Featured image for “Caranews – 03’21”

Caranews – 03’21Co nowego w branży caravaningowej?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021

Kontynuujemy nasz comiesięczny cykl o nowościach w branży caravaningowej. Zapraszamy do przeglądu ciekawostek z ostatnich kilku tygodni. Tym razem obok nowości i zapowiedzi kamperów, mamy też kilka newsów ze świata motoryzacji.


Darc Mono

Przełomowy projekt kampera wyprawowego?

Niemiecki startup Darc debiutuje na rynku z imponującym projektem kampera wyprawowego na bazie Iveco Daily. Iveco Daily 4x4 model 2021 to samochód, którego miłośnikom off-roadu przedstawiać nie trzeba. Dzielna i wytrwała terenówka. Jednak w tym wypadku nie podwozie, a nadwozie jest najbardziej interesujące. ‘Carbon Fiber Sandwich Monocoque’ to kapsuła z włókna węglowego, która mieści zabudowę mieszkalną. Producent obiecuje szczelność i niespotykaną wytrzymałość przy niskiej wadze.
Kamper zapewnia miejsce do spania dla dwóch osób i wyposażony jest we wszystko, co powinien mieć pojazd wyprawowy. Duży zbiornik paliwa (190 l), duży zbiornik na wodę (230 l), pojemny akumulator części mieszkalnej (495 Ah), panele fotowoltaiczne (360 Watt) oraz przetwornicę. Pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów jeszcze pod koniec lata. Dopuszczalna masa całkowita kampera to 7000 kg, a cena w Niemczech zaczyna od 295 tys. Euro.

Źródło: Darc Mono
Fot. Darc

Darc Mono
Darc Mono
Darc Mono
Darc Mono
Darc Mono
Darc Mono

Autonomiczny Fiat Ducato

Projekt Fusion Processing

Brytyjska firm technologiczna Fusion Processing kilka dni temu pokazała pierwsze zdjęcia Fiata Ducato (L2H2), wyposażonego w autorski system jazdy autonomicznej o nazwie CAVstar ADS. Wprawdzie pokazany na zdjęciach pojazd ma służyć głównie do przewozu osób, ale wg deklaracji producenta, do bezpiecznej jazdy nie jest w tym wypadku konieczny kierowca. Kibicujemy rozwojowi tego typu technologii, bo nie mielibyśmy nic przeciwko, aby nasz kamper mógł samodzielnie dowieźć nas na wskazany kemping.

Źródło: Fusion Processing
Fot. Fusion Processing

Autonomiczny Fiat Ducato
Autonomiczny Fiat Ducato

Volkwagen ID Buzz

Elektryczny, autonomiczny następca VW Bulli

Volkswagen Commercial Vehicles także pracuje nad pojazdami autonomicznymi. W tym wypadku używany będzie system autonomicznej jazdy (SDS) firmy Argo. W przyszłym roku będzie miał swoją światową premierę model ID BUZZ. Prace nad nim już teraz przebiegają na pełnych obrotach. Celem jest nie tylko stworzenie elektrycznej wersji kultowego Bulli, ale także przekształcenie go w przełomowy pojazd autonomiczny. Niewykluczone, że stanie się on również bazą dla przyszłych wersji Californii.

Źródło: www.volkswagen.com
Fot. Volkswagen Media

Volkswagen Caddy California

Playmobil Volkswagen T1 Camping Bus

Kultowy model w ofercie kultowego producenta

Skoro wspomnieliśmy VW Bulli, warto odnotować również nowość od firmy Playmobil Volkswagen T1 Camping Bus. Prezentuje się doskonale.

Elektryczny Pickup od Canoo

Wszechstronna platforma i uniwersalna ciężarówka

Amareykańska firma Canoo Inc., opracowująca pojazdy elektryczne, pokazała niedawno swoją wizję w pełni elektrycznej ciężarówki o uniwersalnym charakterze. Wersja produkcyjna pickupa będzie dostępna w przedsprzedaży w drugim kwartale 2021 r., a dostawy rozpoczną się w 2023 r. Nas najbardziej zainteresowały kempingowe zastosowania tego bardzo ciekawego pojazdu.

Chińska terenówka z namiotem na dachu

Wuling Journey Adventure

Kolejną ciekawostkę, kampera na bazie terenowego pickupa wypatrzyliśmy w nowościach chińskiej firmy Wuling Motors. I chociaż firma ta działa od 1958 roku, swoje produkty oferowała do tej pory głównie na lokalnym, chińskim rynku. Niewykluczone, że Wuling Journey Adventure trafi do sprzedaży również na innych kontynentach.

Wzrosty nie tylko w Europie

11,2 mln gospodarstw domowych posiada RV w USA

Za oceanem również przybywa kamperów. Badania rynku wykonane przez RV Industry Association, stowarzyszenie reprezentujące blisko 400 producentów i dostawców części zamiennych z branży caravaningowej wykazały, że 11,2 mln gospodarstw domowych posiada kampera. Prawie równo, po połowie właścicielami są osoby do 55-ego i po 55-tym roku życia. Obserwuje się znaczący wzrost w grupie wiekowej 18-34 lata, która stanowi obecnie aż 22% posiadaczy pojazdów rekreacyjnych. Ta sama grupa wiekowa jest też najliczniejszą ze wszystkich grup, która deklaruje zakup kampera w perspektywie najbliższych 5 lat. Łącznie takie plany ma 9,6 mln gospodarstw domowych.

Hyundai STARIA

Nowa, doskonała baza na mini kampera?

17 marca bardzo ciekawy pojazd zapowiedziany został przez firmę Hyundai. To nowy, duży van o nazwie STARIA. Nie tylko wyróżnia się futurystycznym wyglądem zewnętrznym, ale także bardzo przestronnym wnętrzem. Dostępny będzie w wersjach siedmio-, dziewięcio- oraz aż jedenastomiejscowej. Światowa premiera zapowiedziana jest na pierwszą połowę bieżącego roku, a jeśli samochód trafi do sprzedaży w Europie, ze względu na swoje rozmiary, ma sporą szansę stać się popularną bazą do zabudowy typu minikamper. Z niecierpliwością czekamy na dalsze szczegóły.

Źródło: Hyundai
Fot. Hyundai

Hundai STARIA
Hundai STARIA
Hundai STARIA
Hundai STARIA
Hundai STARIA
Hundai STARIA

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły