Featured image for “Holandia kamperem”

Holandia kamperemKamperem do Holandii

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021

Czy warto pojechać kamperem do Holandii?

Stare wiatraki, arcydzieła sztuki, pola tulipanów i małe, klimatyczne kawiarenki ze świecami współistnieją tu z wizjonerską architekturą, nowoczesnym designem i fenomenalnym życiem nocnym. Kto czytał artykuł o Danii i Wadden Sea lub był na największej plaży w Europie, ten już wie, czego spodziewać się na holenderskim wybrzeżu. Kto zatem powinien wybrać Holandię na kierunek kamperowej wyprawy? Przede wszystkim wszyscy ci, którzy lubią obcowanie z naturą, znajdują przyjemność we włóczeniu się wąskimi uliczkami wśród kanałów, godzinami mogą podziwiać sztukę, kochają morskie plaże i jazdę na rowerze. To idealny kierunek zarówno dla artystycznych dusz, jak i dla tych, którzy kochają imprezowanie do białego rana.

Holandia to jeden z najbardziej przyjaznych kamperom krajów w Europie. Chociaż zabronione jest tu nocowanie i biwakowanie na dziko, to kempingów i parkingów dla kamperów nie brakuje. Ich standard jest bardzo wysoki, a ceny umiarkowane, choć do najtańszych w Europie nie należą. To oraz liczne atrakcje, z których wybrane opisane zostały w poniższym artykule, sprawiają, że z pewnością warto pojechać kamperem do Holandii.

Dokąd kamperem?

Jeśli nie do Holandii, to dokąd warto wybrać się na wyjazd kamperem? Przedstawiamy subiektywny ranking 10 najciekawszych kierunków na kamperową wyprawę...

Czytaj...

Nie tylko Amsterdam - 5 miast w Holandii, które warto odwiedzić

Bez wątpienia Amsterdam jest najpopularniejszym i najbardziej znanym miastem, ale Holandia ma zdecydowanie więcej do zaoferowania niż coffee shops (dla niewtajemniczonych - knajpy w, których kupić można legalnie marihuanę) czy dzielnicę czerwonych latarni.

Giethoorn

Nazywane „małą Wenecją” lub „Wenecją Północy” ze względu na swoją główną formę transportu, który odbywa się tu kanałami. Nawet listonosz dostarcza pocztę łodzią, ponieważ tylko tak może dotrzeć do niektórych domów. Zwiedzanie miasta jest jak spacer po skansenie z kanałami, około 180 mostami i licznymi tradycyjnymi holenderskimi domami. Są tu piękne szlaki piesze, rowerowe i, z oczywistych względów, możliwości uprawiania żeglarstwa w okolicy.

Gouda

Gouda to nie tylko rodzaj sera! Tak nazywa się miasto, z którego ten ser pochodzi. Znajduje się tutaj kilka wspaniałych zabytkowych budynków, takich jak kościół św. Jana (Sint Janskerk), zbudowany w 1552 r. z imponującymi witrażami; Ratusz Staromiejski z 1450 r., co czyni go jednym z najstarszych holenderskich ratuszy miejskich; i Dom Ważenia Sera (Goudse Waag). Zbudowany w 1667 r. po wprowadzeniu podatku od sera, był głównym miejscem handlu i gwarantował pobrania właściwej kwoty podatku.
Holandia kamperem - Gouda

Kinderdijk

To niewielka wioska znana z 19-stu pięknych, zabytkowych wiatraków. Zbudowano je w latach 1738-1740. Średnica ich skrzydeł wynosi 28 metrów. Ich zadaniem było, upraszczając, osuszanie nadmiaru wody z kanałów. W 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lisse

Znane pewnie niektórym, a przede wszystkim miłośnikom tulipanów. To tutaj znajduje się, założony w 1949 słynny ogród Keukenhof. Otwarty od marca do maja, zajmuje powierzchnię 32 ha stanowi największą, wiosenną atrakcję w tym kraju. Rozkwita tu wtedy ponad 7 milionów kwiatów cebulowych tulipanów, narcyzów, krokusów, hiacyntów. To największy ogród z kwitnącymi roślinami cebulowymi na świecie, które są tutaj wysadzane ręcznie.

Kamperem do Holandii

Utrecht

Historia miasta sięga roku 50 naszej ery. Ówczesna fortyfikacja stanowiła część północnej granicy Cesarstwa Rzymskiego. W VIII wieku, kiedy od Europy dotarło chrześcijaństwo, twierdza była wykorzystywana jako baza dla biskupów i stała się bardzo ważnym ośrodkiem religijnym. Utrecht był najważniejszym miastem Holandii aż do holenderskiego Złotego Wieku, kiedy to pałeczkę przejął Amsterdam. Obecnie, z młodą populacją, jest czwartym co do wielkości miastem w kraju. Stare centrum miasta z kanałami i wciąż nienaruszoną fosą jest pięknym miejscem na spacery.

Rembrandt, Van Gogh, Vermeer - które muzeum wybrać?

Holandia to raj dla miłośników sztuki i kultury. Prawie każde miasto w tym państwie może pochwalić się jednym lub kilkoma muzeami czy galeriami. Łącznie jest ich blisko 1000! Prawdziwi pasjonaci powinni zaopatrzyć się w kartę, uprawniającą do darmowego wstępu do ponad 400 z nich. Museumkaarte, bo o niej mowa, ważna jest rok od zakupu, którego dokonać można online na stronie https://www.museumkaart.nl. Tam też znajduje się aktualna lista muzeów, które ją honorują. Cena, na moment pisania artykułu, to jest sierpień 2019, wynosi 64,90 EUR dla dorosłych powyżej 19 roku życia, 32,45 EUR dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Niemało, ale jeśli planujemy odwiedzić kilka muzeów w roku, karta to najtańsza opcja. Dla przykładu cen biletów dla osoby dorosłej, do kilku wybranych muzeów:

  • Muzeum Van Gogha w Amsterdamie - 18 EUR
  • Rijksmuseum - 20 EUR
  • Anne Frank House - 10 EUR
  • Mauritshuis w Hadze - 15,50 EUR

Oferta jest tak bogata i różnorodna, że trudno wybrać 10 najlepszych muzeów w Holandii, które powinny znaleźć się na liście do odwiedzenia. Wszystko zależy od zainteresowań i upodobań. Są tu prace Van Gogha, Rembrandta, Vermeera. Jest sztuka współczesna, muzeum kolei, żeglugi, fotograficzne, butów, fajek, łódek w butelkach i ponad 20 muzeów dedykowanych najmłodszym dzieciom. Bez wątpienia jest w czym wybierać.


Gdzie nocować?

Gdzie nocować kamperem? Jak szukać kempingów i innych miejsc postojowych? Czy zawsze trzeba stawać kamperem na kempingu? Jeśli nie kemping, to co? Czy i gdzie nocowanie na dziko jest legalne?

Czytaj...
Kamperem do Holandii - muzea

Kempingi w Holandii

Z kempingami w Holandii jest jak z muzeami: od koloru do wyboru. Co prawda stawanie kamperem na dziko w Holandii jest zabronione, ale … i tu Was może zaskoczymy, można zrobić to legalnie i za darmo. Holenderska Komisja Leśnictwa wyznaczyła kilkanaście miejsc, w których można zatrzymać się na dziko, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Aktualna lista znajduje się pod tym adresem: https://www.logerenbijdeboswachter.nl/paalkamperen. Na tej samej stronie znajdują się też kempingi z pełną infrastrukturą położone w otoczeniu natury, ukryte gdzieś w lasach lub na wybrzeżu. Jest ich łącznie 18: https://www.logerenbijdeboswachter.nl/natuurkampeerterreinen.

Trzeba też wiedzieć, że regularne kempingi do najtańszych nie należą. Rodzina 2+2 musi się liczyć z wydatkiem rzędu 40 EUR za dobę. W większości są to jednak miejsca atrakcyjnie zlokalizowane z doskonałą infrastrukturą. Jednym z naszych ulubionych jest kemping Waalstrand nad rzeką Waal. Miejsca kempingowe przygotowane zostały wzdłuż rzeki. Godzinami można przyglądać się przepływającym barkom i łodziom, czy to siedząc przed kamperem, czy łowiąc ryby. Okolica oferuje zaś kilometry ścieżek rowerowych, co akurat w przypadku Holandii nie jest czymś niezwykłym. Kemping ten należy do stowarzyszenia KGC, w których zrzeszonych jest obecnie 36 kempingów. Jak zapewniają właściciele, można tam wieczorami cieszyć się ciszą, a witać dzień przyjemnymi dla ucha odgłosami natury budzącej się do życia. Wszystko to z dala od miejskiego gwaru i zgiełku.

Parking dla kamperów - Holandia

Parking dla kamperów - Gouda

Camping Wallastrand

Camping Waalstrand

Holandia

Dojazd na kemping

Camping Wallastrand

Camping Wallastrand

Camping Wallastrand Holandia

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że Holandia to jeden z najatrakcyjniejszych kierunków turystycznych w Europie. Tak niewielki kraj, który do zaoferowania ma tak wiele. I co najważniejsze, jeden z najbardziej przyjaznych turystyce kamperowej. Doskonałe drogi, świetna infrastruktura i niezliczona ilość kempingów oraz parkingów dla kamperów, sprawiają że przyjazd tutaj jest czystą przyjemnością. Holandię polecamy wszystkim, którzy szukają nietuzinkowych miejsc.

Przy okazji wyjazdu kamperem do Holandii warto też dowiedzieć się kilku ciekawostek, chociażby takich jak ta, że słynne na cały świat, holenderskie tulipany pochodzą z Turcji, skąd sprowadzono je w XVI wieku. W tym samym wieku Holendrzy wyhodowali pomarańczową odmianę marchwi, która do dziś gości w naszej kuchni. W tamtych czasach dostępny był cały wachlarz kolorystyczny od jasnego żółtego po fioletowy. Smakosze ginu pewnie wiedzą, że tutaj wynaleziono ten trunek, ale jednym z najważniejszym produktów eksportowych jest piwo. Holandia jest drugim na świecie, po Meksyku, największym eksporterem tego złocistego napoju.

To jest motorhome.pl i to nie jest artykuł sponsorowany!

Udostępnij!

Najnowsze artykuły