Featured image for “Dziecko w kamperze część 1”

Dziecko w kamperze część 1



Podróżowanie kamperem z dziećmi

W jakim wieku powinno być dziecko, z którym można już wybrać się na wakacje samochodem kempingowym? Czy da się podróżować kamperem z rocznym dzieckiem? Czy wyjazd na wakacje z kilkumiesięcznym bobasem, to dobry pomysł? Podpowiadamy, jak się przygotować, co warto wiedzieć i o czym pamiętać planując wyprawę kamperem z dziećmi.

Podróżowanie z dziećmi dla jednych bywa wielkim wyzwaniem, dla innych nie stanowi najmniejszej trudności. Dlatego też udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku powinno być dziecko, aby pojechać z nim na wakacje kamperem, nie jest prostą i oczywistą sprawą. W szczególności dlatego, że wszystko, co wiąże się z dziećmi w podróży, czy ulubioną formą wypoczynku, jest kwestią bardzo indywidualną.

Na początek skupimy się na najmłodszych uczestnikach wakacyjnych wojaży, a poniżej kilka słów właśnie o podróżowaniu kamperem z małymi dziećmi – przed ukończeniem drugiego roku życia – również z niemowlakami.

Dziecko w kamperze

O podróżowaniu kamperem ze starszymi dziećmi piszemy w drugiej części artykułu:

Małe dziecko w kamperze – wszystko o komforcie i bezpieczeństwie w podróży

Wyposażenie kampera

Z uwagi na liczne pytania, które zadają nam osoby zainteresowane wypożyczeniem kampera, postaramy się odpowiedzieć, co oferuje samochód kempingowy młodym rodzicom. Oczywiście, poza tym, że nie są oni ograniczeni miejscem pobytu, a w przypadku aktywnych wakacji, koniecznością przeprowadzek z hotelu do hotelu i adaptowania się do nowych warunków. Samochody kempingowe, w naszej wypożyczalni, konfigurowane były (poza aspektami czysto technicznymi) z myślą o najmłodszych i pod kątem potrzeb rodzin, chcących podróżować kamperem z dziećmi. Wyposażone są one między innymi w:

  • wygodne i obszerne łóżka. Górne – te rozkładane – w samochodach typu Pathfinder (Malmo i Davos) posiadają siatkę zabezpieczającą. Dla starszych dzieci dostępna jest też drabinka umożliwiająca samodzielne wejście na łóżko. Kampery o długości 6,36 m (Tallin i Davos), w tylnej części pojazdu, oferują przestrzeń do spania o wymiarach 190 x 193 cm. Łóżka te są na tyle duże, że rodzice mogą na nich spać razem z dzieckiem.
  • tylne kanapy dla pasażerów z mocowaniami fotelików dziecięcych – ISOFIX. Tylna kanapa, montowana przez producenta naszych kamperów, jest standardowo wyposażona w mocowania ISOFIX. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w kamperach.
  • obrotowy przedni fotel pasażera, z pasem bezpieczeństwa zamontowanym w konstrukcji fotela, a nie w słupku bocznym. To rozwiązanie umożliwia pasażerowi podróżowanie tyłem do kierunku jazdy, a przodem do dziecka lub dzieci siedzących w fotelikach, zamontowanych na tylnej kanapie kampera. W przypadku chęci przewożenia dziecka na przednim fotelu, podobnie jak w większości samochodów osobowych, istnieje możliwość dezaktywacji poduszki powietrznej.
  • głośniki i radio z Bluetooth. Radio w naszych kamperach nie tylko pozwala na odtwarzanie muzyki i audiobooków z nośników pamięci USB, ale można do niego również podłączyć telefon – przewodowo lub przez Bluetooth. Nad tylną kanapą zamontowano dodatkowe głośniki. Bez nich, mali (i nie tylko), pasażerowie praktycznie nie słyszeliby nic poza szumem silnika i toczącego się samochodu.
  • rolety w oknach bocznych i maty termiczne na szyby w kabinie. Po zasłonięciu okien wszystkie te elementy zapewniają pełne zaciemnienie samochodu, co w połączeniu z całkiem skutecznym wyciszeniem wnętrza powoduje, że dzieci w kamperze, zazwyczaj śpią rano dłużej niż w domu. Nie ma też problemu ze spaniem w ciągu dnia.
  • ogrzewanie gazowe lub zasilane paliwem ze zbiornika samochodu – Truma Diesel. W obu przypadkach jest ono bardzo wydajne i z łatwością zapewni odpowiednią, komfortową temperaturę we wnętrzu. Butle gazowe umocowane są w specjalnie do tego przeznaczonych, izolowanych i wentylowanych schowkach w bagażniku.

Dodatkowo warto wspomnieć o: obszernych szafkach z przeznaczeniem na rzeczy jak i artykuły spożywcze; wygodnym stoliku, który łatwo zdemontować na czas jazdy; całkiem pojemnej lodówce z zamrażalnikiem; kuchence gazowej oraz łazience z prysznicem i sporych rozmiarów brodzikiem.

Każdy element wyposażenia, który tego wymaga, posiada odpowiednią homologację, zgodną z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo, w kamperach zaliczanych do grupy samochodów specjalnych, przegląd techniczny odbywa się raz na rok (również w pojazdach nowych) i obejmuje dokładną kontrolę sprawności samochodu.

Kamper, a foteliki do przewożenia dzieci

Skoro wspomnieliśmy o tak ważnym, z punktu widzenia wyposażenia, elemencie związanym z bezpieczeństwem dzieci w podróży, czyli o fotelikach samochodowych, warto poruszyć jeszcze kilka istotnych kwestii.

Zacznijmy od przypomnienia rzeczy oczywistych. Wszystkie foteliki należy użytkować zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku jazdy kamperem z dziećmi jest to tak samo ważne, jak w samochodach osobowych. Obowiązują te same przepisy i powinniśmy trzymać się tych samych zasad. Zabronione jest między innymi spanie na łóżkach podczas jazdy. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Foteliki dziecięce dla niemowląt i najmłodszych dzieci, w grupach 0, 0+ i 0/1 (czyli w przedziałach wagowych 0-10 kg, 0-13 kg oraz 0-18 kg) są przeznaczone do montażu tyłem do kierunku jazdy. Jest to sposób, który w przypadku tak małych dzieci, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Należy pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera, w przypadku zamontowania takiego fotelika na przednim siedzeniu oraz o nieodwracaniu całego fotela tyłem do kierunku jazdy.

Kamperem z dziećmi

Dziecko w kamperze. Zdjęcie na kempingu, w czasie postoju

Jeśli dziecko jest akurat w wieku, w którym nadchodzi czas na zmianę pierwszego fotelika – czyli zazwyczaj między pierwszym a drugim rokiem życia, warto zastanowić się, czy nie zrobić tego przed wyjazdem kamperem.

Foteliki w grupie 1 (czyli w przedziale 9-18 kg), w większości przeznaczone są do montażu przodem do kierunku jazdy. Jeśli taki fotelik zamontujemy na przednim siedzeniu, możemy je odwrócić o 180 stopni, bez obawy o zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa dziecka. Dodatkowo, jeśli taki fotelik zainstalujemy na tylnej kanapie, zapewni to dziecku znacznie lepszą możliwość obserwacji tego, co dzieje się w kamperze i wokół niego.

Choć nie ma takiego obowiązku, wielu rodziców woli jednak dłużej przewozić swoje dzieci tyłem do kierunku jazdy i decyduje się na zakup drugiego fotelika w grupie 1/2 (9-25 kg), montowanego właśnie w ten sposób. Ponownie, jeśli dziecko ma jechać na przednim siedzeniu, należy koniecznie wyłączyć poduszkę powietrzną pasażera. Również w tym przypadku nie wolno odwracać fotela!
Pamiętajmy jednak, że jeśli taki fotelik – montowany tyłem do kierunku jazdy – zainstalujemy na tylnej kanapie, to istotnie ograniczymy dziecku możliwość obserwacji otoczenia. Przed sobą będzie miało oparcie kanapy i ścianę łazienki lub lodówki (w zależności od wersji kampera).

Ważne jest również, aby na czas jazdy, każdorazowo demontować stolik i chować go do bagażnika.

Niezależnie od tego jaki fotelik posiadamy, czy jest wyposażony w ISOFIX, czy też nie, warto sprawdzić, czy da się go poprawnie zamontować w kamperze i czy na pewno prawidłowo spełni swoją funkcję. W naszej wypożyczalni, nie tylko nie ma problemu z taką „przymiarką”, ale posiadamy również sprawdzone foteliki, które możemy udostępnić na czas wyjazdu.

Bezpieczeństwo dzieci, czyli jak śpią dzieci w kamperze

Skoro mówimy o bezpieczeństwie dzieci podczas podróży, to nie tylko foteliki do przewożenia są istotnym elementem wyposażenia. Osobom podróżującym z malutkimi dziećmi z reguły sugerujemy, aby na swoje wakacje kamperem wybrali jeden z dwóch samochodów dostępnych w naszej wypożyczalni: Malagę lub Davosa. Te samochody posiadają wewnątrz 2 łóżka: jedno w tylnej części pojazdu,drugie – rozkładane nad stolikiem. Jest ono idealne do samodzielnego spania maluchów. Łóżko to jest zabezpieczone siatką, co uniemożliwia spadnięcie z niego podczas snu. I to rozwiązanie jest wystarczające dla kilkumiesięcznych maluchów, które jeszcze nie raczkują. A co z przysłowiowym „żywym srebrem”, któremu przecież nikt nie zabroni przełożenia nogi przez siatkę? Choć siatka nie jest elastyczna i miejsca na przeciśnięcie się jest naprawdę niewiele, to jednak zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne.

Namiot do spania dla małych dzieci

Rozkładany namiot

Dlatego też w naszej wypożyczalni oferujemy możliwość zabrania ze sobą, bez dodatkowych opłat, przenośnego łóżeczka firmy Deryan. Jest ono dedykowane dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Ma moskitierę i ochronę przed promieniami UV. Może zatem być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kampera. Daje ono pewność osobom dorosłym, że ani w nocy, ani w czasie przed czy popołudniowej drzemki dziecko nie spadnie z łóżka.

Kamperem z małym dzieckiem – można wszystko, byleby w granicach zdrowego rozsądku

Kamper to domek na kółkach, oferujący niespotykaną swobodę podróżowania. Wystarczy tylko wprowadzić się na te kilka tygodni, by cudownie spędzić wakacje. Proste? Tak, pod warunkiem, że do wyjazdu kamperem z dziećmi odpowiednio się przygotujemy, a w jego trakcie, trzymać będziemy się kilku podstawowych zasad.
Aby uniknąć rozczarowań, proponujemy wziąć pod uwagę następujące aspekty podróżowania kamperem z kilku lub kilkunastomiesięcznym dzieckiem.

Jak się spakować? Co ze sobą zabrać i dlaczego nie wszystko?

Fakt, że do dyspozycji mamy duży samochód i więcej miejsca niż tradycyjnie, wcale nie oznacza, że musimy tam spakować cały dom. Najlepiej przyjąć założenie, że pakujemy się tak, jak na typowy wyjazd na kwaterę czy do hotelu i dołożyć do tego rzeczy niezbędne dla dziecka, których na co dzień używamy w domu, takie jak np. podgrzewacz do butelek, sterylizator, elektroniczna niania. Dodatkowo: artykuły spożywcze, w tym te, które należy przechowywać w lodówce; podręczną apteczkę (więcej na ten temat w dalszej części artykułu); płyn i gąbkę do mycia naczyń; klapki pod prysznic; klamerki, środki do prania. Osoby, które pierwszy raz będą korzystać z infrastruktury kempingowej warto, aby wiedziały, że na większości kempingów znajdują się nie tylko kuchnie, w których można zarówno przyrządzić posiłek, jak i umyć naczynia, ale także pralnie wyposażone w pralki i suszarki. Na niektórych kempingach znajdziemy także suszarnie.

W naszej wypożyczalni, wszystkie niezbędne akcesoria kempingowe, takie jak kliny do poziomowania, kable do podłączenia do prądu, wąż do wody, maty termiczne, itp. znajdują się w standardowym wyposażeniu kamperów. Istnieje również możliwość wynajęcia dodatkowych akcesoriów, jak choćby markowe naczynia z melaminy czy meble kempingowe. Więcej szczegółów można znaleźć w cenniku wypożyczalni.

Dlaczego optymalne spakowanie się jest tak istotne, szczególnie gdy podróżujemy z małym dzieckiem? Abstrahując od wagi łącznej samochodu (należy pamiętać o obowiązujących limitach ładowności) musimy mieć świadomość, że przestrzeń wewnątrz kampera jest ograniczona. Zabierając za dużo rzeczy będziemy zmuszeni notorycznie przekładać je z jednego miejsca w drugie, w poszukiwaniu akurat tej jednej konkretnej piżamki czy śpioszków. A znając życie, na końcu i tak okaże się, że większości zabranych ubranek nie użyliśmy ani razu.

No i w dzisiejszych czasach, jeśli zajdzie taka potrzeba, wszystko możemy dokupić w rozsądnej cenie w każdym kraju. No może z wyjątkiem krajów skandynawskich czy Szwajcarii.

W jakim terminie najlepiej podróżować kamperem z dziećmi?

Nie mając ograniczeń związanych z końcem i początkiem roku szkolnego, warto rozważyć wyjazd poza sezonem. Unikniemy wtedy tłoku na kempingach, wzmożonego ruchu na drogach, tłumów w miejscach atrakcji turystycznych oraz nieznośnych upałów i konieczności spędzanie większości czasu na kempingu, w cieniu. Wyjazd w tym terminie będzie też trochę tańszy, ze względu zarówno na niższą cenę za wynajem kampera, jak i mniejsze opłaty na kempingach.

Kamperem z rocznym dzieckiem

Dziecko w kamperze. Pora spać.

Dziecko w kamperze a rytm dnia

Starajmy się zachować w miarę normalny rytm dnia dziecka. Kamper ma tę przewagę, że można zatrzymać się, pozwiedzać, a następnie pozwolić dziecku odpocząć i przespać się w wygodnym łóżku. Sami również możemy wykorzystać ten czas podobnie, jeśli najdzie nas na to ochota ;). Karmienie, kąpiel, sen powinny odbywać się mniej więcej w takich samych godzinach, jak w domu. Inaczej nijak nie uda nam się przewidzieć, jak zachowa się dziecko. Jeśli z jakiegoś powodu, czas wymknie nam się spod kontroli i w jakimś miejscu zabawimy dłużej niż planowaliśmy, to nic straconego. Kamperem nie musimy dojechać w konkretne miejsce ani wrócić do hotelu przed kolacją. Wystarczy znaleźć najbliższy kemping albo inne miejsce na nocleg.

Kierunek podróży

Nie upierajmy się, że skoro planowaliśmy wyjazd na przykład do Chorwacji, to choćby lało tam przez cały czas pobytu, to będziemy ją i tak, i tak zwiedzać. Kamper daje dużą swobodę podróżowania. Przede wszystkim polega to na tym, że w dowolnym momencie możemy zdecydować, dokąd chcemy dziś pojechać i gdzie będziemy spać. W skrajnym przypadku, nawet w trakcie podróży, możemy kompletnie zmienić kierunek i cel wyjazdu. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to czy będziemy podróżować kamperem z dziećmi czy bez, przebywanie wewnątrz pojazdu z uwagi na niepogodę, na dłuższą metę jest męczące i frustrujące dla każdego.

Ubezpieczenie zdrowotne

Poza aspektami logistycznymi dotyczącymi tego, co zabrać ze sobą i jak się podróżuje kamperem z małym dzieckiem, największy niepokój u rodziców budzi ryzyko zachorowania dziecka w czasie wyjazdu. Oczywiście należy mieć ze sobą dobrze skompletowaną apteczkę, a w niej: termometr elektroniczny, kremy z mocnym filtrem UV, środki łagodzące ewentualne oparzenia słoneczne, środki przeciwko ukąszeniom owadów i zmniejszające reakcję alergiczną po ukąszeniu, leki przeciwgorączkowe, środki na katar w postaci wody morskiej, soli fizjologicznej czy inne obkurczające śluzówkę, gruszkę do nosa, leki na biegunkę oraz probiotyki.

Ale najważniejszą rzeczą jest ubezpieczenie zdrowotne, które w czasie podróży kamperem po Europie umożliwi nam, w razie konieczności, konsultację medyczną i zapewni właściwe leczenie, czy to na koszt NFZ czy firmy ubezpieczeniowej. W pierwszym przypadku mowa o EKUZ, czyli o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania, na koszt NFZ, ze świadczeń zdrowotnych w innym kraju europejskim, w czasie krótkiego (również wakacyjnego), w nim pobytu.
Kartę tę wyrobić można nie wychodząc z domu. Jest ważna rok. Wystąpić o nią można mailem, a dostarczona zostanie pocztą na adres domowy lub czekać będzie w wybranym oddziale NFZ. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Wniosek można też wypełnić online, co jest dużą wygodą.

W drugim przypadku mowa o dobrowolnym ubezpieczeniu turystycznym, które wykupić można w większości firm ubezpieczeniowych na rynku. Warto sprawdzić również, czy bank, w którym posiadamy kartę kredytową nie oferuje, w pakiecie z kartą, ubezpieczenia turystycznego. Zazwyczaj jest ono bezpłatne, o ile za granicą korzystamy z karty kredytowej.

Camperem z dziećmi

Dziecko w kamperze. Coś pysznego

Podróżowanie kamperem z dzieckiem z alergią pokarmową

A skoro mowa o sprawach związanych ze zdrowiem, pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Alergie pokarmowe są w naszych czasach bardzo powszechne, szczególnie u małych dzieci. Wtedy najczęściej mama karmiąca piersią, a zazwyczaj też samo dziecko, przebywają na rygorystycznej diecie. I w tym przypadku, choć na pierwszy rzut oka nie jest to zbyt oczywiste, podróżowanie kamperem z dziećmi może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Mając do dyspozycji w pełni wyposażoną kuchnię, całkiem pojemną lodówkę oraz sporych rozmiarów spiżarnię w bagażniku, możemy ze sobą zabrać wystarczającą ilość produktów spożywczych, która pozwoli nam sprostać wymaganiom diety. Nie będziemy tu zdani na łaskę i niełaskę kucharza w hotelowej restauracji i nie będziemy musieli się martwić o to, czy w pobliskich sklepach znajdziemy potrzebne produkty.

Dziecko w kamperze – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe informacje i wskazówki okażą się użyteczne i pomogą w podjęciu decyzji wszystkim tym rodzicom, którym marzą się wakacje w kamperze, ale nie mają pewności, jak i kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z karawaningiem. Chociaż początkowo podróżowanie kamperem z małymi dziećmi może wydawać się trudne, większość doświadczonych rodziców zapewne przyzna, że jest to łatwiejsze niż w przypadku dzieci starszych, o nastolatkach nie wspominając. Ale o tym piszemy w drugiej części artykułu.

*Zdjęcia i materiały video wykorzystane w artykule – dzięki uprzejmości i za zgodą klientów wypożyczalni motorhome.pl

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły