Kamperowe ABC – Zanim wyruszymy
Przed każdą podróżą trzeba sprawdzić wszystkie te elementy, które standardowo sprawdza się w każdym samochodzie. Powinno się skontrolować i w razie potrzeby uzupełnić poziom oleju, płynu chłodzącego i płynu do spryskiwania szyb. Należy upewnić się, że wszystkie reflektory i kierunkowskazy działają oraz pamiętać o prawidłowym ustawieniu bocznych lusterek wstecznych, które pełnią bardzo istotną rolę, biorąc pod uwagę szerokość samochodu. Nie wolno również zapominać o sprawdzeniu prawidłowego ciśnienia powietrza w oponach.
Wynajmując samochód kempingowy w naszej wypożyczalni, możecie być spokojni bo, z wyjątkiem ustawienia lusterek, wszystkie wymienione powyżej czynności zostaną wykonane przez nas, przed przekazaniem kampera.
Skoro już o lusterkach mowa, warto wspomnieć, że różnią się one nieco od stosowanych w samochodach osobowych. Zamiast pojedynczego lustra, w kamperze zamontowane są po dwa, z każdej ze stron. Większe, główne lustro, służy do obserwacji tego co znajduje się za kamperem, ale w stosunkowo dużej odległości. Drugie, mniejsze lusterko, ma zapewnić widoczność obszarów bliżej pojazdu, również obok niego i zminimalizować ryzyko, że jakiś przedmiot znajdzie się w martwej strefie. Każde z czterech luster podlega osobnej regulacji. Warto a nawet koniecznym jest, poświęcić trochę czasu na dokładne wyregulowanie wszystkich z czterech luster.
Prowadzenie
Samochodem kempingowym kieruje się w dużym stopniu tak samo jak samochodem osobowym. Niemniej jednak pojazd jest większy (dłuższy, szerszy i wyższy) oraz cięższy, dlatego też jego prowadzenie wymaga większej koncentracji od kierowców, którzy na co dzień nie jeżdżą dużymi autami.
W związku z tym, że wielkość jest istotnym czynnikiem bezpieczeństwa jazdy, trzeba zwrócić szczególną uwagę na znaki drogowe dotyczące dopuszczalnej wysokości, szerokości i maksymalnej wagi samochodów, które mogą poruszać się po danej drodze.
Jeśli chodzi o szerokość obowiązuje prosta zasada: jeżeli boczne lusterka się zmieszczą, zmieści się cały kamper. Pamiętać jednak należy, że przy przejeżdżaniu np. przez wąskie bramy, skręcać możemy zacząć dopiero wtedy, gdy cały samochód znajdzie się po drugiej stronie. Również w tej sytuacji konieczne jest stałe kontrolowanie w lusterkach bocznych odległości od przeszkód.
Należy unikać następujących zagrożeń:
– podziemne i wielopoziomowe parkingi, np. przy centrach handlowych
– niektóre stacje serwisowe ze zbyt niskimi nadbudowami
– reklamy i neony sklepowe wystające nad ulicę
– gałęzie drzew
– przejazdy pod portykami
– wąskie uliczki w centrach miast
Poruszając się po wąskich drogach musimy zwracać szczególną uwagę na wszelkie przeszkody i cały czas kontrolować odległość pojazdu od pobocza. Uważna obserwacja lusterek bocznych jest bardzo pomocna w utrzymaniu samochody w odpowiedniej odległości zarówno od krawędzi, jak i osi jezdni.
Podczas jazdy w ciasnych zakrętach prosimy pamiętać o długości samochodu i wykonywać takie manewry z pewnym zapasem. Wynika to nie tylko z długości samochodu, ale również umiejscowienia fotela kierowcy. W kamperze znajduje się on tuż za przednim kołem, co sprawia, że manewry takie powinniśmy rozpoczynać z pewnym opóźnieniem w porównaniu z samochodem osobowym. Na szczęście można się do tego szybko przyzwyczaić.
Jadąc kamperem trzeba także bardzo uważać na progi zwalniające i przejazdy przez torowiska. Waga pojazdu może bowiem sprawić, że zawieszenie nie będzie odpowiednio tłumić tego typu nierówności poprzecznych. Należy je zatem pokonywać nieco wolniej niż samochodem osobowym.
W przypadku parkowania tyłem należy zachować szczególną ostrożność i uważnie kontrolować pozycję kampera. Dobrze jest, jeśli w takich manewrach pomaga druga osoba, znajdująca się na zewnątrz pojazdu.
We wnętrzu
Maksymalna liczba osób, które mogą podróżować samochodem kempingowym jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (w naszych kamperach to 4 osoby wliczając kierowcę). Pasażerowie muszą podróżować w pozycji siedzącej z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.
Kamper to ruchomy dom, dlatego każdy może urządzić się w nim jak sobie tego życzy. Pamiętajmy przy tym, że środek ciężkości pojazdu powinien znajdować się jak najniżej. Poprawia to bezpieczeństwo i stabilność samochodu na drodze. Wszystkie ciężkie bagaże należy umieszczać w niższych schowkach, a lżejsze w szafkach wyżej położonych.
Wszystkie urządzenia i akcesoria znajdujące się w części mieszkalnej kampera są przeznaczone do użytku tylko podczas postoju pojazdu. Używanie ich w trakcie jazdy może być w sprzeczności z przepisami prawa o ruchu drogowym oraz jest źródłem niebezpieczeństwa, czego każdy użytkownik kampera powinien być świadomy.
Podsumowanie
Każdy kto wybiera się w podróż kamperem po raz pierwszy obowiązkowo powinien zapoznać się z powyższymi zasadami. Nasi klienci otrzymają takie „Kamperowe ABC” od nas, w formie wydrukowanego zbioru, razem z instrukcją obsługi, kluczykami i dowodem rejestracyjnym. Jesteśmy przekonani, że znajomość i przestrzeganie tych zasad sprawi, że wyjazd będzie bezpieczny i bezstresowy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zachowując wszystkie cechy użytkowe samochodu kempingowego, nasze kampery są mniejsze i łatwiejsze w prowadzeniu niż standardowe tego typu pojazdy.
To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!
Udostępnij!