Featured image for “Ferie nad Bałtykiem”

Ferie nad BałtykiemZimowy karawaning, trochę inaczej niż zwykle.

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021

Hasło zimowy caravaning, większości miłośników podróżowania kamperem, kojarzy się wyjazdem w góry i białym szaleństwem. Nie da się ukryć, że coraz więcej osób na narty udaje się właśnie kamperem. My jednak mamy inną propozycję, nieco bardziej pasującą do panującej w tym roku aury.

Łagodna, żeby nie powiedzieć ciepła zima, brak mrozów i śniegu sprzyjają podróżowaniu kamperami nawet nie do końca przystosowanymi do eksploatacji o tej porze roku. Tradycyjnie najłagodniejsze warunki i dość wyrównane temperatury, jeśli chodzi o różnice między dniem a nocą, panują na wybrzeżu. Dlaczego zatem nie pojechać zimą nad Bałtyk? Mamy propozycję kilkudniowej wycieczki na północny zachód, aż do cieśniny Mały Bełt.

Mały Bełt – cieśnina na Morzu Bałtyckim, położona pomiędzy duńskimi wyspami Ærø i Fionią a Półwyspem Jutlandzkim. W cieśninie umiejscowionych jest wiele małych wysp. Mały Bełt przecinają w najwęższym miejscu dwa mosty: Den gamle lillebæltsbro z linią kolejową oraz Den nye lillebæltsbro z autostradą Kopenhaga – Hamburg.

Źródło: Wikipedia.


Do Danii przez Niemcy

O tym, że niespecjalnie lubimy podróżować kamperem po Polsce pisaliśmy już kilkukrotnie, między innymi w tym artykule: "Kamperem po Polsce". Nie jest też tajemnicą, że naszym ulubionym kierunkiem wyjazdów, w przypadku, gdy do dyspozycji nie mamy zbyt wiele czasu, są Niemcy i Dania. Głównie ze względu na bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę w postaci kempingów i parkingów dla kamperów. Zimą ma to jeszcze większe znaczenie, bo w Polsce miejsc, które działają przez cały rok, jest naprawdę niewiele. Tych godnych polecenia zaledwie kilka.

Przedstawioną poniżej trasę przejechaliśmy w przerwie świąteczno-noworocznej, na przełomie 2019 i 2020 roku. W podróży byliśmy 12 dni. Święta spędziliśmy w Danii, a nowy rok przywitaliśmy w Niemczech.

Pakowanie się i wyjazd

Jak zwykle przy okazji takich wyjazdów, do kampera spakowaliśmy się po południu, w dniu poprzedzającym wyjazd. Dzięki temu wyjechać mogliśmy stosunkowo wcześnie rano, zaraz po śniadaniu. Wybraliśmy najkrótszą i najszybszą trasę z Warszawy, autostrada A2 w kierunku Poznania, a dalej drogą ekspresową S3 w stronę Szczecina. Granicę przekroczyliśmy w Kołbaskowie, a dalej pojechaliśmy w kierunku Hamburga. Pierwszy dłuższy postój zrobiliśmy sobie jeszcze w Polsce, na jednej ze stacji benzynowych. Pogoda nam sprzyjała, a ruch na drodze był niewielki, przynajmniej w kierunku, w którym podążaliśmy. W przeciwną stronę to jest do Polski, było znacznie gorzej. Wielu naszych rodaków jechało do domu na Święta.

W drodze nad morze Bałtyckie

Jechało się na tyle dobrze, że wieczorem zameldowaliśmy się na Stellplatz Elmenhorst, niedaleko Rostocku. Zazwyczaj staramy się nie pokonywać tak dużych odległości (ok. 800 km) jednego dnia. Jednak dwóch kierowców i dobre warunki drogowe sprawiły, że dojechaliśmy tam po niecałych jedenastu godzinach od wyjazdu z domu. Wystarczająco wcześnie, żeby zjeść całkiem dobrą kolację w pobliskiej restauracji.

Stellplatz Elmenhorst to nowoczesny parking dla kamperów. Jest tu wszystko, co potrzebne w podróży. Czyste, przestronne i ogrzewane sanitariaty. Przyłącza prądu na każdym stanowisku, darmowe wifi oraz punkt serwisowy dla kamperów. Zaznaczyć jednak trzeba, że miejsce to nie należy do najtańszych, bo za kampera i 4 osoby zapłacić trzeba 25 Euro za dobę, nie licząc prądu i kosztów pryszniców.

Stellplatz Elmenhorst
Stellplatz Elmenhorst

Mały Bełt

Dzięki temu, że pierwszego dnia pokonaliśmy tak długi odcinek, drugiego dnia bez problemu dotarliśmy do celu podróży. Middelfart to niewielkie miasteczko, położone na zachodnim brzegu wyspy Fionii (duń. Fyn). Malownicze porty jachtowe po obu stronach miasta, liczne tereny spacerowe, przytulne, niewielkie centrum z wieloma knajpkami i butikami oraz największa atrakcja turystyczna Bridgewalking Lillebælt sprawiają, że można tu spokojnie spędzić kilka dni. Doskonałe miejsce na odpoczynek od zgiełku i codzienności.

Droga nad Mały Bełt
Nyhavn 2 to jeden z dwóch parkingów dla kamperów w mieście. Parking jest zautomatyzowany, a właściciele kamperów dzielą go z kierowcami samochodów osobowych. Miejsca parkingowe najbliżej portu są zarezerwowane dla kamperów. Przy każdym znajdziemy przyłącze do prądu, który jest wliczony w cenę postoju (150 DEK za dobę). Darmowe jest także wifi oraz prysznice. W ostatecznym rozrachunku postój tutaj jest tańszy niż na wspomnianym wcześniej parkingu w Niemczech.
Camper Parking Nyhan 2
Nyhan 2 - zimowy caravaning

Wzdłuż wybrzeża, z powrotem do Niemiec

Nasz kolejny przystanek to Wohnmobilstellplatz on Noor w miejscowości Eckernförde. Mieliśmy szczęście i zajęliśmy ostatnie wolne miejsce, przyjeżdżając około godziny 15:00. Ten parking jest stosunkowo duży i ma wzorcowe wręcz zaplecze w postaci dużych, ogrzewanych sanitariatów, pralni oraz punktu serwisowego. Podobnie jak parking Nyhavn 2, stellplatz ten jest w pełni zautomatyzowany. Opłatę należy wnieść przed wjazdem. W automacie zapłacimy kartą, a magnetyczny bilecik służy nie tylko do otwarcia szlabanu, ale również do otwierania łazienek i płacenia za prąd. Przy tak zautomatyzowanym systemie dziwi fakt, że za wodę płacić trzeba bilonem - 10 eurocentów za 10 litrów.

Dokąd kamperem?

Jeśli nie nad Bałtyk, to dokąd warto wybrać się na wyjazd kamperem? Przedstawiamy subiektywny ranking 10 najciekawszych kierunków na kamperową wyprawę...

Czytaj...
Wohnmobilstellplatz on Noor

Parking położony bardzo blisko centrum i po kilku minutach spaceru znajdujemy się w samym sercu miasteczka, na dużym deptaku pełnym restauracji i sklepów. Klimat minionych Świąt dodaje uroku, a na placu przed kościołem w najlepsze trwa jarmark ze straganami i punktami gastronomicznymi. Jedną z niewątpliwych atrakcji o tej porze roku jest tu grzane wino, a jednym z ulubionych przysmaków mieszkańców niemieckiego wybrzeża są bułki ze śledziem, po niemiecku “fischbrötchen”.

Bułka ze śledziem

Sylwester w Wismar

Widząc jak bardzo oblegane są zimą wszystkie miejsca z infrastrukturą dla kamperów porzuciliśmy pierwotny plan zakładający dojazd do Schwerin i zaparkowaliśmy znowu na ostatnim wolnym miejscu na parkingu w porcie w Wismar. Nikt tu nie pilnował się wyznaczonych miejsc parkingowych, parkując stosunkowo blisko siebie tak, aby zmieściło się, jak najwięcej kamperów. Skutkiem tego był fakt, że pierwszą dobę staliśmy bez podłączenia do prądu, ale już kolejnego ranka zrobiliśmy z naszego przedłużacza przejściówkę dla sąsiada i wraz z nim, za zgodą nadzorcy terenu, czerpaliśmy prąd z jednego gniazdka elektrycznego.
Wismar nad Bałtykiem
Wismar nad Bałtykiem

Spacery po plaży

Nie ma na świecie drugiego takiego morza jak Bałtyk. Tu są najpiękniejsze plaże i najpiękniejsze wschody i zachody słońca bez względu na porę roku. Z największą przyjemnością zatrzymaliśmy się na jednym z kempingów otwartych na okres świąteczno-noworoczny, Naturcampingplatz "On the beach". Ma on wszystko, co potrzeba: duże parcele, ogrzewane toalety i prysznice, pralnię, miejsce do mycia naczyń i miłą obsługę. Położony jest tuż przy plaży. Cudnej, nadbałtyckiej plaży, po której można chodzić godzinami, nawet zimą. W końcu nie ma złej pogody do spacerów, są tylko nieodpowiednie ubrania. Z nieukrywanym żalem opuszczaliśmy to miejsce.

Kamperem nad Bałtyk - zimowy wyjazd
Kamperem nad Bałtyk
Kamperem nad morze
Kamperem nad morze

Podsumowanie

Zimowy karawaning słusznie cieszy się coraz większą popularnością. Podzielamy zdanie tych wszystkich, którzy twierdzą, że sezon na podróżowanie kamperem trwa przez cały rok i nie ma złej pory na wyjazd. Liczy się nastawienie. Jesteśmy przekonani, że przedstawiona powyżej propozycja trasy będzie równie atrakcyjna o każdej porze roku.
Wprawdzie byliśmy nieco zaskoczeni ilością kamperów i osób podróżujących nimi w czasie Świąt i w okresie do Nowego Roku oraz faktem, że na niektórych parkingach w Niemczech tak trudno o wolne miejsce. Ostatecznie jednak wyjazd ten, pod każdym względem, zaliczyć możemy do bardzo udanych. Odwiedziliśmy urokliwe i nieznane nam wcześniej miejsca, spotkaliśmy ciekawych ludzi.

Bałtyk
Nad morze

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły