Featured image for “Aplikacje przydatne podczas podróży kamperem”

Aplikacje przydatne podczas podróży kamperem



Nowoczesna podróż kamperem

10 najbardziej przydatnych aplikacji na telefon

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021

Nie da się ukryć, że smartfony i inne urządzenia mobilne, na dobre wpisały się w nasze codzienne życie. Od budzenia nas rano, poprzez dostarczanie najważniejszych informacji, na rozrywce skończywszy. Niezależnie od tego, jaki jest nasz do nich stosunek, trudno sobie wyobrazić dzień bez pomocy smartfonu.
Nie inaczej jest w podróży kamperem. I niekoniecznie chodzi nam tylko o zaawansowane technicznie systemy zdalnego sterowania ogrzewaniem, sprawdzania poziomu gazu w butlach, czy załączania i wyłączania oświetlenia kampera.
Poniżej przedstawiamy subiektywną listę aplikacji najbardziej przydatnych w czasie podróży kamperem. Oto aplikacje, z których sami najczęściej korzystamy.


1. Ventusky

Bo najważniejsza jest pogoda

Osoby, które śledzą naszą stronę internetową, wiedzą doskonale, że jesteśmy zwolennikami aktywnego planowania podróży i dopasowywania jej trasy do panujących warunków pogodowych. Podróżując kamperem, prawie nigdy nie mamy określonego planu, który wyznaczałby dokładnie, dokąd i kiedy chcemy dojechać. Zazwyczaj modyfikujemy trasę, nawet wtedy, kiedy już jesteśmy w drodze. Za wszelką cenę próbujemy uniknąć chłodu, deszczu oraz silnego wiatru. Szukamy zakątków, w których pogoda sprzyja zwiedzaniu i odkrywaniu nowych miejsc.

Spośród wielu narzędzi z prognozą pogody, które dane nam było testować, zdecydowanie bezkonkurencyjna okazała się aplikacja od Ventusky. To szczegółowy radar pogodowy na najbliższe 10 dni, uwzględniający rozkład temperatur, przewidywane zachmurzenie, prognozowane opady deszczu, burze, siłę wiatru i jego porywów oraz ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza i kilka innych czynników. Wszystko pokazane na czytelnych mapach, z możliwością analizy ogromnej liczby dodatkowych parametrów. 

Aplikacje w kamperze - Ventusky
Aplikacje w kamperze - Ventusky
Aplikacje w kamperze - Ventusky

Naszym zdaniem to najbardziej kompleksowa, przyjazna w użytkowaniu prognoza pogody, jaką można mieć na smartfonie. Już wielokrotnie pozwoliła nam uniknąć deszczu i zimna. Sprawdza się szczególnie w horyzoncie krótkoterminowym, od 2 do 48 godzin. A cena, niecałe 13 zł na rok, to niewielki wydatek w stosunku do możliwości aplikacji i wartości informacji, jakich dostarcza. Bezpłatnie możemy korzystać z informacji o temperaturze i zachmurzeniu.



2. Foreca Weather

Ponieważ nie każda prognoza się sprawdza

Radar pogodowy Ventusky jest dokładny, jeśli chcemy sprawdzić pogodę na najbliższe godziny, maksymalnie na dwa dni. Później bywa różnie i częściej zdarza się, że prognoza jest błędna. Dlatego na naszych telefonach mamy zainstalowanych kilka aplikacji pogodowych. Najchętniej wracamy do apki o nazwie Foreca Weather, ponieważ to ona wydaje się najlepsza w przypadku prognoz długoterminowych. Z naszych doświadczeń wynika, że można jej ufać nawet w przypadku prognoz z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Foreca Weather jest aplikacją darmową, ale informacje o pogodzie przeplatane są reklamami.

Foreca - prognoza pogody
Foreca - prognoza pogody
Foreca - prognoza pogody


3. Truma App

Najlepsza aplikacja do poziomowania kampera

Aplikacja firmy Truma to swego rodzaju kombajn, pozwalający przede wszystkim na zdalne sterowanie urządzeniami zgodnymi ze standardem Truma iNet. Pomimo że dotąd żaden z naszych kamperów nie posiada odpowiedniego modułu do połączenia ze smartfonem, z tej aplikacji korzystamy niemal codziennie. A to za sprawą funkcji pomocy w poziomowaniu kampera. W odróżnieniu od zwykłych “poziomic” dostępnych w ramach aplikacji systemowych Truma App pokazuje, o ile centymetrów należy podnieść kampera i z której strony. To niezwykle prosty i czytelny pomysł, który pomaga szybko i sprawnie ustawić pojazd w pozycji zapewniającej maksymalny komfort użytkowania. Nie da się ukryć, że to ulubiona aplikacja panów i dzieci korzystających z usług naszej wypożyczalni. A do tego darmowa.

Poziomowanie kampera - Truma App
Poziomowanie kampera - Truma App
Aplikacje w kamperze - Ventusky


4. Revolut

Sposób na niski kurs wymiany walut

Revolut jest kartą płatniczą typu pre-paid oraz powiązaną z nią aplikacją używaną przez ponad 15 milionów klientów w Europie i Australii. Pozwala na istotne oszczędności na opłatach, gdy wydajemy nasze pieniądze za granicą. Wszystkie transakcje walutowe przeliczane po bardzo korzystnych kursach, nieosiągalnych nawet w kantorach internetowych. Sami korzystamy z kart Revolut od 2017 roku i możemy je szczerze polecić. Działają niemal wszędzie, chociaż wyjątkiem były tu bramki na autostradach w Hiszpanii. Aplikacja działa znakomicie zarówno na telefonach z systemem Android, jak i na iPhone’ach. W aplikacji na początku do dyspozycji mamy wirtualną kartę VISA, ale możemy również zamówić fizyczną kartę Mastercard, którą kurier dostarcza w ciągu kilku dni od wysłania zamówienia.

Otwarcie konta zajmuje kilka minut. W aplikacji można prowadzić rachunki w 29 walutach oraz realizować płatności (również bezdotykowe) bez żadnych opłat w ponad 150 krajach na świecie. Bezpłatne konto pozwala też na wypłaty w bankomatach bez opłat do równowartości £200 miesięcznie (powyżej tej kwoty naliczana jest prowizja w wysokości 2%).

Aby otworzyć konto i zarejestrować się w aplikacji Revolut można skorzystać z tego linku: załóż konto Revolut.

Konto „Premium”, oprócz wyjątkowo zaprojektowanej karty, zapewnia ubezpieczenie medyczne i podnosi limit wypłat w bankomatach do równowartości £400 miesięcznie. Do wyboru jest także konto „Metal” z metalową kartą, zwrotem gotówki „cash back” do 1% wydatków oraz limitem wypłat w bankomatach do równowartości £600 miesięcznie.

Revolut Ltd jest firmą – instytucją pieniądza elektronicznego – zarejestrowaną przez Financial Conduct Authority w Wielkiej Brytanii, działającą w oparciu o Electronic Money Regulations z 2011 roku.

Revolut aplikacja


5. Mapy Google

Najpopularniejsza nawigacja na telefon

W tym przypadku nie ma się co rozpisywać. Z map Google korzystamy zarówno do wyszukiwania kempingów, jak i do nawigacji. Wprawdzie większość z naszych samochodów jest wyposażona w fabryczną nawigację Peugeot, opartą o mapy Tomtom, to jednak nawigacja on-line od Google, wydaje się być nie do pobicia. To czego, w porównaniu z innymi systemami do nawigacji, z pewnością jej brakuje, to informacja o ograniczeniach prędkości obowiązujących na danym odcinku (w niektórych krajach ta funkcja już działa) oraz ewentualnych ograniczeniach wysokości pojazdów na drogach lokalnych. Aplikacja jest darmowa.



6. Park4Night

Największa baza miejsc noclegowych

Spośród niezliczonej wręcz ilości aplikacji i serwisów internetowych, zawierających informacje o miejscach noclegowych dla kamperów, najpopularniejszą i największą bazą jest niewątpliwie Park4Night. To aplikacja społecznościowa, której użytkownicy zgłaszają i opisują parkingi, kempingi, miejsca postojowe i miejsca obsługi kamperów. Baza zawiera obecnie informacje o ponad 140 tysiącach obiektów. W samym tylko sklepie Google Play, aplikacja pobrana została ponad milion razy. 

Park4Night kosztuje 9,99 Euro rocznie. Jeśli nie jest nam potrzebny dostęp do informacji off-line oraz jeśli pogodzimy się z wyświetlaniem reklam, można z powodzeniem, bez ograniczeń korzystać z wersji darmowej.

Największa baza miejsc noclegowych Park4Night
Największa baza miejsc noclegowych Park4Night
Największa baza miejsc noclegowych Park4Night

Nie potrafimy sobie obecnie wyobrazić wyjazdu kamperem bez Park4Night. Wprawdzie większość z kempingów i miejsc noclegowym ma swoje wizytówki na mapach Google to ich opisy, zdjęcia i opinie o nich, wystawione przez użytkowników w aplikacji Park4Night są znacznie bardziej użyteczne. Jedynym mankamentem, podkreślanym przez niektórych, jest brak polskiej wersji językowej.



7. Caramaps

Ciekawa alternatywa dla Park4Night

Jak się okazuje, pomimo tego, że Park4Night jest największą bazą tego typu, są w Europie miejsca w tej aplikacji nieopisane. Zdarzyło nam się kilkakrotnie, w czasie podróży kamperem po Szwajcarii i po Danii trafić w miejsca, których na Park4Night nie było. Znaleźliśmy je dzięki aplikacji o nazwie Caramaps, która w ciągu kilku ostatnich lat zdobyła sporą popularność i grupę wiernych użytkowników. My lubimy ją nie tylko za informacje o miejscach, które trudno znaleźć gdzie indziej, ale również za bardzo przejrzysty i łatwy interfejs użytkownika. Korzystamy z wersji bezpłatnej.

Caramaps - alternatywa dla Park4Night
Caramaps - alternatywa dla Park4Night
Caramaps - alternatywa dla Park4Night


8. Camping Info

Najlepsza baza kempingów w Europie

To aplikacja popularnego portalu internetowego, zbierającego informacje o kempingach i dostępnej na nich infrastrukturze. Camping Info to największa tego typu baza danych, tworzona przez społeczność osób podróżujących kamperami i z przyczepami kempingowymi. Każdy może dodać opinię o kempingu oraz zdjęcia i filmy. Informacja dostępna jest w wielu językach, a tłumaczenia robione są automatycznie. Aplikacja darmowa. Musimy jednak przyznać, że ostatnio znacznie rzadziej zatrzymujemy się na kempingach. Wybieramy inne, naszym zdaniem bardziej interesujące miejsca na nocowanie kamperem



9. Stellplatz Info

Największa baza parkingów dla kamperów

Znacznie częściej niż na kempingach nocujemy ostatnio na parkingach dla kamperów. W krajach niemieckojęzycznych parkingi takie nazywane są stellplatz'ami. Oprócz wyznaczonych miejsc parkingowych oferują dostęp do prądu, punkty oczyszczania toalety chemicznej, zlewnię szarej wody i kran z czystą wodą. Na wielu z nich są też normalne węzły sanitarne z toaletami i prysznicami. Ich zaletą jest przystępna cena za nocleg oraz bliskość atrakcji turystycznych. Stellplatze zlokalizowane są często bardzo blisko centrów miast.

Największą internetową bazą parkingów dla kamperów w Niemczech, Szwajcarii i Austrii jest portal stellplatz.info i chociaż nie posiada dedykowanej aplikacji, stronę internetową obsługuje się bardzo łatwo i spisuje się bardzo dobrze również na telefonach.

Stellplatz Info


10. Easy Park

Szybko zapłacisz za parking w centrum

Aplikacja Easy Park to dla nas odkrycie roku 2020. W czasie naszych podróży nie tylko kamperem, zdarzyło nam się wielokrotnie, że zostawiając samochód w strefie płatnego parkowania lub na parkingu w centrum miasta, mieliśmy kłopot z dokonaniem opłaty w parkomacie. Zazwyczaj urządzenia te nie akceptują kart kredytowych, a my raczej nie mamy przy sobie zbyt wielu monet. Ten problem, przynajmniej w krajach, w których działa, rozwiązała nam właśnie aplikacja Easy Park.

Po zainstalowaniu wystarczy dodać do aplikacji numer karty kredytowej (w naszym przypadku karty Revolut) i numer rejestracyjny samochodu, którym podróżujemy. Aplikacja wskaże na mapie miejsce, w którym się znajdujemy oraz najbliższy parking, na którym możemy jej użyć. Oczywiście podróżując kamperem, trzeba się najpierw upewnić, że parking jest wystarczająco duży i są na nim odpowiednie miejsca dla kamperów. Później wystarczy już tylko potwierdzić rozpoczęcie parkowania, a po powrocie do samochodu jego zakończenie. Rozliczenia dokonują się same. Jest to super wygodne i wielka szkoda, że nie działa w Polsce. Z aplikacji możemy za to korzystać w Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Hiszpanii, we Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Słowenii, Serbii, Czarnogórze, Liechtensteinie, na Węgrzech i na Islandii.

Easy Park
Easy Park
Caramaps - alternatywa dla Park4Night


To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły