Kamperem na Lofoty

Kamperem na Lofoty

motorhome.pl Podróże, Porady Leave a Comment

Jak zaplanować trasę i ile czasu potrzeba, aby dojechać kamperem na Lofoty?

Nie będzie to artykuł o tym jak piękne i dzikie są Lofoty. Co więcej, nie będzie tu informacji o tym, co warto i koniecznie trzeba tam zobaczyć.
Nasi przyszłoroczni klienci robią właśnie pierwsze przymiarki do kierunków wakacyjnych wypraw kamperem. Norwegia pojawia się na pierwszym miejscu w planach wielu z nich. Ci wszyscy, którzy byli już w środkowej i południowo-zachodniej części tego kraju, teraz marzą o Lofotach. Dlaczego? Zobaczcie sami:

Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem samochodem kempingowym na Lofoty?

Norwegia to specyficzny kraj, w którym żyje się i funkcjonuje w zgodzie z naturą, bardziej niż gdziekolwiek indziej. Co to w praktyce oznacza dla podróżujących kamperem? Niewiele tu autostrad po których da się szybko pokonywać duże odległości. Tamtejsze drogi, również te główne, są bardzo często przepięknymi trasami widokowymi. To właśnie dlatego oszacowanie czasu podróży, potrzebnego na pokonanie określonego dystansu, sprawia tak dużo trudności. I nie chodzi tu o przyjęcie założenia, że wystarczy dodać 10-15% margines do czasu podpowiadanego przez nawigację samochodową przy planowaniu trasy. Już sam fakt, że często nawigacja wylicza, że na pokonanie 100 km będą potrzebne ponad 2 godziny, potrafi wprawić w nie lada zdumienie.

I tak, przykładowo przejazd z Bergen do Bodo przez Trondheim, według wyliczeń mapy Google, zajmie ponad 21 godzin. W rzeczywistości jednak należy dodać nie tylko czas koniecznych przerw na odpoczynek, ale również oczekiwanie na prom w czasie przeprawy, która spotka nas po drodze. W praktyce, aby pokonać ten dystans należy zarezerwować prawie trzy dni. A mówimy o trasie, kiedy przejeżdżając pół Norwegii, musimy skorzystać z promu tylko jeden raz. Jeśli zaś wybierzemy bardziej lokalne drogi, uwzględniające wiele przepraw, to czas wydłuży się o kilka, a nawet kilkanaście kolejnych godzin. Dla porównania, tę samą odległość, czyli około 1 400 km, w naszej części Europy (np. Warszawa – Werona we Włoszech), można przejechać w 14 godzin, czyli bez większego wysiłku, w niecałe dwa dni.

Kamperem do Norwegii
O podróżowaniu kamperem do Norwegii pisaliśmy już wielokrotnie. Osoby zainteresowane zapraszamy do lektury artykułów: „Norwegia kamperem, czyli co warto wiedzieć przed podróżą” oraz „Kamperem do Norwegii, krainy fiordów – szacujemy koszty wyprawy”.

Lofoty kamperem w 14 dni?

Kamperem na Lofoty

Lofoty

Czy da się zwiedzić Lofoty mając do dyspozycji dwa tygodnie urlopu?

Wspomniane powyżej nazwy norweskich miast nie pojawiają się przypadkowo. Bodo to miejsce, z którego na Lofoty wypływają liczne promy. Dlatego właśnie ono powinno być kluczowym celem przy planowaniu podróży na te piękne wyspy. Czas przeprawy z Bodo do Moskenes to nieco ponad 3 godziny, ale pamiętajmy, że w porcie musimy być na co najmniej godzinę przed planowanym czasem wypłynięcia promu.

Wybierając Bodo jako pośredni cel podróży, najlepiej jest dopłynąć promem najdalej, jak się da, ale można też pojechać przez Finlandię. Przedstawiamy trzy propozycje trasy:

Z Warszawy przez Niemcy i Danię, promem Fjordline z Hirtshals do Bergen

W przypadku tej opcji, aby dotrzeć na prom, z Warszawy potrzebujemy 14 godzin, a do przejechania lądem do Bodo, wspomniane wcześniej 21 godzin. Łącznie 35 godzin jazdy. Podróż promem to 16,5 godziny.

Z Warszawy przez Szwecję, promem Polfferies z Gdańska do Nynashamn

Dojazd do Gdańska zajmuje 4 godziny, prom płynie 18 godzin, a po zjechaniu z niego, za kółkiem spędzimy kolejne 15 godzin. W tym przypadku łączny czas jazdy to „tylko” 19 godzin.

Z Warszawy przez Litwę, Łotwę, Estonię i Finlandię, promem Viking Line z Tallina do Helsinek

Do Tallina dojedziemy w około 13 godzin, nie licząc przerw. Przeprawa promem zajmie 2 godziny, a na dojazd z Helsinek do Bodo potrzeba ponad 16 godzin. Tu łączny czas samej jazdy to 29 godzin.

Promy do Skandynawii
o innych możliwych połączeniach promowych na trasie z Polski do Norwegii pisaliśmy w artykule pt.: „Promy do Skandynawii”.

Podsumowanie

Podsumowując, na dojazd tam i z powrotem, przy założeniu oczywiście, że podróżujemy kamperem, który oferujemy w naszej wypożyczalni (o tym, dlaczego to takie ważne, wspominamy tutaj), na samą podróż potrzeba łącznie od 8 do 10 dni (licząc w dwie strony).
Czy zatem da się zobaczyć Lofoty w 14 dni? Niech każdy zainteresowany zdecyduje o tym sam. Bo co do tego, że warto tam pojechać, chyba nikt nie ma wątpliwości.

10 najpiękniejszych tras w zachodniej Norwegii
Propozycja dla tych wszystkich, którzy nie mogą sobie pozwolić na trzytygodniowy urlop! W Norwegii jest w sumie 18 narodowych tras turystycznych. Aż 10 z nich zlokalizowanych jest w zachodniej części tego kraju. Cechą wspólną wszystkich, jest to, że prowadzą przez najbardziej dzikie i najpiękniejsze tereny, jakie turystom oferuje Norwegia. Tutaj przedstawiamy opisy najładniejszych tras turystycznych w zachodniej Norwegii.

Udostępnij!

"Kamperem na Lofoty" ostatnia aktualizacja: Czerwiec 28th, 2018; motorhome.pl