Podróżowanie w czasie epidemii

Caravaning w czasie i po epidemii koronawirusa

motorhome.pl Porady, Pozostałe

Epidemia COVID-19, jak wpłynie na podróżowanie w przyszłości? Czy kampery i przyczepy będą teraz jeszcze bardziej popularne?

Nie da się ukryć, że świat, który znamy, zmienia się na naszych oczach. Jesteśmy świadkami wydarzeń, które jeszcze długo wpływać będą na nasze życie. To bardzo trudny czas nie tylko dla tych wszystkich, którzy chcą podróżować, ale również dla zdecydowanej większości firm w szeroko rozumianej branży caravaningowej. Czy w ogóle można podróżować w czasie epidemii koronawirusa? Czy będzie to możliwe w najbliższej przyszłości? Czy caravaning ma szansę stać się jedną najpopularniejszych form spędzania wakacji? Poniżej próbujemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Zacznijmy jednak od najważniejszego — aktualnych ograniczeń w podróżowaniu.

Uwaga: artykuł będzie na bieżąco aktualizowany w miarę pojawiania się nowych informacji oraz regulacji związanych ze stanem epidemii COVID-19.

Podróżowanie w czasie epidemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020

Uwaga! Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 4 maja 2020 r. możliwe jest wznowienie działalności hoteli i innych miejsc noclegowych.

Wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce, Ministerstwo Rozwoju opracowało w konsultacji z GIS dnia 28.04.2020 r. Można je znaleźć na stronie gov.pl -> Hotele i inne miejsca noclegowe.

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z PFCC opracowało również wytyczne korzystania z bazy campingowej. Wytyczne dostępne są na stronie gov.pl -> Campingi.

Pozostałe informacje na temat ograniczeń i zakazów dostępne są stronie gov.pl -> Aktualne zasady i ograniczenia.

Obowiązują następujące zakazy:

ZAKAZ KORZYSTANIA Z PLACÓW ZABAW, OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH

Ograniczenie dotyczy: korzystania z ogrodów zoologicznych, placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach gdzie znajdują się plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci). Nie można także korzystać na terenach leśnych z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ - konieczność zachowania odstępu między osobami

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku są:
rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązek dotyczy noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych.

ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ

Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń oraz imprez.

Czy można podróżować kamperem w czasie epidemii COVID-19? W tej kwestii pojawia się wiele głosów. Przeważa opinia, że można traktować kampera jak dom na kołach i na jego pokładzie skutecznie izolować się od otoczenia i innych ludzi. Z drugiej strony różne ograniczenia swobody poruszania się i korzystania z miejsc biwakowych, nieco utrudniają tego rodzaju rekreacje. Brak jednoznacznych wytycznych i precyzyjnego określenia zasad pozostawia dużą dowolność w interpretacji obowiązujących przepisów i może skutkować nakładaniem kar przez służby powołane do ich egzekwowania.

Kempingi i pola namiotowe

W Internecie pojawia się coraz więcej informacji o kolejnych kempingach, które otwierają swoje drzwi dla gości. Niektóre kempingi działały na różnych zasadach, jeszcze przed wznowieniem działalności hoteli i innych miejsc noclegowych. Większość kempingów i pól namiotowych była jednak pozamykana.
Od dnia 4 maja 2020 r. kempingi i pola namiotowe mogą oficjalnie wznowić działalność i przyjmowanie gości. Większość właścicieli, nie czekając na szczegółowe wytyczne, wdrożyła własne procedury mające zapewnić bezpieczne funkcjonowanie tego typu miejsc noclegowych.

Podróżowanie kamperem czy samochodem z przyczepą kempingową jest obecnie dozwolone. W czasie epidemii koronawirusa pamiętać należy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i innych obowiązujących zakazów i ograniczeń. W pewnych obszarach wciąż daleko nam do normalności i to nie tylko dlatego, że wirus nie zniknął.
Przy wyborze miejsc do nocować na dziko kierować się można zasadą, że to co nie jest zabronione jest dozwolone. Korzystanie z miejsc biwakowania na terenach leśnych jest wyraźnie zakazane. Mamy obowiązek zasłaniania nosa i ust  w sytuacji, gdy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych. Obowiązuje zakaz zgromadzeń i imprez co oznacza, że podróżować i przebywać możemy tylko w gronie najbliższych. Kempingi i pola namiotowe działają od 4 maja.

Kamperem na dziko

Tematyce podróżowania kamperem i nocowania na dziko poświęciliśmy osobny, dość obszerny artykuł. Zapraszamy do lektury.

Informacje na temat ograniczeń w podróżowaniu w czasie epidemii koronawirusa

Przemieszczanie się


Zniesiono ograniczenia w przemieszczaniu się

Obowiązuje od: 20 kwietnia 2020 r.
Źródło...

Granice Polski

Granice Polski zamknięte dla cudzoziemców
Polacy powracający do kraju objęci obowiązkiem kwarantanny

Obowiązuje do: 12 czerwca 2020 r.
Źródło...

Nocowanie "na dziko"

Zakaz korzystania z infrastruktury biwakowej
Zakaz zgromadzeń i imprez
(uwaga na zagrożenie pożarowe)

Obowiązuje od: 20 kwietnia 2020 r.
Źródło...

Pola namiotowe i kempingi

Hotele i inne miejsca noclegowe otwarte.

Obowiązuje od 4 maja 2020 r.
Źródło...

Ograniczenia na terenie Europy

Aktualne informacje na temat ograniczeń i zasad postępowania, wdrożonych przez poszczególne kraje członkowskie Unii Europejskiej można znaleźć na stronach internetowych Komisji Europejskiej. Oto najważniejsze z nich:
Coronavirus response | Mobility and transport

Travel and Transportation

Ograniczenia podróży do UE

Na stronie UNECE (United Nations Economic Commission for Europe) znajdziemy dodatkowo informacje na temat środków bezpieczeństwa i ograniczeń w ruchu podjętych przez pozostałe kraje europejskie.
Observatory on border crossing

Pomocna też może być mapa przygotowana przez Joint Research Centre (JRC) w ramach EU Science Hub. Informacje zebrano na niej w formie skróconej, a można je odczytać po kliknięciu na poszczególne kraje.
COVID-19 | EU Response

Podsumowując, wprowadzone na terenie Europy ograniczenia podróżowania mocno uderzają w całą branżę caravaningową. Na samym początku, dobrze zapowiadającego się sezonu, restrykcje związane z epidemią koronawirusa uniemożliwiały normalne funkcjonowanie większości firm. Dotyczyło to nie tylko wspomnianych kempingów i pól namiotowych, ale także sklepów z akcesoriami i wyposażeniem kempingowym, wypożyczalni kamperów i przyczep, serwisów i punktów sprzedaży pojazdów kempingowych. W mniejszym lub większym stopniu wszyscy boleśnie odczuwają konsekwencje walki z rozprzestrzeniającą się epidemią. Nawet producenci kamperów musieli ograniczyć lub wstrzymać produkcję, w związku z problemami z dostępnością podwozi i elementów wyposażenia kempingowego.
Jaka zatem czeka nas przyszłość i czy branża ma szansę szybko się odrodzić?

Co przyniesie przyszłość? Caravaning po epidemii koronawirusa

Zalety caravaningu w kontekście epidemii

Pomimo trudności związanych z obecną sytuacją, jesteśmy przekonani, że (pod kilkoma warunkami, o czym za chwilę) branża caravaningowa i ta forma wypoczynku mają przed sobą całkiem optymistyczną przyszłość. Dlaczego? Oto kilka najważniejszych powodów, dla których caravaning po zakończeniu epidemii ma szansę szybko się odrodzić:

  1. Ludzie niechętnie będą wracać do podróży lotniczych i ograniczonej przestrzeni samolotu po tym, jak przez wiele tygodni praktykowali zasady społecznego dystansu. Jest duża szansa, że zamiast tłoczyć się na lotniskach i na pokładach samolotów zdecydują się na podróż kamperem lub samochodem z przyczepą kempingową.
  2. Spanie we własnym łóżku i korzystanie z własnej łazienki jest zawsze lepsze niż alternatywa w pokoju hotelowym. Szczególnie krótko po epidemii, kiedy zagrożeniem wciąż może być każda powierzchnia, z którą się stykamy.
  3. Osoby, które planowały rejs statkiem, prawdopodobnie jako opcję rozważą wakacje w samochodach kempingowych, ponieważ nie będą ograniczone do małej zamkniętej przestrzeni z tysiącami innych osób.
  4. Myśl o wyjeździe za granicę, szczególnie do krajów, w których ilość zachorowań była największa, może nadal budzić obawy wielu osób.
  5. Podróżowanie samochodem kempingowym pozwala przygotowywać własne posiłki. Spożywać je we własnej przestrzeni lub na zewnątrz, a nie w restauracjach, w których zakazano nam przebywać podczas epidemii.
  6. Na kempingach nie ma konieczności wchodzenia w interakcje z innymi osobami. Nie trzeba też korzystać z sanitariatów, dotykać twardych powierzchni, takich jak klamki i krany i w ten sposób narażać się na ryzyko zarażenia wirusem.
  7. Kampery nadają się do nocowania na dziko, w miejscach, w których nie ma tłumów, a które sprzyjają takim aktywnościom jak wędrówki, jazda na rowerze, wędkarstwo, fotografia, spływy kajakowe itp.
  8. Wiadomo, kiedy wnętrze kampera lub przyczepy zostało ostatnio zdezynfekowane i przez kogo! Zawsze, pomimo tego, można przygotować sobie kampera do wyjazdu po swojemu. Tak, aby mieć 100% pewności. W hotelu trudno to osiągnąć.

Czy i kiedy będziemy mogli znów swobodnie podróżować?

Wygląda na to, że powrót do w miarę normalnego podróżowania kamperami, będzie możliwy stosunkowo niedługo. W całej Europie stopniowo przywracane jest funkcjonowanie kempingów i innych miejsc dla kamperów. Dla przykładu, nasi zachodni sąsiedzi opracowali plan przywracania normalnego działania turystyki kempingowej. Niektóre landy, tak jak na przykład Dolna Saksonia, zdecydowały się już na pełne otwarcie kempingów już od 11 maja.

Na stronie www.camping-in-deutschland.de znaleźć można artykuł dotyczący niemieckiego rynku kempingowego, który nakreśla, w jaki sposób można całkowicie wznowić niemiecką turystykę kempingową. Przedstawiono podział na kilka etapów.
W Niemczech przeprowadzana jest także szczegółowa ocena ryzyka różnych miejsc na parkingach dla kamperów i na kempingach, sposobu ich użytkowania oraz przygotowywane są odpowiednie zalecenia w celu zminimalizowania ryzyka.

Realizacja planu ma doprowadzić do wznowienia biwakowania w trzech etapach:

Faza 1: Wczesna faza rozruchu z możliwością korzystania z domków kempingowych już na początku maja.
We wczesnej, pierwszej fazie rozruchu, prawdopodobnie na początku maja, proponuje się zezwolić na korzystanie z domków kempingowych w tym samym czasie i na terenie całego kraju.

Faza 2: Rozpoczęcie turystyki kamperowej i kempingowej z wdrożeniem restrykcyjnych wymagań i ograniczeń.
Po zniesieniu ograniczeń w podróżach do krajów związkowych, turystyka kamperowa i kempingowa może być stopniowo udostępniana od około połowy / końca maja dzięki niezbędnym samoograniczeniom w celu zmniejszenia ryzyka infekcji.

Faza 3: Rozszerzenie grupy docelowej w czerwcu 2020 r.
Włączenie gości z namiotami oraz gości, których przyczepy kempingowe lub kampery nie są całkowicie autonomiczne, to znaczy nie mają łazienek lub nie mogą być podłączone do wody i odbioru ścieków na parcelach, w miejscu postoju.

Oczywiście powodzenie wdrożenia tego planu zależeć będzie od rozwoju sytuacji epidemiologicznej i zapewne będzie szczegółowo monitorowane przez władze federalne i lokalne.

Ze szczegółami założeń można zapoznać się w tym dokumencie: Wiederaufnahme des Campingtourismus in Deutschland.

Jeszcze bardziej optymistycznie sytuacja wygląda w Danii, gdzie kempingi nie zostały zamknięte i nie było żadnych ograniczeń w przemieszczaniu się po kraju. Niestety, podobnie jak w Polsce, granice pozostają zamknięte dla obcokrajowców i nie da się obecnie wjechać do Danii bez ważnego powodu. Ma się to zmienić po 1 czerwca, ale na konkrety musimy jeszcze chwilę poczekać.

Również w Holandii kempingi nie zostały zamknięte. Wprawdzie nie można korzystać na nich ani z sanitariatów, ani z kuchni, ale przyjechać można. Należy zachować stosowny odstęp. Więcej informacji uzyskać można na stronie www.government.nl.

Zamknięte granice

Największym ograniczeniem swobody podróżowania dla miłośników turystyki kamperowej są zakazy wjazdu i kontrole na granicach poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. 13 maja Komisja Europejska przedstawiła wytyczne i zalecenia, które mają pomóc państwom członkowskim w stopniowym znoszeniu ograniczeń podróży, przy zastosowaniu wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa i ostrożności. Jednym z punktów tego opracowania jest bezpieczne wznowienie usług turystycznych. Komisja określiła wspólne ramy dla kryteriów bezpiecznego i stopniowego przywracania działalności turystycznej oraz opracowywania protokołów zdrowotnych dotyczących hoteli i innych obiektów zakwaterowania z myślą o ochronie zdrowia gości i pracowników hotelowych. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Unii Europejskiej, w dokumencie "Podróże i transport podczas pandemii koronawirusa".

Tymczasem, niektóre kraje pracują już nad zasadami otwarcia granic ze swoimi sąsiadami. Jako pierwsze, na zniesienie ograniczeń zdecydowały się Litwa, Łotwa i Estonia. 12 maja informację o wzajemnym otwarciu granic tych trzech krajów nadbałtyckich potwierdził rząd Estonii -> "The government approved a memorandum between the Baltic states on cooperation in easing the restrictions on the borders".

15 maja na wjazd do kraju pozwoliła Słowenia, znosząc dla obywateli krajów Unii Europejskiej obowiązek kwarantanny. Od 15 czerwca Szwajcaria otworzy granice z Austrią, Francją i Niemcami. Jest szansa, że również 15 czerwca Niemcy otworzą swoje pozostałe granice.

Również 15 maja Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Chorwacji potwierdził, że osoby, które okażą na granicy dokumenty potwierdzające wykupienie noclegów lub usługi turystycznej na terenie Chorwacji mają prawo do przekroczenia granicy. Jedynym warunkiem dla wjazdu jest konieczność przestrzegania instrukcji epidemiologicznej, którą turyści otrzymują podczas wjazdu do Chorwacji (źródło).

Pamiętać należy o warunkach przejazdów tranzytowych. Na dzień 18 maja nie jest możliwy tranzyt przez Czechy, ani Słowację. Dozwolony jest natomiast przejazd w tranzycie przez Austrię bez zatrzymywania się, o ile zabezpieczona zostanie możliwość opuszczenia kraju. Do Austrii można wjechać i przebywać na terenie tego kraju, o ile posiada się zaświadczenie lekarskie potwierdzające negatywny wynik badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SAR-CoV-2. Zaświadczenie powinno być wydane w języku niemieckim, angielskim, włoskim lub francuskim. Zaświadczenie nie może być starsze niż 4 dni (źródło).

Czynnik ekonomiczny

Zatem wszystko wskazuje na to, że po epidemii COVID-19 caravaning ma szansę zyskać na popularności. Branża caravaningowa jest jednak mocno uzależniona od sytuacji gospodarczej i to nie tylko w Polsce. Powrót do normalności może być stosunkowo szybki albo zająć bardzo dużo czasu. Zależy to od kilku czynników:

Jak długo potrwa jeszcze obecna sytuacja i jak szybko uda się powstrzymać rozprzestrzenianie epidemii?

Większość obecnie opracowywanych prognoz i modeli statystycznych, mówi o tym, że z pikiem ilości zachorowań w Polsce mieliśmy do czynienia pod koniec kwietnia. Do końca maja najgorsze powinniśmy mieć za sobą. Czy będzie to właściwy czas aby wracać do w miarę normalnego funkcjonowania? Zobaczymy. Prognoz długoterminowych brak, ze względu na stopniowe zmniejszanie ograniczeń.
Jedno jest pewne, im dłużej pozostajemy w obecnym stanie, a znaczna część społeczeństwa nie może wrócić do pracy, tym gorzej dla gospodarki.

Jak szybko uda się opracować plan przywracana gospodarki do działania i czy uda się go skutecznie wdrożyć?

Najtrudniejszym zadaniem stojącym obecnie przed rządami niemal wszystkich państw na świecie jest ratowanie ich gospodarek. Ekonomiczne skutki obecnego kryzysu zdrowotnego będziemy odczuwać jeszcze długo. To czy ludzie będą chcieli podróżować i czy będą skłonni pojechać na jakiekolwiek wakacje, zależeć będzie od ich sytuacji materialnej oraz perspektyw na nadchodzące miesiące i lata.

Czy uda się utrzymać w ryzach inflację i finanse państwa?

Poluzowanie dyscypliny fiskalnej, a co gorsza drukowanie pieniędzy bez pokrycia, może skończyć się wysoką inflacją i osłabieniem naszej krajowej waluty. Pomijając wspomnianą w 2 punkcie niepewność co do przyszłości, taka sytuacja spowoduje znaczny wzrost cen sprzętu i akcesoriów kempingowych. Ewentualne wyjazdy zagraniczne staną się jeszcze droższe niż dotychczas.

Te czynniki są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli w którymkolwiek z wymienionych powyżej punktów, podjęte działania nie doprowadzą do oczekiwanych efektów, czeka nas długotrwały i głęboki kryzys gospodarczy. Nie ominie on branży caravaningowej, która do poziomu z 2019 roku będzie wracać przez bardzo długi czas. Mamy nadzieję, że tak się nie stanie i już za kilka, góra kilkanaście tygodni zaczną do nas docierać pozytywne sygnały i informacje, a życie, choć zapewne mocno zmienione, zacznie wracać na właściwe tory.
Nie można też wykluczyć, że na wakacje w tym roku wybrać się będzie trzeba po Polsce. Coraz częściej, w licznych zagranicznych publikacjach, można znaleźć sugestie, aby na lato pozostawić granice zamknięte. Te głosy słychać przede wszystkim w tych krajach, które najmocniej zostały dotknięte skutkami koronawirusa. To Włochy i Hiszpania. Ludzie liczą na to, że brak turystów złagodzi drugą falą epidemii, która spodziewana jest na jesieni. Bądźmy jednak dobrej myśli.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

"Caravaning w czasie i po epidemii koronawirusa" ostatnia aktualizacja: 2 czerwca, 2020; motorhome.pl