Featured image for “Najlepszy kemping w Polsce?”

Najlepszy kemping w Polsce?Ranking kempingów w Polsce, czy to w ogóle ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2022

Czas pandemii koronawirusa, szczególnie początek sezonu caravaningowego 2020, skłonił nas do bardziej przychylnego spojrzenia na bazę kempingów i pól namiotowych w Polsce. O podróżowaniu kamperem po Polsce pisaliśmy już na naszym blogu, jednak rzadko Polskie kempingi, same w sobie, były dla nas celem podróży. Jeśli zatrzymywaliśmy się na nich, to najczęściej w drodze za granicę lub wracając do domu. Odwiedziliśmy ich w sumie już ponad 20, a o większości napisaliśmy w artykule zatytułowanym “Kamperem po Polsce”.

Polska Federacja Campingu i Caravaningu, najstarsza i największa krajowa organizacja zrzeszająca polskie pola namiotowe i polskie kempingi, od lat organizuje konkurs MISTER CAMPING, klasyfikując i wybierając najlepsze miejsca noclegowe tego typu.
Podobne klasyfikacje prowadzą także organizacje caravaningowe w innych krajach Europejskich. Nawet ACSI dokonuje regularnej oceny zrzeszonych w niej kempingów. A ostatnio również TripAdvisor udostępnia strony z rankingami kempingów w poszczególnych państwach, gdzie mamy możliwość sortowania wyników po ocenach lub według tak zwanej “best value” wymienionych miejsc. Przykładowo, taka lista dostępna jest dla kempingów w Niemczech i we Włoszech.

Czy jednak takie klasyfikacje mają sens? Czy można jednoznacznie wskazać najlepszy kemping? Czy dane pole namiotowe zasługuje na wyróżnienie i na jakiej podstawie? Który kemping jest najlepszy, spośród tych, które odwiedziliśmy?

Image

Kamperem po polsce

Artykuł o tym, dlaczego naszym klientom nie polecamy i sami unikamy jeżdżenia kamperem po Polsce.

Czytaj...

Najlepszy kemping, na którym byliśmy?

Oferty poszczególnych miejsc noclegowych typu pole namiotowe czy kemping znacząco różnią się od siebie. Chodzi głównie o wyposażenie, infrastrukturę, atrakcje oraz położenie. Z naszego punktu widzenia kluczowe jest to, czy i w jaki sposób dany kemping lub pole namiotowe, zapewnia możliwość dobrego odpoczynku. Dla nas oznacza to przede wszystkim ciszę i spokój. Nie do pominięcia jest również jakość i czystość sanitariatów. Jednak na końcową ocenę wpływ ma szereg innych czynników, w tym atmosfera, jaką właścicielom udaje się stworzyć. W efekcie odbiór danego miejsca jest mocno subiektywny, a nasze kryteria trudno ubrać w liczby i przełożyć na system jednoznacznych ocen.

Camping Pod Brzozami

Po tygodniach izolacji i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, kiedy w końcu sezon caravaningowy zaczął się rozkręcać, ale wciąż obowiązywały ograniczenia co do podróżowania za granicę, wybraliśmy się na krótki “rekonesans” po kempingach i polach namiotowych na polskim wybrzeżu. Nadbałtyckie plaże niezmiennie i od lat mają dla nas wielkie znaczenie. Przyjeżdżamy na nie zawsze, kiedy nadarza się ku temu okazja. Jeszcze na początku stycznia zatrzymaliśmy się w kilku miejscach nad morzem, ale po niemieckiej stronie granicy. Tym razem wybór padł na województwo zachodniopomorskie. Pojechaliśmy do Ustronia Morskiego, na Camping pod Brzozami.

Camping pod Brzozami
Camping pod Brzozami
Camping pod Brzozami
Camping pod Brzozami

Camping pod Brzozami to obiekt z tradycjami. Istnieje w tym miejscu od wielu lat. To właśnie ze względu na długą historię oraz na fakt, że tworzony był etapami, kemping podzielony jest na dwie części. W pierwszej, gdzie brzozy są już wysokie i dają dużo cienia, nie ma podziału na parcele (nazywane tutaj boxami). Ta część przypomina pole namiotowe, zresztą namioty są tu równie mile widziane, jak kampery i przyczepy kempingowe. Druga, nowsza część, podzielona jest na wyznaczone boxy. W tej części brzozy są jeszcze małe i nie dają tak dużo cienia, jak te w pierwszej. Do każdego z boxów doprowadzone są: prąd, woda oraz instalacja ściekowa. To jedyny, znany nam, kemping w Polsce, w którym infrastruktura na parcelach została tak dobrze przygotowana. O ile dysponujemy wężem do odprowadzania ścieków, możemy parkować dowolnie długo, bez konieczności ruszania kampera z miejsca. A jeśli węża nie mamy, to tuż przy bramie wjazdowej mamy do dyspozycji nowoczesną stację do obsługi kampera.

Na miejscu znajdziemy plac zabaw, restaurację, świetlicę z salą zabaw dla dzieci (na wypadek gorszej pogody). Jest tu też wypożyczalnia sprzętu plażowego, gokartów, rowerów i elektrycznych hulajnóg, a nawet mały warsztat.

Sanitariaty na kempingu są nowoczesne, duże i czyste. Obok sanitariatów jest też kuchnia, miejsca ze zlewami do mycia naczyń oraz ogólnodostępna pralnia z nowoczesnymi pralkami i pojemną suszarką. Warto też wspomnieć, że na kempingu można wymienić butle z gazem, a dodatkowo jest tu także mała biblioteka turystyczna i wypożyczalnia filmów i gier.

Koniecznie musimy podkreślić, że kemping jest przyjazny zwierzętom i można tu przyjeżdżać zarówno z psami, jak i kotami.

Camping pod Brzozami - zlewy do mycia naczyń
Camping pod Brzozami - zlewania
Camping pod Brzozami - WC Chem
Camping pod Brzozami - zlewy do mycia naczyń

Zatem pod względem infrastruktury i oferowanych atrakcji, Camping pod Brzozami ma niemal wszystko, o czym można marzyć. Nowoczesny kemping na miarę europejską, lepszy niż niejedno miejsce tego typu za naszą zachodnią granicą.
W połączeniu z doskonałą lokalizacją - 100 metrów od centrum Ustronia i 300 metrów od plaży - kemping ten zasługuje na szczególną uwagę.

Jednak dla nas, jak już wspomnieliśmy, ważne jest jeszcze coś - atmosfera i możliwość odpoczynku w spokoju i ciszy. O obie rzeczy skutecznie dba właściciel, nazywany tutaj Prezesem, Pan Jakub Grajek. W czasie naszego pobytu Prezes był na miejscu codziennie, od wczesnych godzin porannych, do późnego wieczora. Osobiście pilnował, aby wszystko było, tak jak powinno. To on sam odbiera telefony gości i cierpliwie odpowiada na maile. Na każdym kroku, na Campingu Pod Brzozami widać, że miejsce to ma dobrego gospodarza, który wsłuchuje się również w głosy gości. Przekonaliśmy się o tym osobiście. Podczas pobytu napomknęliśmy, że pod prysznicami brakuje półek, aby odłożyć chociażby okulary. Kilka dni później, od Pana Jakuba, otrzymaliśmy zdjęcie, z informacją, że półki zostały zamontowane.

Podsumowując, jeśli chodzi o lokalizację, infrastrukturę, atmosferę oraz gospodarcze podejście właściciela, Camping pod Brzozami to najlepszy kemping w Polsce, na jakim do tej pory byliśmy.

Kuchnia
Pralnia

Pole namiotowe w Bobięcinie

Prosto z Ustronia, ze względu na pogarszającą się nad morzem pogodę, pojechaliśmy nad jezioro Bobięcińskie Małe, do miejscowości Bobięcin. Jest tam nieduże pole namiotowe położone tuż przy samej plaży.

Niewielki budynek, w którym mieszczą się dwa sanitariaty, prysznice i małe pomieszczenie gospodarcze, to jedyny element infrastruktury na tym uroczym kempingu. Można tu uzupełnić wodę w kamperze, wylać nieczystości (szarą wodę) oraz podłączyć kampera do prądu.

Na kempingu próżno szukać recepcji. Nie ma tu nawet bramy wjazdowej, a ogrodzenie jest czysto symboliczne i odgradza teren od pobliskiej, wiejskiej dróżki. Aby się zameldować, trzeba zadzwonić do właścicieli, na numer podany albo w wizytówce na mapach Google, albo na tablicy, która stoi na polu. Ponieważ mieszkają niedaleko, w ciągu kilku minut mogą pojawić się na miejscu, choćby po to, żeby otworzyć sanitariaty.

Główną atrakcją tego miejsca jest bliskość jeziora i lasów. W pobliżu jest sklep spożywczy i czynna w sezonie oraz w weekendy tawerna przy szkole żeglarskiej. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt pływający.

Na kempingu Bobięcino spędziliśmy dwie doby od niedzielnego popołudnia do wtorku rana. Byliśmy sami, w absolutnej ciszy i spokoju. Pod tym względem pole namiotowe w Bobięcinie to najlepsze tego typu miejsce, na którym byliśmy. Kiedykolwiek i gdziekolwiek!

Pole namiotowe Bobięcin
Pole namiotowe Bobięcin
Pole namiotowe Bobięcin
Pole namiotowe Bobięcin

Podsumowanie

Podróżując kamperem po Europie, odwiedzając różne kraje, od Norwegii po Bośnię i Hercegowinę, szukamy miejsc, w których my odpoczywamy najlepiej. Poszukując kempingów i pól namiotowych, kierujemy się najczęściej ocenami osób, które te miejsca odwiedziły przed nami. I nie chodzi nam tylko o to, aby ta ocena była jak najwyższa. Uważnie wczytujemy się w komentarze, po to, aby o kempingu dowiedzieć się jak najwięcej. Szczególnie w Polsce, jak ognia unikamy miejsc zatłoczonych i takich, o których ludzie piszą, że jest na nich głośno.

Przykład Campingu pod Brzozami pokazuje jednak, że pole namiotowe może być stosunkowo duże, a mimo wszystko można na nim odpocząć. Kameralny kemping w Bobięcinie dał nam okazję pobyć we własnym gronie i odpoczywać w sposób zupełnie niezakłócony. I jedno i drugie miejsce zapisujemy na mapie naszych ulubionych kempingów i z pewnością odwiedzimy je jeszcze nie raz.

Obie lokalizacje łączy serce wkładane w swój biznes i zaangażowanie właścicieli. To dzięki ich podejściu udało się stworzyć wyjątkowe miejsca na caravaningowej mapie Polski. I choć są tak skrajnie różne w swoim charakterze, zasługują na najwyższą ocenę. Kempingi te ilustrują znakomicie, jak trudno jest porównywać ze sobą i klasyfikować takie obiekty. Stoimy na stanowisku, że czasami takie porównania są zwyczajnie niemożliwe, a każdy powinien stworzyć własny ranking najlepszych kempingów. Na własny użytek i według własnych kryteriów.

* Uwaga! Niniejszy artykuł nie jest reklamą żadnego z opisanych kempingów. Nie jest także płatną promocją. Za pobyt na kempingach zapłaciliśmy wg normalnych stawek, a za przygotowanie i opublikowanie artykułu nie otrzymaliśmy żadnego rabatu ani wynagrodzenia. Przedstawione tu opinie są subiektywne i oparte własne doświadczenia i preferencje.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły