Kamperem do legolandu

Kamperem po duńskie hygge

motorhome.pl Podróże, Porady Leave a Comment

Wyprawa kamperem do Danii, czyli czy karawaning jest hygge?

Termin hygge wywodzi się od słowa “hyggja”, które w języku staronordyjskim oznaczało „myśleć”, „czuć się zadowolonym” i kojarzyło się z bezpieczeństwem, odpoczynkiem oraz nabieraniem energii.

Duńskie hygge odnosi się również i do karawaningu. Zadbano, aby podróżowanie kamperem po Danii było przyjemnością w pięknych okolicznościach przyrody. I choć jest to kraj o dużym zaludnieniu, to pomyślano o tym, aby na różne sposoby, zapewnić infrastrukturę wszystkim, którzy kochają wolność i niezależność w podróży. I nie ma w tym, ani grama przesady.

Na 43 tys km2 znajduje się blisko 500 kempingów, z czego trochę ponad 400 posiada minimum 75 miejsc noclegowych. Ze stawaniem na dziko, takim klasycznym jak np. w Norwegii, bywa różnie. Wiele dróg i terenów do nich przylegających jest prywatnych i nie wolno na nich stawać. Zakaz obowiązuje też na wszystkich plażach. Duńczycy, mając pełną świadomość jak ważną gałęzią dochodową jest turystyka wyszli naprzeciw turystom, także tym, którzy podróżują po Danii kamperem, a niekoniecznie chcą stacjonować na kempingach.
Za niewielką opłatą, zazwyczaj w granicach 11-15 EUR można zatrzymać się i przenocować na placach do tego przeznaczonych. Są też bezpłatne parkingi. Dodatkowo wiele gospodarstw rolnych, na swoim terenie, oferuje miejsca dla fanów karawaningu. Taka forma wypoczynku nazywa się bondegårdscamping. Pełna oferta na mapie prezentuje się imponująco.

Kamperem do Danii

Atrakcje dla całej rodziny

Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych Danii należą: Legoland w Billund, otwarte od 1843 roku Ogrody Tivoli w Kopenhadze, największe nordyckie oceanarium Den Bla Planet w Kastrup, białe klify na wyspie Mon, duńska riwiera z piaszczystymi plażami, zamki: Frederiksborg i Kronborg. Nie da się ukryć, że Dania jest doskonałym kierunkiem na rodzinny wypad.

Kemping legoland

Jak dojechać?

Podpowiadamy, jak dostać się tam najwygodniej. Osoby, które nie podróżują do Skandynawii regularnie mogą nie wiedzieć, że oprócz drogi lądowej i promu do Kopenhagi ze Świnoujścia przez Ystad, kamperem do Danii można również dostać się promami z północno–wschodniej części Niemiec.

Zaledwie 45 minut zajmuje przeprawa z niemieckiego Puttgarden, na wyspie Fehrman do duńskiego Rødby. A jeśli za punkt startowy wybrać Rostock, to po dwóch godzinach zjeżdża się z promu w Gedser. Więcej informacji znajduje się na stronie przewoźnika: www.scandlines.pl. Z obu miejscowości do Kopenhagi jest mniej więcej tak samo daleko, odpowiednio 160 km i 145 km. Czas niezbędny na pokonanie obu dróg nie przekracza dwóch godzin.

Kamprem do Danii

Przejazd kamperem z Kopenhagi do Billund zajmie natomiast nie więcej niż 3 godziny, a droga prowadzi przez najdłuższy most wiszący w Europie – Great Belt Bridge.
Zamiast zatem robić rezerwację z półrocznym wyprzedzeniem, można wybrać się do Legolandu kamperem. W szczególności, że ceny okolicznych kempingów są przyjaźniejsze dla portfela niż ceny hoteli czy B&B. W tzw. wysokim sezonie, koszt noclegu na kempingu w Legoland Holiday Village nie przekracza 150 zł/dobę dla rodziny 2+2.

Zdjęcia dzięki uprzejmości klientów wypożyczalni motorhome.pl, którzy wybrali się w tym roku kamperem do Danii 🙂

Udostępnij!

"Kamperem po duńskie hygge" ostatnia aktualizacja: Grudzień 11th, 2017; motorhome.pl