Featured image for “Akcesoria kempingowe”

Akcesoria kempingowe

17.05.2020
15 min.
motorhome.pl
ABC
Porady


Co zabrać ze sobą do kampera i jakie akcesoria kempingowe sprawdzają się najlepiej?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021

Co zabrać do kampera lub przyczepy kempingowej? Jakie akcesoria kempingowe kupić? Co trzeba mieć ze sobą koniecznie? Jakie krzesła kempingowe wybrać? Naczynia turystyczne i zastawy stołowe z melaminy, jakiej firmy są najlepsze? Jak sprawdzają się w praktyce, szczególnie po kilku sezonach? Te i podobne pytania zadają nam nie tylko klienci naszej wypożyczalni. Zdarza się, że zapytania o listę polecanych akcesoriów kempingowych wpływają na naszą skrzynkę pocztową lub na Messengera na naszym profilu na Facebooku. Również nasi partnerzy w swoich kamperach mają komplety wyposażenia kempingowego, zakupione na podstawie listy produktów przez nas rekomendowanych.

Postanowiliśmy zatem podzielić się z szerszym gronem czytelników naszymi doświadczeniami z użytkowania poszczególnych sprzętów. Poniżej wymieniamy i opisujemy akcesoria kempingowe, które dobrze znamy i od kilku sezonów użytkujemy sami oraz oferujemy w ramach wyposażenia standardowego naszych kamperów. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, drobna uwaga. Poniższa lista nie jest ani zamknięta, ani tym bardziej nie jest próbą klasyfikowania i prezentowania rankingu najlepszych dostępnych na rynku akcesoriów. Nie mieliśmy okazji ani korzystać, ani tym bardziej testować wielu innych produktów i nie znamy całej oferty akcesoriów przydatnych na kempingu. Przedstawione opinie są zatem wyłącznie subiektywne i oparte o doświadczenia własne oraz naszych klientów. Podane linki prowadzą do jednego z wielu specjalistycznych sklepów internetowych oferujących akcesoria kempingowe. Podane ceny pochodzą z przykładowej oferty tego właśnie sklepu.

Pakujemy sie na kemping

ABC Kampera

Ruszamy w podróż! Ten atrykuł jest przede wszystkim dla tych z Was, którzy nigdy wcześniej nie podróżowali kamperem i chcą spróbować.

Czytaj...

Krzesła

Nie bez powodu składane krzesła kempingowe wymieniamy na pierwszym miejscu. To naszym zdaniem jedno z najważniejszych akcesoriów, jakie trzeba mieć ze sobą w kamperze. Przy ładnej pogodzie, znacznie więcej czasu spędza się przed kamperem niż w środku. Podróżując latem na północ, np. do Norwegii, gdzie słońce zachodzi bardzo późno (a bywa, że nie zachodzi wcale), wygodne krzesła są absolutnie niezbędne.

Poświęciliśmy dużo czasu na poszukiwania i wybór optymalnego rozwiązania. Zależało nam, żeby krzesła kempingowe były nie tylko wygodne, ale i w miarę możliwości lekkie, nie za duże, dobrze się składały i były trwałe. Na targach obejrzeliśmy sporo różnych modeli krzeseł turystycznych. Ostatecznie wybór padł na krzesła kempingowe Raptor firmy Brunner. Po kilku latach użytkowanie możemy z czystym sumieniem je polecić. Zdały egzamin w czasie intensywnego używania w wypożyczalni. Łatwo je utrzymać w czystości. Są bardzo trwałe, ale przede wszystkim bardzo wygodne. Nie należą wprawdzie do najtańszych, za sztukę trzeba zapłacić blisko 250 zł, ale bez cienia wątpliwości, są warte swojej ceny.

Akcesoria kempingowe - krzesła
Akcesoria kempingowe - stół

Stół

Tak jak w przypadku krzeseł możemy, z czystym sumieniem, rekomendować produkt, który sami używamy, tak w przypadku stołu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jednym z ważnych kryteriów wyboru akcesoriów kempingowych powinna być ich waga, szczególnie jeśli podróżujemy kamperem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Niestety lekkie stoły nie są zbyt stabilne. Ponieważ wielu spośród naszych klientów podróżuje z małymi dziećmi, stabilność stołu jest dość ważna, ze względu na bezpieczeństwo na kempingu. Lekki stół, potrącony przez dziecko mógłby się łatwo przewrócić, albo mogłaby się wylać postawiona na nim gorąca kawa czy herbata. Dlatego na potrzeby wypożyczalni zdecydowaliśmy się na zakup stołów turystycznych Vence firmy EuroTrail. Niestety w naszej ocenie nie sprostały próbie czasu i po dwóch, maksymalnie trzech sezonach nadają się jedynie do wymiany. Zawodzą mechanizmy składania nóg oraz regulacji ich wysokości.

Gdy tylko znajdziemy produkt godny polecenia, zaktualizujemy tę część artykułu.


Suszarka na pranie

Jeśli zatrzymujemy się na kempingu, to najczęściej możemy tam skorzystać z pralki i suszarki. I wtedy suszarka na pranie to być można zbędna rzecz. Nasi klienci mają ją jednak na wyposażeniu kampera, a i my sami korzystamy z niej chętnie, chociażby po to, aby szybko osuszyć ręczniki po kąpieli. Suszarka Laun Tree firmy Brunner jest bardzo lekka, składa się do niewielkich rozmiarów i co ważne, można ją ustabilizować (przytwierdzić do podłoża) za pomocą dedykowanych śledzi.

Suszarka do naczyń

Suszarka do naczyń

Ten z pozoru zbędny gadżet okazał się jednym z najbardziej potrzebnych i docenianych akcesoriów kempingowych. Bardzo świadomie wybraliśmy składany pojemnik z korkiem i odpływem w dnie oraz pokrywką. Można przenieść w nim naczynia do i z kempingowej kuchni i pozostawić do wyschnięcia. Największą jego zaletą jest jednak to, że można w nim je również umyć. Pojemnik może służyć jako miska czy wiaderko. To bardzo przydatna funkcja, w szczególności, gdy biwakujemy na dziko.

Suszarka do naczyń

Akcesoria kempingowe - kuchnia

Kiedy pierwszy raz wynajmowaliśmy kampera, w kuchni był zestaw zwykłych naczyń i garnków. Były tam metalowe sztućce i “porcelanowe” talerze, ciężkie i podane na zbicie. Dopiero na targach Caravan Salon dowiedzieliśmy się, że kuchnię można wyposażyć zupełnie inaczej. Zestaw obiadowy z melaminy, melaminowe filiżanki do kawy, kieliszki do wina z przezroczystego plastiku. Wszystko lekkie, wytrzymałe, a talerze podklejone gumowymi podkładkami, zapobiegającymi ślizganiu się na, pozbawionych obrusów stołach. Większość wyposażenia kuchennego w naszych kamperach ma na sobie logo firmy Brunner. Zestaw obiadowy mieści się w praktycznym pudełku, które z kolei idealnie pasuje do szuflady pod kuchenką. Wszystko praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości.

Zestaw obiadowy

Wykładzina

Ponieważ większość czasu zarówno na kempingach, jak i podczas biwakowania na dziko, spędza się przed kamperem, a nie w środku, praktycznym i potrzebnym wyposażeniem jest wykładzina, podłoga przed kampera. I tutaj postawiliśmy na produkt firmy Brunner. Wykonana z trwałego materiału, jest lekka i łatwa do utrzymania w czystości. Do przytwierdzenia jej do podłoża używamy zestawu szpilek i mocowań.

Wykładzina przedsionka

Namiot zamiast markizy

Nie we wszystkich oferowanych przez nas kamperach zainstalowana jest markiza. To drogi i ciężki element wyposażenia, który jest dość podatny na uszkodzenia. Naprawy i regulacje markiz są kosztowne i kłopotliwe.
W tych pojazdach, w których nie ma markiz, na wyposażeniu znajdują się namioty eventowe firmy Coleman. Ważą o połowę mniej niż markiza, są bardziej odporne na wiatr i naszym zdaniem lepiej chronią przed deszczem i słońcem. Pewną niedogodnością jest konieczność ich każdorazowego rozkładania i składania. Każda z tych czynności zajmuje, dwóm osobom, minimum 15 minut. Jesteśmy zdania, że pomimo tego warto, a sam namiot to lepsze rozwiązanie niż markiza.

Namiot zamiast markizy

Kable

To techniczny element wyposażenia, który musi znaleźć się w każdym kamperze. Przejściówki (adaptery) są konieczne w przypadku, gdy na kempingu są przyłącza w standardzie CEE. Zabezpieczenie pozwala spać spokojnie, nawet gdy pada ulewny deszcz.

Kable elektryczne

Podkłady do poziomowania

Tematowi poziomowania poświęciliśmy osobny artykuł. Stosujemy podkłady firmy Fiamma. Dobrze spełniają swoje zadanie i trudno je uszkodzić. Raz na sezon wypada kupić nową torbę na podkłady — kosztuje 35 złotych. Niestety materiał, z którego torba jest zrobiona, z czasem się przeciera.

Podkłady poziomujące

Maty wewnętrzne i zewnętrzne

Do izolacji termicznej, w większości naszych kamperów znajdują się maty wewnętrzne firmy Brunner. Mocuje się je do szyb za pomocą przyssawek. Doskonale spełniają swoje zadanie zarówno latem, jak i zimą. Przy czym w niskich temperaturach warto się wspomóc również matą zewnętrzną.

Maty termiczne

Piekarnik turystyczny Omnia

To jedno z naszych ostatnich odkryć, jeśli chodzi o akcesoria przydatne w kamperze. To niepozorne naczynie turystyczne okazuje się być bardzo przydatne w kamperze, zastępując piekarnik. Można w nim przyrządzić wieloskładnikowy obiad, można upiec ciasto, a nawet chleb.

Maty termiczne

Latarka czołowa

Latarka w kamperze przydaje się dość często, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. My korzystamy najchętniej z latarki czołowej. Wolne obie ręce, gdy trzeba czegoś poszukać, to spory komfort i wygoda. Naszą latarkę kupiliśmy w sklepie jula.pl, za dość niewygórowaną cenę 35 zł. Sprawdza się znakomicie, ale na rynku dostępne są też droższe i bardziej zaawansowane modele.

Latarka czołowa

Płyny i chemia do kampera

Tutaj nie eksperymentowaliśmy, chociaż zdarzyło nam się testować kapsułki do toalet chemicznych innych firm. Większość doświadczonych kamperowiczów przyzna nam rację. Jeśli chodzi chemię do toalet i zbiorników, nie ma lepszych produktów niż te z logiem firmy Thetford. Poniższy zestaw nasi klienci znajdą w każdym kamperze.


Akcesoria kempingowe - podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie przyda się wszystkim, którzy stoją właśnie przed zadaniem skompletowania wyposażenia do kampera lub akcesoriów do przyczepy kempingowej. Prosimy o traktowanie tej listy jako otwartej. Będzie nam bardzo miło, jeśli zechcecie się Państwo podzielić z nami własnymi doświadczeniami i produktami, które sprawdziliście w praktyce. Zapraszamy na nasze profile na Facebooku oraz na Instagramie.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły