Featured image for “Etykieta kempingowa”

Etykieta kempingowaZasady dobrego zachowania obowiązujące na kempingach

Etykieta kempingowa, czyli kilka słów o tym, jak zachowywać się na kempingu, czego nie wypada a czego wręcz nie należy robić.

Tym razem postanowiliśmy poświęcić artykuł sprawie dla niektórych oczywistej, a dla części z podróżujących (i to nie tylko początkujących) niekoniecznie. Mowa będzie o zachowaniu się na kempingu i niepisanych zasadach, których należy przestrzegać.

Zapoznaj się z regulaminem kempingu

Warto, po przyjechaniu na kemping, zapoznać się z obowiązującymi na nim zasadami. Najczęściej już w trakcie meldowania się, obsługa informuje nas o ewentualnych obostrzeniach i zakazach. W razie czego zawsze można przeczytać je na tabliczce obok recepcji lub poprosić o kopię. Ci którzy podróżują ze starszymi dziećmi, mogą właśnie je poprosić o przestudiowanie regulaminu i poinformowanie pozostałych członków rodziny o najważniejszych kwestiach.

Zachowaj dystans

Zasady dobrego zachowania na kempingu

Ciasne miejsca na stellplatz’u – Niemcy

Pojęcie przestrzeni osobistej nie odnosi się tylko do codziennych interakcji z ludźmi, ale również do kempingowania. Nikt nie lubi, kiedy inny kamper ustawia się tuż obok. Starajmy się tak ustawić samochód kempingowy na parceli, aby nie zaglądać sąsiadom przez okna, czy wychodzić wprost na ich stolik ze śniadaniem. Zdarzają się, w szczególności, na tzw. Stellplatz’ach sytuacje, gdy z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, jest dość ciasno, ale ciągle można zaparkować w taki sposób by nie zakłócać niczyjej strefy komfortu.

Nie chodź po czyjejś parceli

To niepisana zasada, której należy przestrzegać. Każdy z podróżujących samochodem kempingowym, traktuje teren wokół niego jak coś w rodzaju ogrodu przed domem. Na wszelkiego rodzaju kempingach zawsze wyznaczone są ścieżki komunikacyjne. To, że do łazienki dojdziemy szybciej „przeskakując” po sąsiednich parcelach, wcale nie oznacza, że możemy to robić. Bądźmy kulturalni, a szanse na nawiązanie nowych znajomości wzrosną.

Zasady dobrego zachowania na kempingu

Ścieżki komunikacyjne

Nie hałasuj

Nie wszyscy chodzą spać późno i nie wszyscy wcześnie wstają. Szanujmy upodobania i przyzwyczajenia innych. To kolejna z ważnych zasad życia kempingowego. Rozkrzyczane do północy dzieci, młodzież słuchająca głośno muzyki do późnych godzin nocnych, czy dorośli trzaskający drzwiami swoich kamperów od 5:00 nad ranem – takie zachowania nie powinny mieć miejsca. Dajmy innym odpocząć. I pamiętajmy, że na kempingach też obowiązuje cisza nocna.
Warto również podkreślić, że na niemal wszystkich kempingach obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, w tym kamperami, w określonych godzinach – najczęściej od 21-ej do 8-ej rano.

Dzieci

Mamy świadomość, że tym akapitem możemy się narazić, ale drodzy Państwo, zgodzicie się z nami, że dzieci zasługują na wspaniałe wspomnienia z pobytu na kempingu. Dla wielu z nich będą to wakacje życia. Ale uczmy swoje dzieci, że nie wszyscy chcą je słyszeć, kiedy o 7:00 rano domagają się śniadania czy pójścia na plac zabaw. Że bieganie z okrzykami po kempingu po 22:00 też nie wszystkim przebywającym na nim odpowiada. Że rzucanie piłką w czyjś samochód to nie jest fajna zabawa. Że pędząc na hulajnodze mogą wpaść albo na kogoś, albo pod wjeżdżający lub wyjeżdżający samochód. Pomóżmy im nauczyć się od małego, jak być uprzejmym uczestnikiem wypraw karawaningowych i jak spędzać wakacje bezpiecznie.

