Featured image for “Kamperem na wyścig F1”

Kamperem na wyścig F1



Jak pojechać na wyścig F1 kamperem?

Robert Kubica sezonu 2019 nie może zaliczyć do udanych. Największym sukcesem polskiego kierowcy okazał się sam powrót do ścigania. Niestety nic nie wskazuje na to, że zobaczymy go w bolidzie w 2020 roku. Co nie oznacza, że nie warto zaplanować sobie choćby jednego weekendu z formułą 1. Dla tych, którzy kochają ten sport mamy propozycję nie do odrzucenia!

Red Bull Ring w Spielberg zaprasza!

Wyścigi Formuły 1 w Austrii, na torze Red Bull Ring, odbywają się w idealnym terminie – to zazwyczaj drugi lub trzeci weekend po zakończeniu roku szkolnego.
Na kempingi wokół toru można przyjeżdżać już w środę poprzedzającą niedzielny wyścig. Cztery dni z warkotem maszyn, w grupie fanów zarówno Formuły 1, jak i podróży kamperem? To dopiero są emocje!

Koniec roku szkolnego. Początek wakacyjnej przygody.

Na sam dojazd z Warszawy do Spielberg potrzeba trochę ponad 9 godzin jazdy. Warto rozłożyć go zatem na 2, a najlepiej 3 dni. Wyruszając z Warszawy rano lub w godzinach przedpołudniowych, możemy spokojnie (z przerwą na obiad) dojechać do Ostrawy i tam zatrzymać się na kempingu Camp Landek Park. Swoją drogą polecamy to miejsce wszystkim podróżującym w kierunku Austrii i dalej na południe Europy. Nie tylko doskonała lokalizacja, ale i nowoczesna infrastruktura sprawiają, że warto się tu zatrzymać na noc.

Kontynuując wątek miejsc, w których warto się zatrzymać, aż żal byłoby nie zjeść obiadu w Bistro w Kodiak w Mikułowie, tuż przy głównej drodze prowadzącej na granicę z Austrią. Ten niepozorny lokal serwuje pyszne danie w rozsądnej cenie. Jedyny problem to fakt, że czasami trzeba zaczekać na wolny stolik.

A po drodze na wyścig można zwiedzić Wiedeń i zabrać rodzinę na słynny Prater, można też całą rodziną pojeździć gigantycznymi koparkami i spycharkami, które palą 50 litrów paliwa na godzinę (!) w kopalni odkrywkowej Abenteuer Erzberg.

Wielkie ciężarówki

Zdjęcie: Adventure ERZBERG

Warto odwiedzić Graz, piękne miasto, którego starówka wpisana jest na listę UNESCO. Kemping Reisemobli-Stellplatz Graz jest idealnie zlokalizowany, zaledwie 3,5 km od autostrad A2 i A9, i 200 m od przystanku linii autobusowej 32, którą bez przesiadek dojeżdża się do samego centrum miasta. Znajdzie się też po drodze coś dla miłośników przyrody. Gruener See (zielone, a właściwie lazurowe jezioro) w Tragöß, otoczone szczytami północnych Alp, pełne pstrągów z krystalicznie czystą wodą to raj dla płetwonurków.

F1 – Grand Prix Austrii – sprawy organizacyjne

Bilety na Formułę 1 najlepiej kupować online i to z wyprzedzeniem. Z doświadczenia wiemy, że im bliżej terminu, tym ceny wyższe. Oto kilka miejsc w sieci, gdzie można dokonać zakupu:
https://tickets.formula1.com/en/3222-austria-fom/
https://www.bookf1.com/f1-austria/tickets.htm

Pod tym drugim adresem można też dokonać rezerwacji i zapłacić za miejsce na kempingach:
https://www.bookf1.com/f1-austria/accommodation.htm

Camping F1

Camping F1

Można się też zatrzymać na Camping F1, co sami zrobiliśmy w 2019 roku i wszystkim bardzo polecamy:
https://www.campingf1.com

Co koniecznie należy sprawdzić przede przyjazdem na kemping?

  • kiedy można przyjechać – na niektórych kempingach istnieją ograniczenia godzinowe.
  • kiedy można wyjechać – na większości wyjazd nie jest możliwy przed godziną 20:00 w niedzielę
  • czy i na jakich warunkach można podłączyć się do prądu – tutaj najczęściej obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy
  • jaka infrastruktura (przede wszystkim pod kątem dzieci) dostępna jest na kempingu

4 dni na kempingu F1

Kiedy przyjechaliśmy, w czwartek około godziny 10-tej rano, znaczna część kempingu była już zajęta. Zameldowanie się, w tym odbiór biletów na wyścig, zajęło zaledwie kilka minut. Obsługa wskazała i zaprowadziła nas na miejsce postoju. Kampery zaparkowane były blisko siebie, a kilka minut po nas, tuż obok ustawił się kolejny. Jadąc na taki kemping, trzeba pamiętać, że nie ma mowy o ruszaniu kampera z miejsca do niedzieli wieczora. Należy mieć ze sobą odpowiedni zapas wody czystej, najlepiej pełen zbiornik. Nie wolno również zapomnieć o opróżnieniu zbiornika wody szarej, odpowiednio wcześniej, na ostatnim kempingu przed przyjazdem na miejsce.


Camping Formuła 1

Camping F1

Atmosfera i emocje przed wyścigiem dały się odczuć od samego początku. Około godziny 11-tej na niebie nad kempingiem pojawiły się dwa wojskowe myśliwce i rozpoczęły próbę przed niedzielnym pokazem lotniczym! A po południu przyszedł czas na największą atrakcję tego dnia, tj. spacer po padoku i możliwość przyjrzenia się z bliska przygotowaniom zespołów do rozpoczynającej się rywalizacji.

Wyścig F1 - Spacer po padoku

Wyścig F1 – Spacer po padoku

Wyścig F1 - Spacer po padoku

Wyścig F1 – Spacer po padoku

Wyścig F1 - Spacer po padoku

Wyścig F1 – Spacer po padoku

Wyścig F1 - Spacer po padoku

Wyścig F1 – Spacer po padoku

Piątek to dzień treningów i to nie tylko dla kierowców Formuły 1. Oprócz nich rywalizację na torze rozpoczęli również zawodnicy Formuły 2, 3 i Porsche Super Cup. Niemal przez cały dzień można było oglądać jeżdżące samochody, a w przerwach pomiędzy treningami korzystać z wielu atrakcji w strefie kibica i wokół toru.

Podobnie było w sobotę, z tą różnicą, że o godzinie 15-tej rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie dnia, czyli kwalifikacje do niedzielnego wyścigu. Wieczorem natomiast w strefie kibica odbył się koncert z udziałem austriackich zespołów rockowych. Tego dnia mogliśmy przekonać się, jak wielu kibiców przyciągają wyścigi samochodowe. Wg informacji od organizatorów, tylko na oficjalnych kempingach wokół toru, zamieszkało ponad czterdzieści tysięcy ludzi.

F1 - treningi

F1 – treningi

F1 - treningi

F1 – treningi

Niedzielny poranek upłynął pod znakiem spotkań kierowców z kibicami, tak zwany „green carpet”. To jedyna okazja, żeby zobaczyć gwiazdy tego sportu z bliska i poprosić o autograf. Oprócz przedpołudniowych wyścigów Formuły 2 i Porsche Super Cup, przed rozpoczęciem rywalizacji F1 odbył się pokaz lotniczy z udziałem kilkunastu samolotów, w tym wspomnianych wcześniej myśliwców. Było na co popatrzeć!

F1 - pokazy lotnicze

F1 – pokazy lotnicze

F1 - Wyścig

F1 – tuż przed wyścigiem

Na torze i wokół niego zgromadziło się ponad dwieście tysięcy ludzi! Do dziś jesteśmy pod wielkim rażeniem niezwykle sprawnej organizacji. Nadmieńmy tylko, że do samego końca spokojnie można było korzystać z toalet i pryszniców, które były czyste i zadbane. Ani razu nie staliśmy w żadnej kolejce, a w jedynym zlokalizowanym na torze bankomacie nie zabrakło pieniędzy. Zresztą gotówka było potrzebna przede wszystkim do załadowania elektronicznych kart zbliżeniowych, którymi płaciło się w punktach gastronomicznych, w sklepikach z pamiątkami oraz w supermarkecie, który na weekend otwierany jest w pobliżu kempingów. Supermarket, w którym w normalnych cenach, codziennie można było kupić świeże pieczywo, wodę, owoce i warzywa i szereg innych produktów.

F1 - supermarket

F1 – supermarket

Bramy kempingu otwarto w niedzielę około godziny 19:30. Wcześniej pierwszeństwo wyjazdu miały autokary i samochody osobowe zaparkowane na licznych parkingach wokół toru. My jednak postanowiliśmy nacieszyć się atmosferą do samego końca i zostaliśmy na miejscu do poniedziałku rana.

Koszty

I jeszcze orientacyjne koszty. Ile trzeba zapłacić za bilet na Formułę 1, a ile za kemping przy torze Red Bull Ring w Spielberg?
Zaczniemy od dobrej wiadomości. Dzieci, które nie ukończyły 14 roku życia wchodzą na wyścig Formuły 1 za darmo.
Ceny biletów zaczynają się od 84 EUR od osoby, za trzy dni (od piątku do niedzieli), w sektorze General Admission czyli tam, gdzie nie ma numerowanych miejsc siedzących. Kolejne poziom cenowy zaczyna się od 200 EUR. Różnica w cenie biletów pomiędzy 3 dniowym a 1 dniowym jest kosmetyczna. Zaledwie kilka EUR. Nie opłaca się zatem kupować biletu na sam wyścig.

I tak na przykład, czteroosobowa rodzina, w której jedno dziecko ma poniżej a drugie powyżej 14 lat, zapłaci 650 EUR (cena na dzień 22.11.2018) za 4 noce noce na kempingu plus 3 dniowe bilety uprawniające do przebywania na torze Formuły 1 w sektorze General Admission.

Formuła 1 ma swoich fanów w Polsce od lat. I wciąż przybywa nowych. Wyjazd kamperem na wyścigi Formuły 1 to tylko jedna z propozycji, jak spełnić swoje marzenia o zobaczeniu tego sportu na żywo.

Kamperem na Formułę 1 (F1)

Kamperem na wyścig

Kalendarz wyścigów F1 na rok 2020

Nie tylko wyścig F1 w Austrii jest w zasięgu jazdy kamperem. Z Polski można dojechać na większość Grand Prix odbywających się w Europie. Oto jak wygląda kalendarz Formuły 1 na 2019 rok dla Europy:

01-03.05.2020 – Zandvoort, Holandia
08-10.05.2020 – Barcelona, Hiszpania
22-24.05.2020 – Monte Carlo, Monako
26-28.06.2020 – Le Castellet, Francja
03-05.07.2020 – Spielberg, Austria
17-19.07.2020 – Silverstone, Wielka Brytania
31.07-02.08.2020 – Budapeszt, Węgry
28.08-30.09.2020 – Spa, Belgia
04-06.09.2020 – Monza, Włochy (termin jeszcze niepotwierdzony)

Poniżej kilka przydatnych linków, gdyby kogoś naszła ochota na wyprawę kamperem na wyścigi Formuły 1.

Zandvoort – F1 Grand Prix Holandii – 01-03.05

W czasie, gdy aktualizujemy ten artykuł (09 luty 2020) bilety na Grand Prix Holandii nie są już dostępne – wyprzedały się w ciągu kilku dni od rozpoczęcia sprzedaży.

Formuła 1 w 2020 roku wraca do Holandii po ponad trzydziestoletniej przerwie. Pierwszy wyścig o Grand Prix Holandii miał miejsce w 1948 roku. Regularnie (choć z niewielkimi przerwami) wyścigi Formuły 1 odbywały się tam od 1952 aż do połowy lat ’80.
O tym, że warto Holandię odwiedzić kamperem chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jak podróżować po tym uroczym kraju pisaliśmy w tym artykule: „Holandia kamperem„.

Circuit de Catalunya – F1 Grand Prix Hiszpanii – 08-10.05

Gdzie kupić bilety:

https://tickets.formula1.com/en/3190-spain-fom/
https://www.bookf1.com/f1-spain/tickets.htm

I tak jak wspominaliśmy wcześniej – im bliżej terminu imprezy, tym ceny wyższe. Co więcej, w Hiszpanii w porównaniu z Austrią, mniej korzystne są zniżki dla dzieci.

W ramach grupy kempingów Camping F1 mamy kemping, z możliwością zarówno przenocowania kamperem, jak i w namiocie.

Uwaga, żaden spot dla kamperów nie ma podłączenia do prądu. Więcej kempingów przy samym torze nie znaleźliśmy. Nie ma ich też na oficjalnej stronie toru Circuit de Catalunya.

Monte Carlo – F1 Grand Prix Monako – 22-24.05

To Grand Prix rządzi się swoimi prawami, a przed wszystkim cenami. Tu nie ma sektora General Admission. Cena najtańszego biletu na niedzielny wyścig to 299 EUR.

https://tickets.formula1.com/en/3202-monaco-fom/

Na szczęście Formuła 1 ma i tu swój kemping. Zlokalizowany jest on 18 km od toru, a od czwartku do niedzieli, przez cały dzień, regularnie zapewniony jest transport między torem a kempingiem. Oczywiście i tu stawka za nocleg jest wyższa niż na kempingach w innych państwach.

UWAGA
Monako jest jednym z najmniej przyjaznych państw dla turystów jeżdżących kamperami. Większość samochodów kempingowych ma zakaz wjazdu do miasta. Surowo zabronione i wysoko karane jest także kempingowanie w mieście.

Paul Ricard Circuit – F1 Grand Prix Francji – 26-28.06

Poniżej adresy stron, na których można sprawdzać dostępność biletów na Grand Prix Francji:

https://www.bookf1.com/f1-france/tickets.htm
https://tickets.formula1.com/en/19231-france-fom/

Brak informacji o kempingach na głównej stronie toru, ale na Mapie Google można w okolicy znaleźć kempingi, które w czasie wyścigów organizują również transport na tor.

Silverstone – F1 Grand Prix Wielkiej Brytanii – 17-19.07

W przypadku GP Wielkiej Brytanii bezpłatnie na wyścig wchodzą dzieci poniżej 10 roku życia. Co prawda na stronie bookf1.com nie ma jeszcze biletów, ale można je zakupić na stronie toru Silverstone:

https://www.silverstone.co.uk/events/2020-formula-1-british-grand-prix/

Jeśli zaś chodzi o kempingi, to do wyboru jest zarówno firmowany przez F1, jak i wskazane przez lokalnych organizatorów imprezy:

https://www.silverstone.co.uk/visiting/accommodation-cat/camping/

Kamperem na Grand Prix F1

Kamperem na wyścig

Hungaroring – F1 Grand Prix Węgier – 31.07-02.08

Wokół toru Hungaroring znajduje się łącznie 5 kempingów. Na moment pisania artykułu (23 listopada) oferta pobytu na kempingach, na rok 2019, nie jest jeszcze dostępna. Zainteresowanych odsyłamy na stronę toru wyścigowego, na której można docelowo dokonać rezerwacji:

https://www.hungaroinfo.com/formel1/camping_en.htm

Za to bilety na wyścig można już kupić i co więcej, dzieci do 14 roku życia wchodzą za darmo:

https://www.bookf1.com/f1-hungary/tickets.htm

A jeśli już ktoś wybierze się na Węgry, to emocje po wyścigu można uciszyć w malowniczym miejscu, nad jeziorem Tisza.

Kamperem na F1

Kamperem na wyścig

Spa-Francorchamps – F1 Grand Prix Belgii – 28.08-30.09

Tylko tu wyjątkową ofertę noclegową znajdą ci, którzy pragną zasmakować odrobiny luksusu pod namiotem. Komfortowe łóżka z materacami, poduszki, ręczniki – wszystko, jak w prawdziwym hotelu na Glamping F1 Spa:

https://www.campingf1.com/events/glamping_f1_spa-francorchamps

Jest tu też „normalny” kemping F1 – https://www.campingf1.com/events/belgian_grand_prix, a i na stronie toru oferta jest dość bogata http://www.spa-francorchamps.be/en/accommodation.

Bilety można kupić już dziś. Dzieci do 5. roku życia wchodzą za darmo:

https://www.bookf1.com/f1-belgium/tickets.htm

Monza circuit – F1 Grand Prix Włoch – 04-06.09

Jeśli ktoś wybierze się na F1 GP Włoch, to największym problemem może okazać się znalezienie miejsca kempingowego, albowiem przy torze, oprócz kempingu F1 – https://www.campingf1.com/events/italian_grand_prix, znajduje się jeszcze tylko jeden kemping – Monza Camping.

Termin wyścigu oraz to, czy w ogóle się odbędzie, zgodnie z informacją na oficjalnej stronie F1, jest jeszcze przedmiotem rozmów, a ostateczny kontrakt nie został podpisany. Dostępność biletów można śledzić na stronie:

https://www.bookf1.com/f1-italy/tickets.htm.

Zdjęcia bolidów formuły 1 pochodzą z: https://unsplash.com

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły