Kamperem do Chorwacji

Kraje, które warto odwiedzić kamperem

motorhome.pl ABC, Podróże, Porady 43 Komentarze

10 najciekawszych kierunków podróży kamperem

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020

Podróżowanie kamperem bezsprzecznie staje się coraz popularniejsze i to pomimo niemałych kosztów, jakie wiążą się z tą formą spędzania wolnego czasu. Na naszym blogu opublikowaliśmy sporo artykułów, w których znaleźć można szereg wskazówek i porad na ten temat. Najchętniej czytanym jest artykuł o tym, gdzie nocować kamperem, w znaczeniu miejsc, w których, nie łamiąc obowiązujących przepisów, można przenocować, spędzić kilka dni lub zatrzymać się na dłużej.

Pisaliśmy także o tym, jak się podróżuje kamperem, jak zaplanować trasę, co robić w ciągu dnia, aby zobaczyć jak najwięcej i optymalnie wykorzystać czas. Znajdziecie tu również kilka relacji z podróży w różne zakątki Europy. Jednak do tej pory nie było wpisu, w którym zebralibyśmy najpopularniejsze kierunki podróży. Kraje, do których warto, a nawet trzeba pojechać i gdzie kamperem najmilej spędza się czas. Oto na nasz subiektywny ranking. Ranking krajów, które warto odwiedzić kamperem.

lista SUBIEKTYWNA

Przedstawiona poniżej lista powstała w oparciu o nasze własne doświadczenia, często poparte relacjami klientów wypożyczalni. Nie jest to lista zamknięta, bo w naszych planach są jeszcze wyjazdy do takich krajów jak Szwecja, Finlandia, Szkocja, Albania… Dlatego będziemy nasz ranking aktualizować, gdy tylko uznamy to za stosowne i konieczne. Zapraszamy do lektury.

1. Norwegia

Nie może być inaczej - na pierwszym miejscu Norwegia. Każdy, kto choć raz miał okazję odwiedzić ten piękny kraj przyzna, że jest niemal pod każdym względem doskonałym kierunkiem na kamperową wyprawę. Oszałamiająco piękna przyroda, niesamowite krajobrazy, liczne atrakcje turystyczne, ogromna ilość kempingów i parkingów dla kamperów, świetna infrastruktura i na dodatek możliwość nocowania na dziko i to niemal wszędzie.

Artykuły o Norwegii

O podróżowaniu kamperem pisaliśmy już wielokrotnie. Oto lista artykułów:

Nie ma drugiego takiego kraju. To właśnie dlatego podróżowaniu do Norwegii poświęciliśmy tak dużo uwagi i pisaliśmy o nim w tak wielu artykułach. Począwszy od informacji ogólnych, zestawienia kosztów, poprzez porady na temat tego, jak dojechać, a raczej jak dopłynąć, do Norwegii, a kończąc na liście najatrakcyjniejszych tras turystycznych, które – a jakże – warto przejechać kamperem. Jest to również najczęściej wybierany kierunek podróży, jeśli chodzi o klientów wypożyczalni motorhome.pl.
Norwegia kamperem
Kamperem do Norwegii
Kamperem na Lofoty
Promy do Skandynawii

2. Szwajcaria

Szwajcaria kamperem

W poszukiwaniu nieprzeciętnego piękna i wspaniałych górskich widoków niewątpliwie trzeba odwiedzić Szwajcarię. Są tu wysokie szczyty, liczne rzeki, jeziora i wodospady, urokliwe miasteczka z urzekającą architekturą. A to wszystko w połączeniu z doskonałą infrastrukturą kempingową i licznymi miejscami dla kamperów.

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że – podobnie jak w przypadku Norwegii – ze względu na ceny noclegów w hotelach i jedzenia w restauracjach, caravaning jest jedną z najtańszych form podróżowania po Szwajcarii, druga pozycja na naszej liście jest zdecydowanie zasłużona. Pamiętajmy jednak, że to, co między innymi odróżnia Szwajcarię od Norwegii to całkowity zakaz kempingowania na dziko!

Kamperem do Szwajcarii

O podróżowaniu kamperem do Szwajcarii pisaliśmy w tym artykule:


Czytaj…

3. Dania

Nie ma tu gór takich jak w Szwajcarii ani fiordów takich jak w Norwegii. Jest jednak równie dobra infrastruktura, są malowniczo położone kempingi i miejsca dla kamperów i ciągnące się kilometrami szerokie, nadmorskie plaże. Są też liczne atrakcje, w tym te dla najmłodszych. Jest też coś, czego nie ma nigdzie indziej… duńskie hygge. Nie bez powodu Dania jest od lat liderem w rankingach najlepszych i najbardziej pożądanych miejsc zamieszkania na ziemi.
Jeśli do tego dodamy, że do Danii, nawet nie korzystając z promów, można dojechać z Warszawy w ciągu jednego dnia*, to niewątpliwie jest to jeden z najciekawszych kierunków kamperowych podróży.

Kamperem Do Danii

O podróżowaniu kamperem do Danii piszemy szerzej w tym artykule:

Czytaj…
* Z Warszawy do Kolding jest 1100 km. Wyruszając wcześnie rano, przy sprzyjającej pogodzie, z postojami, można tę trasę pokonać w czasie poniżej 14 godzin.
Kamperem do Danii

4. Słowenia

Niewielki kraj, który często pomijany jest jako potencjalny kierunek wakacyjnego wyjazdu. A do tego frustrujący dla wszystkich, którzy zmierzają nad Adriatyk. Za przejechanie 34 km autostrady A4, samochodem kempingowym do 3,5 t trzeba zapłacić 30 EUR w przypadku winiety tygodniowej i 60 EUR w przypadku winiety miesięcznej (ceny na rok 2019).

Nas osobiście Słowenia zachwyciła. Jeśli mielibyśmy wymienić trzy podstawowe powody, dla których warto tam pojechać, byłyby to: jaskinie, rzeka Socza z całą jej ofertą od spływów kajakowych po malownicze doliny, kaniony i wodospady oraz wino. Dla fanów skoków narciarskich obowiązkowo polecamy wizytę w Planicy. Znajduje się tam, najbardziej stroma na świecie, lina zjazdowa na największej na świecie skoczni narciarskiej.

Kamperem Po Słowenii

W tym wpisie zamieściliśmy obszerną relację z podróży wraz ze szczegółową mapą pokonanej przez nas trasy:

Czytaj…
Image
Image
Image
Image

5. Włochy

Włochy kamperem

O Włoszech moglibyśmy opowiadać niemal bez końca. Są dla nas drugą ojczyzną. Przejechaliśmy Włochy wielokrotnie wzdłuż i wszerz. Byliśmy między innymi na Sycylii, w Kalabrii, Apulii, Marche, Umbrii i Toskanii. Wielokrotnie też podróżowaliśmy po północnych regionach tego kraju, od granicy z Francją po Triest i alpejskie szczyty na granicy z Austrią.

Włochy to duży i bardzo zróżnicowany kraj. Zróżnicowany zarówno pod względem geograficznym, jak i gospodarczym. Włoska kuchnia, włoskie wina, kawa, a nawet lody - niczemu nie można się oprzeć. A przede wszystkim przyjaźni i otwarci ludzie. Wspaniała historia i wyjątkowe jej świadectwa w postaci tak licznych zabytków architektury są dodatkowym atutem. Aby poznać ten kraj trzeba wielu wyjazdów i wielu lat.

Na szczęście turystyka kamperowa jest tu bardzo popularna. Warto pamiętać jednak, że podróżowanie po Włoszech nie zawsze jest łatwe i przyjemne.

Wynika to z faktu, że część kempingów to molochy nastawione na dużą ilość turystów. Wprawdzie oferują wiele atrakcji, ale są drogie (szczególnie w wysokim sezonie) i zatłoczone. Inne, mniejsze lata świetności mają już dawno za sobą. Trzeba się trochę postarać i uważnie planować, żeby podróż można było nazwać przyjemną. Najlepiej do Włoch pojechać wiosną lub wczesną jesienią. Nie ma wtedy tłoku na kempingach, jest też znacznie taniej. Dodatkowo łatwiej o wolną parcelę na tych dobrych kempingach, na których latem nie ma szans na miejsce bez wcześniejszej rezerwacji, zazwyczaj z minimalnym czasem pobytu - 5-7 dni.

Kamperem do Włoch

Włochy kamperem

O podróżowaniu kamperem w Dolomity:


Czytaj…

Oraz nad jezioro Trasimeno:


Czytaj…
Kamperem do Włoch
Kamperem do Włoch
Kamperem do Włoch
Kamperem do Włoch
Kamperem do Włoch

6. Niemcy

Kraj, w którym w 2018 roku zarejestrowano prawie 38% wszystkich nowych samochodów kempingowych sprzedanych w całej Europie. W 2017 roku było to 33%. Tutaj karawaning uprawiany jest od lat. Infrastruktura jest bardzo zróżnicowana i bardzo bogata. Od zwykłych parkingów, po wielkie kempingi z dużą ilością atrakcji dla całych rodzin. Nie brakuje miejsc, gdzie można zlać szarą wodę czy oczyścić toaletę chemiczną.

Nie sposób wymienić niezliczoną ilość atrakcji, które mają w ofercie Niemcy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: Bawaria, Jezioro Bodeńskie, Schwarzwald, wyspa Rugia, parki rozrywki dla najmłodszych (w tym: Legoland, Ravesnburger Spieleland, Phantasialand) czy Szwajcaria Saksońska. Nasze krótkie wypady do Berlina, Poczdamu, na Rugię czy do Bawarii przekonały nas, że zatrzymując się w Niemczech nawet na dzień lub dwa, po drodze, nie będzie się rozczarowanym.

Niemcy jako cel podróży

O podróżowaniu przez Niemcy wspominaliśmy wielokrotnie w czasie naszych relacji z wyjazdów do Hiszpanii, Szwajcarii czy Włoch. Niemcy jako cal podróży pojawiały się w naszych artykułach dwukrotnie:


Kamperem do Berlina i Poczdamu

Czytaj…


Pierwszy raz kamperem

Czytaj…
Kamperem do Niemiec
Kamperem do Niemiec
Kamperem do Włoch
Kamperem do Niemiec
Kamperem do Niemiec

7. Austria

Na zimowe eskapady do Austrii, w szczególności miłośników białego szaleństwa, namawiać nie trzeba. Jednak magia gór, jeziora o krystalicznie czystej wodzie, znakomite parki rozrywki dla dzieci sprawiają, że każda pora roku jest dobra na wyprawę do Austrii. Nikt inny, tak jak Austriacy nie potrafi sprawić, że małe dzieci będą wędrować po górach.

Gdyby ktoś zapytał nas o kraj, który jest rajem dla rodzin z dziećmi, bez wahania wskazalibyśmy Austrię. My do dziś wspominamy, z naszymi dziećmi, z uśmiechem na twarzy, dolinę Saalbach i Montelino’a Adventure Path.

Jeden z planowanych wyjazdów nad Balaton zakończył się kilkudniowym postojem w Austrii, tuż przy granicy z Węgrami, nad Jeziorem Nezyderskim, zwanym czasem „Wiedeńskim Morzem”, w królestwie windsurfingu. Na Węgry co prawda nie dotarliśmy, ale wyprawy rowerowe po okolicy sprawiły, że ani przez chwilę nie żałowaliśmy, że zatrzymaliśmy się całkowicie spontanicznie w tym urokliwym zakątku.

Kamperowy Dzień Dziecka

Dzieci kochają podróżowanie kamperem, a Austria to kraj, w którym nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. W tym artykule znajdziecie gotową propozycję trasy, na dziewięciodniowy wyjazd z dziećmi.

Czytaj…

Kamperem na F1

Dla fanów sportów samochodowych najważniejszą atrakcją Austrii są wyścigi Formuły 1. Tor w Spielberg, obok Hungaroroing pod Budapesztem, to najchętniej odwiedzane miejsca przez polskich entuzjastów tej dyscypliny.

Czytaj…
Kamperem do Austrii
Kamperem do Austrii
Kamperem do Austrii

8. Hiszpania

Skoro napisaliśmy, że Włochy są naszą drugą ojczyzną, to trzeba również przyznać się, że Hiszpania jest trzecią, a przynajmniej na okres zimy. I w tym kraju rozkochali nas jego mieszkańcy. Magiczna, wiecznie zielona i najbardziej orientalna Andaluzja zachwyci każdego, kto tu dotrze. Znakomita kuchnia i flamenco są doskonałym dopełnieniem tego rejonu Hiszpanii. Zimą, kiedy w Polsce dni są krótkie, tam można cieszyć się słońcem przez blisko 10 godzin dziennie.

Komu zaś nie odpowiadają upały w letnie miesiące, ten może wybrać się na mniej znaną, ale równie interesującą północ. Kraj Basków, Asturia, Kantabria poza piękną przyrodą, mają do zaoferowania wiele ważnych historycznie i kulturowo miejsc. Pustelnia San Juan de Gaztelugatxe, winny region La Rioja, prehistoryczne jaskinie w regionie Asturii wszystko to jest tylko małym smakiem różnorodności kulturowej i historycznej tego obszaru w Hiszpanii.

Miejsc do kempingowania nie brakuje nigdzie. Tu też oprócz regularnych kempingów znajdziemy parkingi z pełną infrastrukturą lub takie, na których można zatrzymać się na noc lub dwie na koszt miasta.

Kamperem do Hiszpanii – relacja

Możliwość podróżowania przez cały rok jest czymś, co wyróżnia Hiszpanię na tle innych państw Europy. To właśnie tutejszy, łagodny klimat sprawia, że tak wiele osób spędza całą zimę w Hiszpanii!

Czytaj…

48 godzin z życia w kamperze

Również ten, chętnie czytany artykuł, napisaliśmy w czasie podróży po Hiszpanii.
Jak to jest na kempingu? Co i w jakiej kolejności robić, gdy przyjedziemy w nowe miejsce? Jakie czynności są obowiązkowe? Jak i czy w ogóle planować kolejny dzień?


Czytaj…
Kamperem do Hiszpanii
Kamperem do Hiszpanii
Kamperem do Hiszpanii
Kamperem do Austrii

9. Węgry

Ach, te Węgry! Kraj tak bardzo odmienny od pozostałych państw w Europie Środkowo-Wschodniej. Węgry to znakomita kuchnia, doskonałe wina, termy, architektura i język, którego nie sposób zrozumieć.

Podjęliśmy trzy próby dojazdu nad słynny Balaton. Wszystkie trzy niestety zakończyły się fiaskiem, z czego w jednym przypadku zostaliśmy w Austrii, o czym pisaliśmy powyżej. Jak mawiają, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W październiku 2018 roku, w drodze nad Balaton, dotarliśmy do jednego z piękniejszych miejsc na ziemi, do Puszty. To malowniczy step na Nizinie Węgierskiej, często nazywany ostatnim stepem w Europie. Znajduje się tam też Park Narodowy Hortobágy. Miejsce, gdzie przyroda jest nietknięta przez człowieka, idealne środowisko dla dzikich zwierząt, siedlisko wielu gatunków ptaków.

Z infrastrukturą kempingową bywa różnie. Większość kempingów, na których byliśmy lata świetności miała za sobą. Niektóre powstały na bazie wcześniej istniejących ośrodków wczasowych. Klimat bardzo zbliżony do tego, który można spotkać na kempingach w Polsce.

Kamperem na Węgry – relacja

Szczegółową relację z naszej pierwszej podróży na Węgry, w okolice Egeru, można znaleźć w tym artykule:

Czytaj…

Węgry po sezonie

Węgrzy to idealny cel podróży poza sezonem. Szczególnie we wrześniu i październiku, ze względu na wciąż ładną pogodę, trudno o lepsze miejsce na krótszy lub dłuższy wypad.


Czytaj…
Kamperem na Węgry
Kamperem na Węgry

10. Chorwacja

Kierunek bardzo popularny wśród Polaków. I trudno się dziwić, bo chorwackie wybrzeże jest przepiękne, a miasteczka potrafią oczarować. W tym kraju, w ostatnich latach, poniesiono duże nakłady inwestycyjne na zapewnienie infrastruktury dla osób uprawiających karawaning.

Powstało wiele zupełnie nowych, doskonale wyposażonych kempingów. Zazwyczaj pobliskie miasta są z nimi bardzo dobrze skomunikowane, dokładnie tak jak w Niemczech, Hiszpanii czy we Włoszech. Kary za nocowanie kamperem na dziko są niemałe, a co gorsza nasz pojazd może zostać „zaaresztowany” i to nawet na 60 dni. Byliśmy w Chorwacji dwukrotnie i w obu przypadkach poza sezonem. Przyglądając się zainteresowaniu, jakim cieszy się ten kraj wśród turystów, w ostatnich latach, zdecydowanie polecamy wybrać się tam właśnie przed lub po sezonie urlopowym. To, że warto tam pojechać nie ulega wątpliwości.

Kamperem do Chorwacji

Kemping Odmoree był pierwszym, na którym zatrzymaliśmy się w Chorwacji. Od tamtego czasu, za każdym razem szukaliśmy w tym kraju małych, kameralnych miejsc. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo.

Czytaj…
Kamperem do Chorwacji
Kamperem do Chorwacji
Kamperem do Chorwacji
Kamperem do Chorwacji

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

guest
43 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleks Andra
Aleks Andra

Mnie zainspirował sąsiad:) kupił kampera bo jak mówi ma dosyć płacenia komuś krocie za coś na co go stać. Po jego opowieściach o Chorwacji mam i ja ochotę w takie auto zainwestować:) mega.przygoda

motorhome.pl
Reply to  Aleks Andra

@disqus_T7GN1K1ibC:disqus no tak… jakoś to się musi zacząć … Czasem zaczyna się od sąsiada 😉 Zdecydowanie zalecalibyśmy najpierw spróbować tej formy wypoczynku, a potem dobrać pojazd pod siebie. Kampery są różne i dużo zależy od sposobu podróżowania i indywidualnych preferencji. Jest trochę artykułów w tym temacie na naszym blogu. Zawsze też można zadzwonić do nas lub napisać. Chętnie podzielimy się wiedzą i doświadczeniem zarówno naszych klientów (część z nich jest już posiadaczami swoich kamperów) jak i własnym. 🙂

Zołza z kitką

Norwegia jest moim zdecydowanym faworytem! Byłam – chociaż nie kamperem – a i tak byłam zachwycona! Uwielbiam Skandynawię – i mam nadzieję, że jeszcze wrócę!

motorhome.pl

Skandynawia to raj dla osób, które kochają dziką naturę 🙂

DookolaPracy

och Słowenia już mi się od pewnego czasu marzy! mam nadzieję, że tam kiedyś się wybierzemy!

motorhome.pl
Reply to  DookolaPracy

My też odkładaliśmy wyjazd i odkładaliśmy, a teraz planujemy kiedy tam wrócić 😉

Małgorzata Piotrowska
Małgorzata Piotrowska

Jestem ciekawa podróży kamperem, niebawem to sprawdzę w Australii. Podoba mi się pomysł podróży po Norwegii i tego, że można wszędzie się zatrzymać . Pozdrawiam

motorhome.pl

Oj Australia… marzenie! Chętnie dowiem się paru rzeczy w kwestii organizacyjnej (wynajem kampera, kempingi) 🙂 Z całego serca życzę cudownej wyprawy!

Magda Majchrzak
Magda Majchrzak

Ależ mi się marzy Norwegia kamperem. Jednak ceny (nie tylko w samej Norwegii), ale ogólnie podróżowania kamperami kojarzą mi się raczej z drożyzną. Nie wiem czy mam rację, więc cieszę się, że w końcu trafiłam na tą stronę. Znajdę tutaj wskazówki na przyszłość i może uda mi się zaplanować wymarzoną wycieczkę 🙂

motorhome.pl

Magda, karawaning sam w sobie nie jest tani, jeśli policzyć koszt wynajęcia kampera plus koszty kempingów. Ale, przy takich kierunkach, jak Szwajcaria czy Norwegia, to z kolei najtańsza forma zwiedzenia tych krajów. Zawsze można też pojechać tam z namiotem. W obu krajach infrastruktura kempingowa umożliwia gotowanie na kempingach. Dodatkowo, w Norwegii koszt pobytu na kempingach jest stosunkowo niski. Bywa taniej niż w Polsce 🙂

Ewelina| blog wposzukiwaniu.pl

Wiele słyszałam o Norwegii pod namiotem, ale nie pomyślałabym o Szwajcarii!! Podsyłam koleżance, wielkiej fance kamperów♥️

motorhome.pl

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do Szwajcarii pojechać z namiotem. To bardzo popularne i niemal na każdym kempingu znajdują się miejsca, gdzie można rozbić namiot.

Magda Widłak-Langer

Na taki wyjazd polecam w zasadzie całą Skandynawię – nie ma problemu z parkowaniem w centrum dużego miasta, jest ogrom zieleni i roślinności, ludzie są bardzo przyzwyczajeniu do biwakowania i takiej turystyki, bo sami ją uprawiają w wakacje:) Podobnie jak Niemcy 🙂

Przepiękne zdjęcia, bardzo inspirujące:)

motorhome.pl

Dzięki za miłe słowo! Oj Magda to prawda! Zarówno Skandynawia i Niemcy to kraje idealne do podróżowania kamperem.

Magda Widłak-Langer
Reply to  motorhome.pl

Niestety u ans nie jest to tak popularne…a szkoda, bo przecież Polska to jest piękny kraj! 🙂 Udanego wieczoru:)

motorhome.pl

U nas brakuje ciągle infrastruktury… i kultury… Miłego również! 🙂 Dziękuję!

Magda Widłak-Langer
Reply to  motorhome.pl

Tak…i chyba też obycia z takim stylem podróżowania 🙂 Miłego raz jeszcze! 🙂

Katarzyna Hartung
Katarzyna Hartung

Marzy mi się taki kilkutygodniowy wyjazd kamperem! Już mam nawet pomysły, co chciałabym zobaczyć i jak spędzać czas 🙂

Magda Widłak-Langer

Spełniaj marzenia, warto! 🙂

motorhome.pl

Kilkutygodniowy… to już można poszaleć! 🙂

Aleksandra Piotrowska
Aleksandra Piotrowska

Norwegia to moje marzenie! Co prawda nie mamy kampera, laę mąż zrobił łożko składane do samochodu – np do berlingo i juz nam sie udało przejechać nim Rumunię i Bułgarię:)

Magda Widłak-Langer

kreatywnie!! 🙂

motorhome.pl

Jak weźmiecie ze sobą jakiś grill czy opiekacz elektryczny, żeby sobie coś do jedzenia zrobić, to Wasz Berlingo będzie w Norwegii wystarczający! 🙂

Roksana Jurga-Kasprzyk
Roksana Jurga-Kasprzyk

Podobno najtrudniej kamperem podróżować po Polsce 🙂 Mam w planach taką podróż i pewnie na pierwszy ogień pójdzie Norwegia. Jak myślisz, to dobry plan?

Magda Widłak-Langer

Bardzo polecam Norwegię! 🙂

Wojciech eŚ.

Jaki jest sens pytania, czy Norwegia to dobry plan pod artykułem, gdzie jest ona wskazana, jako najlepsze miejsce na wyjazd…? o,O

motorhome.pl
Reply to  Wojciech eŚ.

Wojciech, my kobiety lubimy się upewnić 🙂

motorhome.pl

Roksana, nie mogłaś lepiej wybrać! Kierunek no.1! 🙂

Wielopokoleniowo 3
Wielopokoleniowo 3

Mój wujek podróżuje obecnie kamperem po Europie 😉

motorhome.pl

Pozazdrościć… tak pozytywnie! 🙂 Wiadomo jakie wrażenia mu towarzyszą czy tylko drażni fotkami? 😉

MamAsiaOgarnia

To był nasz plan, ale przez chorobę został szybko zmieciony na dalszy plan, jednak w niecałe dwa tygodnie przejechaliśmy kilka set km: zaczynajac od Litwy. Dobry opis i super, że możecie tak jeździć, poznawać, patrzeć, robić tyle zdjęć i opisywać to!

motorhome.pl
Reply to  MamAsiaOgarnia

O rety, a cóż to za choróbsko uziemiło Was i kiedy powrót do planu? 🙂

MamAsiaOgarnia
Reply to  motorhome.pl

Zakrzepica, co okazało się już w Polsce, kończyn górnych by było bardziej nieprzewidywalnie (“fart” jak w lotto;P), 5dni zjeżdżaliśmy przez Szwecję… jedyny kierowca był właśnie chory. Dużo by pisać a to już dla nas na szczęście historia:) 3 lata minęły od tego czasu, 2 na leczenie i powrót do formy a później szczęśliwie dla nas ciaża! Teraz Kuba ma dopiero 10 miesięcy, niby spoko, ale vana już/”chwilowo” nie mamy. Wyruszymy na pewno, już we trójkę! (a może i czwórkę!:P)

motorhome.pl
Reply to  MamAsiaOgarnia

Z zakrzepicą nie ma żartów… Cieszę się, że wszystko już ok! I zazdroszczę Wam perspektywy podróżowania z małym dzieckiem (tudzież z małymi dziećmi! :-)) samochodem kempingowym. Nie ma lepszej opcji w mojej opinii.

MamAsiaOgarnia
Reply to  motorhome.pl

Odkrywanie świata razem, to dopiero będzie przygoda! ;))

motorhome.pl
Reply to  MamAsiaOgarnia

Cudowna sprawa 💕

Marta Lewandowska-Sobolewska
Marta Lewandowska-Sobolewska

Kamper to jest mój pomysł na starość 😍😍😍

motorhome.pl

O zdecydowanie! Jest cała rzesza tych, którzy nie mogą się doczekać emerytury, by wsiąść i pojechać 😉

Magda Widłak-Langer
Reply to  motorhome.pl

Mi się w tym planie bardzo podoba ta mobilność i bliskość natury 🙂

motorhome.pl

Mobilność bywa zgubna 😉 Zdarz nam się bowiem zmieniać plany co chwilę 😉

Leszek G
Leszek G

Kamping jest dobry nie tylko w mlodosci ale in na starosc.Korzystam z tego rodzaju wypoczynku 25 lat .
Byl bus, dwie przyczepy i dwa kampery ,aktualnie Carado.Za dwa miesiace bede na Emeryturze to z campera nie bede wysiadal.6 tygodni Chorwacji
to jest to o czym mysle .

polka
polka
Reply to  Leszek G

napisz czy w chorwacji można nocować poza kempingiem camperem