10 najpiękniejszych tras w zachodniej Norwegii
O Norwegii pisaliśmy już kilkakrotnie, przedstawiając porady i podpowiadając, jak i którędy najlepiej podróżować po tym pięknym kraju. Dzisiaj, dzięki uprzejmości portalu Fjords.com, prezentujemy, najbardziej atrakcyjne trasy w zachodniej Norwegii, czyli w krainie fiordów.
W Norwegii jest w sumie 18 tras turystycznych (na podstawie informacji z portalu VisitNorway), i aż 10 z nich zlokalizowanych jest w zachodniej części tego kraju. Cechą wspólną wszystkich, jest to, że prowadzą przez najbardziej dzikie i najpiękniejsze tereny, jakie turystom oferuje Norwegia.
Poniżej przedstawiamy krótkie opisy narodowych tras turystycznych w zachodniej Norwegii.
Możecie tu przeczytać, o tym co zobaczyć i co można robić wzdłuż każdej z nich. Zamieszczamy również zdjęcia i filmy, które pokazują wspaniałe widoki, które towarzyszyć Wam będą w czasie podróży.
Uwaga! W okresie od października do maja wiele z wymienionych dróg jest nieprzejezdnych z powodu zalegającego śniegu. Dlatego mapy Google, umieszczone w tekście poniżej, nie wyznaczają tras prawidłowo lub nie pokazują ich wcale.
1. Droga Atlantycka
Droga Atlantycka, ze swymi licznymi zakrętami i niskimi mostami wiedzie nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego, łącząc wyspy pomiędzy miastami Molde i Kristiansund. Droga ma zaledwie 8,3 kilometrów długości i oddana została do użytku 7 lipca 1989 roku po 6 latach od pierwszych prac budowlanych. Jej budowa kosztowała 122 mln koron norweskich (NOK) i w 25% została sfinansowana z opłat za przejazd. Początkowo założono, że opłaty będą obowiązywać przez 15 lat, jednakże wymaganą kwotę zebrano już 10 lat po otwarciu trasy. W 2009 roku została wybrana „konstrukcją stulecia” poprzedniego wieku w Norwegii.
2. Geiranger – Trollstigen (droga Trolli)
Wpisany na listę UNESCO fiord Geiranger oraz górska „droga trolli” (Trollstigen) to dwie spośród najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Norwegii. Ta droga ma aż 106 km długości i oddana została do użytku w 1936 roku przez księcia Haakon’a VII. Wspina się na 858 metrów nad poziom morza zakręcając ostro 11 razy. W niektórych miejscach wcina się w góry, w innych prowadzi po kamiennych blokach ułożonych na szczytach gór, a mostem z naturalnego kamienia przenosi nas nad wodospadem Stigfossen. Śmiemy twierdzić, że to najbardziej ekscytujący przejazd w tej części Norwegii. Na samym szczycie nie brakuje punktów widokowych skąd można podziwiać potęgę gór i wodospadów.
3. The Old Strynefjell Mountain Road
Istnieją trasy, które mogą prowadzić donikąd. Wystarczy, że są i można po nich podróżować. Do takich należy Old Strynefjell Mountain Road, która zaczyna się w Strynie odcinkiem drogi numer 15 i dalej wiedzie drogą numer 258. Jest oszałamiająco piękna oferując zróżnicowany krajobraz od kształtnych śladów po epoce lodowcowej po urwiste zbocza. Majestatu dodaje jej fakt, że zbudowana została pod koniec XIX wieku dzięki ciężkiej pracy fizycznej. Najwyższy punkt na trasie wznosi się na wysokość 1.139 metrów na poziom morza.
4. The Gaularfjellet Mountain Road
Jadąc z Dragsvik trasa zabiera nas najpierw nad fiord, aby później wić się do najwyższego punktu w Gaularfjellet. Oddana w 1938 roku była główną drogą transportową. Dziś stanowi atrakcję turystyczną i alternatywę dla głównych dróg. Niewątpliwie najpiękniejszymi miejscami na tej trasie są: most nad wodospadem Likholefossen oraz niedawno otwarty punkt widokowy w Utsikten.
5. The Sognefjellet Mountain Road
Droga 55 pomiędzy Luster a Lom jest najwyższą (z najwyższym punktem na wysokości 1.434 metry nad poziomem morza) i najbardziej imponującą przeprawą górską w zachodniej Norwegii, prowadzącą prosto w góry Jotunheimen. Nedre Oscarshaug to punkt widokowy na którym koniecznie trzeba się zatrzymać. Przy ładnej pogodzie można podziwiać pasmo górskie Hurrungane z 23 wierzchołkami powyżej 2.000 metrów nad poziomem morza.
6. The Aurlandsfjellet Mountain Road
Aurlandsvegen lub inaczej Śnieżna Droga biegnie górskimi grzbietami pomiędzy Aurland a Laerdal, dwoma miasteczkami położonymi na odgałęzieniach najdłuższego nie tylko w Norwegii, ale i na świecie fiordu Sognefjord. Drogę otwarto w 1967 roku. Punkt widokowy Stegastein, to 30-sto metrowy pomost z szybą, z którego widoki robią niesamowite wrażenie.
7. Hardanger National Tourist Route
To idealna trasa dla entuzjastów wodospadów i sadów owocowych. Raz droga wiedzie wzdłuż stromej doliny, by za chwilę przecinać sady z jabłoniami. Owoce uprawia się tu od XIV wieku. Hardanger otoczone jest dużymi wodospadami: Steinsdalsfossen, Voringsfossen, Skjervefossen, Latefoss i Furebergfossen. I choć każdy jest inny, to ich siła i urok hipnotyzują. Trasa ma łącznie 158 km i można ją podzielić na 4 etapy: Granvin – Steinsdalsfossen (trasa 7), Norheimsund – Torvikbygd (trasa 49), Jondal – Utne (trasa 550) i Kinsarvik – Latefoss (trasa 13). Pomiędzy Torvikbygd – Jondal, Utne – Kinsarvik, Utne – Kvanndal istnieją połączenia promowe.
8. Hardangervidda National Tourist Route
Ta droga wiedzie przez najwyżej położony płaskowyż w Europie Północnej. Tu jest wszystko: głębokie bujne doliny, rozległe płaskowyże, wysokie góry, lodowce w oddali, wodospady i lazurowe fiordy. Voringsfossen to najbardziej znany norweski wodospad. Ale kiedy woda spada swobodnie na długości 182 metrów, to naprawdę widok jest imponujący. Do podnóża prowadzi szlak z 1872 roku.
9. Ryfylke National Tourist Route
Znana głównie ze słynnej „półki” Preikestolen (Pulpit Rock). To najdłuższa z 18 tras turystycznych w Norwegii. Przez Ryfylke – z Oanes przez Lysefjord do Hara w Roldal – ma 260 kilometrów długości i prowadzi między innymi po słynnej „trzynastce”. Ta trasa oferuje piękny i bujny krajobraz z fiordami, zielonymi wysepkami, kolorowymi wrzosowiskami, wysokimi górami i stromymi klifami.
10. Jaeren National Tourist Route
Ta droga, prowadząca z Ogna do Bore, różni się od wielu innych szlaków turystycznych. Jest zwykłą, lokalną drogą, gdzie można utknąć za ciężarówką lub ciągnikiem. Ale dzięki temu można lepiej przyjrzeć się tutejszym krajobrazom. Tu dominują ocean i ciągle zmieniająca się pogoda i światło. Z jednej strony krajobraz jest spokojny i ospały, ale natura twarda i nieustępliwa.
Jeśli do Norwegii, to tylko kamperem!
Wyjazd kamperem do krajów skandynawskich to znakomity pomysł, nie tylko z powodu wysokich cen noclegów. Norwegia kamperem to prawdziwy raj dla kochających aktywny wypoczynek. Zapraszamy do lektury artykułu „kamperem do Norwegii”.Inspiracją do napisania artykułu był materiał opublikowany na stronie fjords.com. Wszystkie zdjęcia i filmy, które pochodzą stamtąd opublikowane zostały za zgodą administratora strony.
To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!
Udostępnij!