Posprzątaj po sobie

Opuszczając kemping upewnijmy się, że zostawiamy po sobie miejsce dokładnie posprzątane. Zróbmy to tak, aby ktoś, kto przyjedzie po nas nie musiał zaczynać od sprzątania. Sami też przecież nie mamy najmniejszej ochoty sprzątać po kimś. Zasada pozostawiania miejsca w czystości dotyczy też kempingowych łazienek i kuchni. I jeszcze jedna kwestia. Wyrzucajmy śmieci zgodnie z wymogami segregacji.

Zasady dobrego zachowania na kempingu

Łazienka na kempingu

Wyłącz światło na noc

Chodzi oczywiście o zewnętrzne oświetlenie kampera lub przyczepy. Bardzo często, czy to oryginalne oświetlenie montowane przy markizach, czy własne, pomysłowe lampy zewnętrzne mają dość intensywny strumień światła, który w szczególności w nocy może przeszkadzać sąsiadującym z nami kempingowiczom. Pamiętajmy o tym, by wieczorem wyłączyć światła na zewnątrz.

Myj naczynia w kuchni

Zasady dobrego zachowania na kempingu

Praktyczne wiaderko do naczyć

Niemal na wszystkich kempingach znajdują się kuchnie z wyznaczonymi miejscami do mycia naczyń. Głębokie zlewy, ciepła woda, ociekacze, a czasem również papierowe ręczniki sprawiają, że tę uciążliwą czynność można wykonać komfortowo. Pamiętajmy, że łazienka, w której inni przy zlewie myją ręce czy zęby, kran na parceli czy przy recepcji to nie są miejsca do mycia brudnych naczyń.

Czyszczenie toalety chemicznej

Zasady dobrego zachowania na kempingu

Punk czyszczenia toalety chemicznej

Czyśćmy toalety w miejscach do tego wyznaczonych. Dyskusje na temat jakości stosowanej chemii i przekonywanie, że na pewno nic się nie stanie, jeśli wylejemy zawartość toalety chemicznej do normalnej muszli klozetowej są bez sensu. O wylewaniu zawartości do studzienek deszczowych nie powinniśmy nawet wspominać. Po to są miejsca dedykowane do tego, aby ich używać.

Sprzątaj po swoim psie

Zmora niektórych kempingów. Sprzątajmy po swoich pupilach, a nie będzie nas dziwić kemping, który po różnych przejściach i doświadczeniach, wprowadził zakaz przebywania na nim ze zwierzętami.

Nie niszcz

Dbajmy o infrastrukturę i rzeczy udostępnione na kempingu, jak o swoje własne. Wszystko może się jednak zdarzyć i jeśli coś uszkodzi nam się w czasie użytkowania poinformujmy o tym recepcję. Ta będzie mogła podjąć działania i usunąć uszkodzenie, tak aby jak najszybciej wszyscy z powrotem mogli korzystać ze sprzętu.

Bądź miły

To chyba najprostsza zasada do spełnienia. Bądźmy mili i uśmiechnięci. Przecież nikt z nas nie chce mieć na wakacjach zrzędliwego i naburmuszonego sąsiada. Kiedy zacznie padać, pomóż innym szybko zdjąć pranie albo nakryć rzeczy plandeką. Każdy miły gest poprawia komfort wypoczynku.

Przyznacie sami, że większość z wymienionych powyżej zasad jest oczywista. Jednak nasze doświadczenia z pobytu na wielu kempingach są różne. Nie zawsze i nie wszyscy potrafią się zachować. Dlatego warto czasem przypomnieć sobie, jak nie popsuć innym wakacji na kempingu.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły