Poprzez parkowanie kampera rozumie się postój samochodu kempingowego:

  • którego koła stykają się z podłożem (nie wolno używać podkładów poziomujących),
  • wokół którego nie są rozstawione krzesła, stół lubi inne elementy, które nie są zwartą bryłą pojazdu (dotyczy to również okien, które nie mogą być otwarte),
  • z samochodu nie wydostają się żadne inne zapachy (z wyjątkiem tych, związanych z pracą silnika).

Każde odstępstwo od powyższego traktowane jest jako kempingowanie. Trzeba pamiętać, że nie we wszystkich krajach jest ono dozwolone poza miejscami do tego przeznaczonymi.

Najlepiej „na dziko”?

Przede wszystkim, o czym zawsze informujemy naszych klientów, w zdecydowanej większości krajów europejskich obowiązuje zakaz nocowania w kamperze poza kempingiem lub miejscem dedykowanym do takiego postoju. I zdecydowanie uważamy, że nie należy łamać obowiązujących przepisów.
Na przykład w Austrii czy Niemczech dozwolone jest nocowanie w samochodzie kempingowym, jeśli dalsza jazda nie była możliwa ze względu na zmęczenie. Ale ściśle według przywołanej wcześniej definicji parkowania. Między innymi w Chorwacji czy Szwajcarii, grożą nam wysokie mandaty. W Holandii natomiast natychmiast zostaniemy odprowadzeni na najbliższy kemping. Ale to nie oznacza, że w tych krajach nie ma miejsc, w których można legalnie nocować za darmo, ale o tym w dalszej części artykułu.

Jeśli chodzi o kraje, w których dozwolone jest nocowanie na dziko (oczywiście z wyłączeniem miejsc, w których jest to wyraźnie zabronione) to w zasadzie pozostały tylko: Norwegia – tu praktycznie nie ma ograniczeń, Rumunia – jednak na terenach prywatnych konieczna jest zgoda właściciela, Francja – tylko za zgodą i tylko na terenach prywatnych oraz Polska, gdzie też lepiej zapytać o zgodę.

Nocowanie kamperem na dziko

Legalnie na dziko – Palomares, Hiszpania

Warto jednak wspomnieć, że w niektórych krajach, władze lokalne wyznaczają specjalne strefy do kempingowania na dziko. Tak jest na przykład w Hiszpanii, gdzie wzdłuż wybrzeża znajdziemy bardzo wiele takich miejsc. Jednym z nich jest plaża Playa De Quitapellejos w Palomares. Należy jednak pamiętać, że część z tych stref nie jest dostępna w wysokim sezonie oraz obowiązują ograniczenia związane z lokalnymi wydarzeniami, jak koncerty i festiwale.

Baza kempingów, czyli gdzie i jak szukać kempingów.

Jest wiele stron internetowych, na których znajdziemy listę dostępnych kempingów w okolicy, w której planujemy nocleg. Ale najszybciej i bez skomplikowanego wpisywania kryteriów wyszukiwania z pomocą przyjdą nam Mapy Google. Wystarczy w aplikacji wyszukać „camping” lub „kemping” i w przeciągu kilku sekund na mapie pojawią się ich lokalizacje.

gdzie nocować w kamperze

Parking dla kamperów. Stralsund – Niemcy.

Istnieje jednak ciągle dość duża liczba kempingów, które nie posiadają swojej wizytówki w Googlach albo nie pojawiają się w wynikach wyszukiwania, a tym samym nie widać ich na mapie. W tej sytuacji do dyspozycji mamy strony internetowe lub związane z nimi aplikacje na urządzenia mobilne, zawierające listę kempingów we wszystkich krajach europejskich takie jak:

W większości krajów prowadzone są również bazy kempingów, czy to przez organizacje związane z karawaningiem i turystyką, czy też przez osoby prywatne:

Co zaś się tyczy tej ostatniej strony internetowej, to w przypadku Norwegii polecamy również Norweski Przewodnik po kempingach wydany przez Norweskie Stowarzyszenie NHO Reiseliv. Dokument w postaci pdf’a (w językach norweskim i angielskim), jest do pobrania na naszej ulubionej stronie promującej turystykę w tym kraju – https://www.visitnorway.pl/noclegi/kempingi/.

Jeśli chodzi o ceny noclegów na kempingach, to najtańsza (co niektórych to zdziwi) jest Skandynawia, a najdroższe są Chorwacja, Włochy i Hiszpania. W sezonie trzeba liczyć się tu z wydatkiem rzędu 50 – 60 EUR za dobę (kamper, 2 osoby dorosłe + 2 dzieci). Dla porównania, stawki np. w Norwegii są średnio o połowę niższe.

Jeśli nie na kempingu, to gdzie?

Gdzie i jak szukać miejsc do nocowanie w kamperze poza kempingiem? Opcji jest kilka.

Stellplatz

Miejsce postojowe dla kamperów z odpowiednią infrastrukturą, to jest zrzutnią do wody szarej, punktem poboru czystej wody, miejscem do czyszczenia toalety, a także z łazienkami i prysznicami.

gdzie nocować w kamperze

Area Narejos, Los Alcazares, Murcia, Hiszpania

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii nazywa się to stellplatz, w Hiszpanii i Portugali – area de servicio para autocaravanas, we Francji i Belgii – aires de servisse, we Włoszech – area di sosta. I w tym przypadku zaczynamy poszukiwania od Map Google. Jeśli pod hasłem „camper parking” nie wyświetli nam się żadna lokalizacja, możemy użyć nazwy w danym języku, co zdecydowanie zwiększy liczbę propozycji.

gdzie nocować w kamperze

Area Narejos, Los Alcazares, Murcia, Hiszpania

Dodatkowo, jeśli ktoś wybiera się kamperem do Danii warto skorzystać z tej mapy – http://www.stellplatz-danmark.dk/
A w przypadku podróży kamperem do Szwecji sporo adresów znajdziemy tutaj – https://www.husbil.se/stallplatser/

gdzie nocować w kamperze

Stellplatz w Stralsund – Niemcy.

Oferta jest bardzo zróżnicowana. Można trafić na starsze miejsca, o niskim standardzie albo na nowoczesne, w pełni zautomatyzowane, wyposażone w węzły sanitarne, jak na przykład ten w Stralsund w Niemczech czy Area Narejos w Hiszpanii. Koszt takiego postoju najczęściej mieści się w granicach 10-20 EUR za dobę (kamper, 2 osoby dorosłe + 2 dzieci).

U gospodarza, na farmie lub w… winnicy

Miejsca postojowe na farmach, w winnicach, przy hotelach, restauracjach czy pub’ach. Jest naprawdę w czym wybierać. Ale tu różnie bywa z infrastrukturą – czasem nie ma prysznica, a czasem brak nawet miejsca do zrzucenia szarej wody.

gdzie nocować w kamperze

Berggasthof Butterberg – Niemcy.

Największymi bazami takich miejsc są:

Z opłatami bywa różnie. Czasem wystarczy zjeść posiłek w restauracji czy wypić piwo w barze, aby móc przenocować bez dodatkowych kosztów. Jeśli trzeba zapłacić, to najczęściej jest to 10 do 15 EUR + opłata za prąd, stała lub z licznika.

Przewodniki

Inną ofertą dla podróżujących kamperem po Europie jest zakup specjalnego przewodnika po danym kraju. Znajdują się w nich adresy miejsc (wraz z informacją o dostępnej infrastrukturze), w których można zatrzymać się za darmo na 24 godziny.
Koszt takiego przewodnika nie przekracza najczęściej 30 EUR, a jest on ważny i uznawany w roku wydania.

gdzie nocować w kamperze

Aire Camping Car, Piolenc – Francja

Które kraje promują w taki sposób turystykę i gdzie szukać informacji o przewodnikach i możliwościach ich zakupu?

Niemcy:

Francja:

Wielka Brytania i Irlandia:

Portugalia:

Hiszpania:

Szwajcaria:

Podsumowanie

Zdajemy sobie sprawę, że nie wyczerpaliśmy tematu. A wskazane przez nas strony to nie wszystko, czym można się posiłkować podróżując kamperem po Europie.

gdzie nocować w kamperze

Parking dla kamperów, wyspa Rugia – Niemcy.

Jedno jest pewne, wybór zarówno pod względem jakości, jak i cen (mając na uwadze również miejsca, gdzie można zatrzymać się kamperem za darmo) jest tak duży, że nie trzeba łamać obowiązujących przepisów i nocować w kamperze, tam gdzie jest to zakazane. Nawet jeśli wybrane przez nas miejsce nie oferuje odpowiedniego zaplecza, obsługę kampera, taką jak wylanie płynów czy uzupełnienie wody, możemy za darmo lub za niewielką opłatą, wykonać na wielu stacjach benzynowych.
Niestety, wciąż jednak zdarza nam się czytać na forach internetowych i w poradach, których udzielają sobie niektórzy miłośnicy karawaningu, o wylewaniu zawartości toalety chemicznej do lasu czy jeździe z odkręconym zaworem wody szarej. Nie tylko jest to nielegalne, ale zupełnie niepotrzebne. Szanujmy siebie, innych i dbajmy o przyrodę!

Udostępnij!

"Gdzie nocować kamperem?" ostatnia aktualizacja: Luty 11th, 2018; motorhome.pl