Featured image for “Kamperem do Norwegii”

Kamperem do NorwegiiKamperem do Norwegii, krainy fiordów – szacujemy koszty wyprawy

O tym, co warto wiedzieć przed wyprawą do Norwegii pisaliśmy niedawno. Teraz przyjrzymy się kosztom. Założenia przyjmujemy takie same, jak do wyjazdu kamperem na Islandię, z jedną tylko różnicą – urlop trwać będzie 2 tygodnie, czyli tyle, ile statystycznie, my Polacy, przebywamy latem na urlopie.

A zatem, na wakacje ruszamy w drugiej połowie lipca, a zestawienie kosztów zaczynamy tym razem od kampera.

Wynajmujemy kampera i płyniemy promem

Kamperem do Norwegii - koszty wynajmu

Kamper

Kiedy podróżujemy kamperem, nie tylko do Norwegii, a po drodze czekają nas przeprawy promowe, to pojazd powinien być możliwie krótki. Oferowane w naszej wypożyczalni kampery Nordkapp i Malaga mają zaledwie 599 cm długości. Łącznie z meblami ogrodowymi, naczyniami oraz grillem elektrycznym, dwa tygodnie wynajmu kampera kosztują 9 827 zł

Prom

Tu opcji jest kilka. Z uwagi na fakt, że to krajobraz z fiordami stanowi cel podróży, w szczególności dla tych, którzy wybierają się tam po raz pierwszy, wybieramy promy z azymutem na Norwegię Zachodnią. Z dwoma armatorami, Fjordline i Colorline, możemy popłynąć z Danii do Kristiansand, Stavanger lub Bergen. Ceny obu linii są zbliżone. Nasza propozycja to prom z Hirtshals do Bergen. Płyniemy na noc i podróż kamperem po Norwegii zaczynamy prawie pośrodku niesamowitych krajobrazów, a kończymy na południu w Kristiansand, skąd wracamy do Hirtshals. W obu przypadkach korzystamy z usług Fjordline. Daty promowania uwzględniają czas potrzebny na dojazd z Warszawy do/z portu w Danii. Koszt promu to 479 euro, co przy kursie 4,38 daje kwotę 2 100 zł.

Kamperem do Norwegii - koszty promu

UWAGA: jest to najniższa możliwa cena w taryfie ekonomicznej, dostępna dla klubowiczów FjordClub. Członkiem klubu zostaje się bez żadnych opłat (więcej informacji na stronie Fjordline.com). Więcej na temat połączeń promowych w drodze z Polski do Norwegii piszemy tutaj.

Kempingi

Ceny kempingów to około 150 zł/noc, Zakładając, że wyjeżdżać będziemy w niedzielę rano łącznie spędzimy maksymalnie 12 noclegów na kempingach, co daje kwotę 1 800 zł. Jadąc kamperem do Norwegii, pamietajmy jednak, że nie musimy nocować na kempingach. W tym kraju wolno zaparkować na noc wszędzie tam, gdzie nie jest to wyraźnie zabronione.

Paliwo

Aby pokonać trasę z Warszawy do Hirtshals w Danii i z powrotem potrzeba około 270 litrów oleju napędowego. Licząc średnio po 5,50 zł za litr, paliwo kosztować nas będzie około 1 500 zł. Pamiętajmy, że dotyczy to kamperów takich, jak oferowane w naszej wypożyczalni (patrz lista zalet tego typu pojazdów).
Wydatki na paliwo, jakie poniesiemy na terenie Norwegii pomijamy ponieważ będą one bardzo zbliżone bez względu na to, który sposób podróży wybierzemy. Podobnie będzie w przypadku promów śródlądowych. Tutaj najniższa taryfa najczęściej jest taka sama dla wszystkich samochodów o długości do 6 metrów (wyjątek stanowią pojazdy elektryczne, które są zwolnione z opłat).

Podsumowanie

Kamper 9 827 zł, prom 2 100 zł, kempingi 1 800 zł, paliwo 1 500 zł – razem 15 227 zł.

Koszty samolotu do Norwegii

Lecimy samolotem

Szukamy bezpośrednich połączeń lotniczych z Warszawy do Norwegii, na miejscu wynajmujemy samochód, a nocujemy w hotelach, hostelach i domkach na kempingach.

Samolot

Cena przelotu na trasie Warszawa – Bergen, tanimi liniami lotniczymi, jest dość wygórowana. Za dwie osoby dorosłe i 2 dzieci w wieku 11 i 13 lat przyjdzie nam zapłacić 4 920 zł.

Samochód

Podobnie jak w przypadku wyprawy na Islandię, auta szukamy za pośrednictwem portalu www.rentalcars.com. Tym razem jednak, ze względu na krótszy urlop, zakładamy, że wystarczy nam auto klasy „Compact”. Obecnie najlepszą ofertę promocyjną ma firma Europcar – VW Golf za niecałe 4 000 zł.

Wyprawa do Norwegii - wynajem samochodu

Hotele

Na Booking.com, najtańszy hotel w Bergen kosztuje około 650 zł za dobę. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z najtańszych opcji. Za noclegi w okolicach atrakcji turystycznych i wzdłuż fiordów trzeba już zapłacić nawet 1 000 zł za dobę. Do naszej kalkulacji przyjmiemy średnio 750 zł za noc.

Hotele w Norwegii - koszty

Pozostałe koszty

Podobnie jak w przypadku wyprawy kamperem pomijamy koszty paliwa, jakie przyjdzie nam ponieść w czasie podróży po fiordach. Nie możemy natomiast pominąć faktu, że jadąc kamperem możemy zabrać ze sobą trochę zapasów jedzenia oraz że przez cały czas podróży będziemy mieli do dyspozycji kuchnię. Ceny w norweskich barach i restauracjach mogą przyprawić o zawrót głowy. Hot-dog – minimum 15 zł, pizza – 100 zł a dwudaniowy obiad w restauracji to co najmniej 250 zł od osoby!

Podsumowanie

Samolot 4 290 zł, samochód 3 956 zł, noclegi 10 500 zł – razem 18 750 zł + koszty wyżywienia!

10 najpiękniejszych tras w zachodniej Norwegii
W Norwegii jest w sumie 18 narodowych tras turystycznych. Aż 10 z nich zlokalizowanych jest w zachodniej części tego kraju. Cechą wspólną wszystkich, jest to, że prowadzą przez najbardziej dzikie i najpiękniejsze tereny, jakie turystom oferuje Norwegia. Tutaj przedstawiamy opisy najładniejszych tras turystycznych w zachodniej Norwegii.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły