Kamperem do Szwjacarii | Wypożyczalnia kamperów

Kamperem do Szwajcarii

motorhome.pl Podróże 1 Comment

Kraina nieprzeciętnego piękna

Jest taki kraj w Europie, w którym można wziąć w leasing… krowę! Formalnie nie ma stolicy; nie jest w Unii Europejskiej, ale dopłaca do budżetu unijnego i jest to najdroższe państwo w naszej części świata. Bije na głowę nawet Norwegię! Jeśli jeszcze nie wiecie o jaki kraj chodzi, ułatwimy zagadkę. Trzy słowa, którymi można go opisać to: zegarek, ser, czekolada (jest jeszcze czwarte, ale tu skojarzenie może być niezbyt przyjemne – banki).

Szwajcaria – kraina nieprzeciętnego piękna o każdej porze roku. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni (41 tys. km²), w zależności od kantonu, znajdziemy tu trochę Włoch, trochę Niemiec czy Francji. Zachwycają zarówno krajobrazy, jak i architektura. Oprócz blisko stu czterotysięczników, licznych jezior i wodospadów (w tym największego w Europie pod względem przepływu, Rheinfall ze średnim przepływ latem na poziomie 600 m³/s) znajdziemy tu piękne, majestatyczne zamki i średniowieczne miasteczka.

Koszty – czyli tanio nie jest

Ceny noclegów i żywności zdecydowanie sugerują, że Szwajcaria przyjazna jest tylko zamożnym turystom. W dyskontach za 400 g chleba trzeba zapłacić około 10-12 zł, tyle samo kosztuje masło i 10 szt. jajek. 1 kg filetu z kurczaka to wydatek rzędu 50-70 zł, a w restauracji ciężko zjeść drugie danie poniżej 100 zł/od osoby. Pizza czy fundee są troszkę tańsze. Udaje się najeść za 50-60 zł/osoby. Warto korzystać z oferty, jaką jest menu dnia, bo jest ona zazwyczaj dosyć atrakcyjna cenowo. Na szczęście piwo i wino są w rozsądnych cenach ;). To pierwsze można zakupić za około 5 zł, a ceny drugiego zaczynają się od 20 zł. Należy tylko pamiętać, że nie kupimy ich nigdzie po godzinie 21:00.
Jest jedna rzecz, której na pewno nie musimy kupować w Szwajcarii, to woda pitna. Podobno szwajcarska woda z kranu jest lepsza od każdej butelkowej.

Z noclegami też nie jest najlepiej. W okolicach największych atrakcji turystycznych, w sezonie trzeba liczyć się z ceną od 800 zł w górę za jedną noc dla rodziny z dwójką nastoletnich dzieci (na podstawie booking.com przy wyborze noclegów ocenionych jako dobre, ocena powyżej 7).

Do Szwajcarii kamperem

Podobnie jak w przypadku Norwegii, warto rozważyć zwiedzanie Szwajcarii kamperem i to nie tylko dlatego, że jest to doskonały sposób na obniżenie kosztów pobytu. W całym kraju jest ponad 400 kempingów, które oferują blisko 60 tys. miejsc noclegowych. Średnie ceny za nocleg, dla czteroosobowej rodziny podróżującej po Helvetii samochodem kempingowym, wahają się między 45-60 EUR. W sezonie letnim, są zatem na tym samym poziomie, co ceny w Danii, we Włoszech czy w Hiszpanii.

O czym warto wiedzieć i pamiętać wybierając się kamperem do Szwajcarii

Drogi

W całym kraju obowiązuje zakaz nocowania w samochodach kempingowych poza kempingami czy terenem prywatnym. Paliwo jest tu nieznacznie droższe niż w Polsce. Według stanu na 31 maja 2017 litr oleju napędowego kosztuje tam 5,85 zł a benzyna „Pb95” 5,48 zł.

Szwajcaria to państwo chyba z najwyższą kulturą jazdy na drodze. Dzięki temu nawet 4-latki wędrują samodzielnie do pobliskiego przedszkola. Bezpieczeństwo na drogach osiągnięto przede wszystkim dzięki wysokim karom i skutecznemu egzekwowaniu przestrzegania przepisów drogowych. Przekroczenie prędkości na autostradzie (dozwolona maksymalna prędkość to 120 km/h) o 25 km/h, a w terenie zabudowanym o 15 km/h skutkuje skierowaniem sprawy do sądu.
Prawie na wszystkich autostradach obowiązują winiety. Szwajcarzy postawili na jasny i prosty system. Do wyboru jest tylko jeden rodzaj winiety – roczna, obowiązująca od 01 stycznia do 31 stycznia kolejnego roku. Koszt to 40 CHF.

Wybierając się samochodem kempingowym do Szwajcarii koniecznie należy zapoznać się z listą miejsc, które objęte są zakazem ruchu samochodowego.

Internet

Nie da się ukryć, że coraz trudniej nam się obyć bez dostępu do Internetu. Dotyczy to również karawaningu i podróżowania kamperem. Dostęp do sieci jest potrzebny przede wszystkim do planowania trasy i zdobywania informacji o atrakcjach i pobliskich kempingach.

W Szwajcarii jest około 1700 hotspotów publicznego, bezprzewodowego LAN, jednak korzystanie z internetu jest płatne według stawek operatorów sieci komórkowych, którzy odpowiadają za utrzymanie i funkcjonowanie punktów dostępu do wifi.
Bezpłatnie z internetu skorzystamy w niektórych hotelach, restauracjach i na wszystkich stacjach kolejowych. Za kartę SIM w systemie ‘prepaid data’ z limitem 3GB trzeba zapłacić około 50 EUR. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być mobile hotspot w cenie 65 EUR za tydzień, bez limitu danych i w technologii 4G (LTE).

Więcej informacji można znaleźć na stronach: http://www.myswissalps.com/simcard oraz https://travelerswifi.com/

Trasy

Zwiedzanie Szwajcarii dobrze jest sobie zaplanować z pewnym wyprzedzeniem. Ilość atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia jest tak ogromna, że nawet długi urlop okaże się raczej niewystarczający.

Niezwykle pomocny w planowaniu trasy podróży kamperem po Szwajcarii będzie z całą pewnością polskojęzyczny portal http://www.myswitzerland.com/pl/, będący oficjalną stroną narodowego przedstawicielstwa turystycznego Szwajcarii w Polsce. Oprócz typowych, podstawowych informacji dotyczących kraju, atrakcji, zakwaterowania czy proponowanych tras turystycznych, znajdują się tam również linki do aplikacji mobilnych, które bardzo ułatwiają zwiedzanie i podróżowanie po tym pięknym kraju: Aplikacje mobilne.
Warto też zaglądać na ich profil na Facebooku. W poście z 02 czerwca 2017 ogłoszono dostępność mapek dla podróżujących motocyklami, rowerami czy lubiących podróże kolejami panoramicznymi. Wystarczy wysłać email ze wskazaniem adresu, na który mapki mają zostać przesłane.

Podsumowanie

Szwajcaria, pod względem krajobrazów, atrakcji oraz oferowanej infrastruktury kempingowej należy do najbardziej fascynujących kierunków wypraw kamperowych. Pomimo, że koszty na miejscu mogą, na pierwszy rzut oka, nieco odstraszać, to wyjazd kamperem istotnie pomoże je obniżyć. Może tym samym sprawić, że ten malowniczy kraj będzie w zasięgu, dla każdego, kto jeszcze się waha. Na stronie myswitzerland.com o lecie w Szwajcarii napisano:

„Potężne góry, ciemne wąwozy, soczyście zielone lasy, malownicze jeziora, migoczące wodospady, mistyczne łąki – Szwajcaria to raj dla miłośników przyrody. Okryj przecudną naturę, faunę i florę, poszukaj inspiracji w miejscach przepełnionych spokojem i pozytywną energią.”

Ręka do góry, komu marzy się ten zakątek świata.

Zapraszamy na wirtualny spacer po jednym ze szwajcarskich kempingów


Udostępnij!

"Kamperem do Szwajcarii" ostatnia aktualizacja: Listopad 17th, 2018; motorhome.pl